7 tipů jak ulevit od bolesti při prořezávání zoubků

zobrazeno 6620×

Vložil(a): Jana N., 3. 11. 2014 15.01  (aktualizováno 24. 1. 2018 17.51)

Žvýkání a okusování předmětů je často prvním příznakem prořezávání zoubků. Každé dítě prožívá prořezávání jinak. Od pouhého zvýšeného slinění až po nechutenství, pláč, teplotu, průjem. Jak můžete děťátku pomoci zvládnout toto nepříjemné období?

První zoubky se začnou obvykle prořezávat mezi 4. a 7. měsícem. Stane se, že se zoubky prořežou dříve, ale není výjimkou, že se první zub ukáže až před prvními narozeninami. Jakmile se dítěti objeví první zub, můžete čekat další asi s měsíčním odstupem. V roce má kojenec obvykle šest zubů.

Celkem vyroste v průběhu tří let 20 mléčných zubů. V každé čelisti jsou to čtyři řezáky, dva špičáky a čtyři stoličky. Jako první se objevují spodní řezáky neboli „jedničky“.

Řada miminek růst zoubků špatně snáší. Nateklá dáseň bolí, špatně se jim pije, spí, jsou ukňourané, neví, co se děje. Zachovejte klid, za pár dnů to bude lepší.

U některých dětí ani nevíte, že se jim zuby prořezávají, ale většina dětí si tohle období protrpí. A rodiče s nimi. Není se čemu divit. Jak se zuby klubou na svět, čelist se napíná a dásně otékají. To svědí a bolí, většinou když má jít dítě spát. Může se také stát, že dítěti zrudnout tváře nebo má dokonce horečku. Dětský organismus se nyní zcela soustředí na prořezávání zubů a imunita je oslabená. Pokud by však horečka neustupovala, měl by dítě prohlédnout lékař a zjistit, co je její příčinou.

Jak poznat, že miminku rostou mléčné zoubky:

 • je neklidné, bezdůvodně pláče,
 • v místě prořezávání zubu má oteklé dásně,
 • ​má větší a zrůžovělou tvář na straně prořezávaného zoubku,
 • více sliní,
 • prsty do úst si strká více, než obvykle,
 • méně jí,
 • má zvýšenou teplotu,
 • má vyrážku a průjem,
 • často se budí v noci,
 • ​více strká do pusinky věci, dudlík, ručičky

Jedná se o možné příznaky, které se projeví u každého miminka v jiné míře.

7 tipů jak miminku ulevit od bolesti zubů

Kousátka 

Kousátek je na trhu nepřeberné množství. Výhodná mohou být v tomto případě gelová kousátka, která jsou přímo určena pro naběhlé dásně. Dejte však pozor, aby byla vyrobena z nezávadných materiálů, aby neobsahovala ftaláty. Můžete je dát vychladit do ledničky (ne do mrazničky). Místo kousátka lze použít i kůrku od chleba, suchar nebo kousek tvrdé zeleniny nebo ovoce. Musíte ale dávat pozor, aby je dítě nevdechlo.

Silikonové korále

Velkým hitem jsou nyní také silikonové korále, které často využívají nosící maminky - korále jsou barvené, takže působí jako módní doplněk, zároveň jsou dítěti v šátku kdykoliv po ruce. Jsou vyrobeny ze silikonu, který je ekologicky bezpečný – není toxický a nereaguje na jiné látky. Je široce používán v medicíně a při výrobě zboží pro dětí (dudlíky, hračky i pro kousání).

Obklady

Kapesník namočený do studené vody příjemně uleví dásním i opuchlé tváři.

Gel na dásně

Dá se koupit v lékárně, má zklidňující efekt. Vyrobit doma ale můžete také Heřmánkovo-levandulový olejíček na prořezávající se zoubky.

Masáž dásně

Provádějte tzv. prsťáčkem (látkovým návlekem na prst), který se používá na čištění zoubků a k masáži dásní, dá se zakoupit v lékárně nebo v drogerii. Masáž můžete provádět na sucho nebo s pomocí vhodných masážních gelů.

Homeopatika

Můžete použít homeopatické čípky, které pomáhají na neklid i bolest. Vhodné je také současné podání homeopatických léků Belladona 9 C a Chamomilla 15 C. O jejich podávání se můžete poradit s našimi odborníky v Homeopatické poradně.

Heřmánkový nebo šalvějový čaj

Neslazeným čajem můžete dítěti buď vatovou tyčinkou potírat bolavá místa, nebo mu můžete udělat čaj k pití.

Čemu se vyhnout

Nenamáčejte kousátko do medu nebo sirupů, hrozí předčasný vznik zubního kazu. Nedávejte dítěti léky proti bolesti a horečce, pokud nemá dítě skutečně horečku.​ Neignorujte potřeby miminka, klidně ho i trochu rozmazlujte.

Buďte trpěliví, miminko bude nepříjemné, nevyspalé a bude trochu protestovat. Snažte se ho chlácholit a splnit mu vše, co bude chtít. V noci k němu vstávejte, protože jeho časté buzení a pláč není výmysl, má svůj důvod a teď vás miminko opravdu potřebuje.

Není to napořád, za pár dní bude zase takové, jaké ho znáte, akorát bude mít o jeden zub navíc.

První zoubek už je venku!

Jakmile se v pusince dítěte objeví první zoubek, měli byste začít s čištěním. Nejdříve můžete použít například prsťáček, to je návlek na ukazováček rodiče, který má jemné štětinky. Prsťáček bezpečně očistí povrch zubu a dítě do něj může kousat. Lze použít také obyčejnou látkovou plínku a první zoubky s ní jemně otřít. Až bude mít dítě více zubů, můžete prsťáček vyměnit za kartáček. Ten by měl být měkký a čistící část co nejmenší.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
7

Pojmy použité v článku:

 • ftaláty

  také estery kyseliny ftalové, jsou skupinou asi čtyřiceti chemických látek, mají různé vlastnosti, některé z nich zřejmě nepoškozují zdraví ani životní prostředí, patří mezi ně ale i skupina ftalátů, které jsou pro zdraví lidí nebezpečné; ftaláty se nejčastěji používají jako změkčovadla PVC a také v barvách

Diskuze k této stránce (33 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Tenderka, 1. 6. 2018, 11.20

pomahal nam prirodny gel na zuby a hryzadlo

Žofinka

Žofinka, 29. 5. 2018, 11.14

Naše dcerka byla pěkná protiva a mívala teploty

uli

uli, 5. 3. 2018, 14.07

Pre nás je to aktuálna téma zubky. Nám sa veľmi ťažko prerezavaju a aby toho nebolo malo malička nechce nič do pusinky. V noci je veľmi plačliva a jedine čo nám pomáha je ,keď sa prisaje na prsník keďže ju ešte stále kojim tak je to naša výhoda. Cez deň dávame chladive geliky z lekarne.

Adrianita, 3. 3. 2018, 13.26

Dcera byla trochu neklidná jen při prořezávání prvních zoubků, v noci sála snad v kuse. Stoličky už jsem však ani nepostrehla. Synovi budou 3 měsíce, tak nás první zoubek čeká už brzy. Dcera měla v půl roce už čtyři zoubky.

zuzkagodarova, 22. 2. 2018, 17.40

super typy dakujem

jitkamety, 18. 2. 2018, 9.40

Užitečný článek u nás uz naštěstí ne aktuální

isykorka, 16. 2. 2018, 17.48

Díky za článek, stoličky nás právě trápí, tak využijeme tipy

Robinka, 11. 2. 2018, 20.48

Čekáme to každou chvilku, díky za článek.

Tinka1993, 3. 2. 2018, 14.11

U nás najviac zabera calgel

Janako

Janako, 29. 1. 2018, 16.09

To je ted u nas aktualni a nic moc teda.

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací