Jak si s dětmi užít léto na zahradě? Deset tipů na zábavné aktivity

zobrazeno 4470×

Vložil(a): Adrianita, 27. 7. 2020 9.25  (aktualizováno 6. 8. 2020 10.17)

Jsme v půlce prázdnin a rodiny s dětmi mají před sebou ještě jeden měsíc, kdy musejí zejména pro své ratolesti vymyslet nějaký program. Není to žádná věda, perfektní léto si každý může užít i na vlastní zahradě nebo terase. Menším dětem stačí k zábavě bazének s vodou nebo pískoviště, s těmi staršími můžete vyzkoušet různé akční hry. Sepsali jsme deset tipů na aktivity, při kterých si celá rodina užije spoustu zábavy na čerstvém vzduchu!

1. Stačí trocha vody

Vodní radovánky všechny děti milují. A najde se pro ně místo i v bytě. Stačí mít balkon nebo terasu, kam se vejde nafukovací bazének s pár centimetry vody. K tomu sadu kelímků či hrací vodní mlýn a děti se zabaví i hodiny. V letních parnech je navíc bazén ideálním způsobem, jak děti trochu zchladit. Mokrýma rukama a nohama se dají dělat otisky na dlažbu, ze kterých vzniknou různé tvary, zvířata nebo postavy.

2. Domečky pro skřítky

Na vycházce do lesa mohou děti popustit uzdu fantazii a z přírodních materiálů vystavět malé chaloupky, aby udělaly radost lesním skřítkům. Z šišek, klacíků a listů vzniknou krásné domky, které děti jistě zvládnou vybavit i nábytkem. A z nasbíraných borůvek a malin mohou skřítkům připravit třeba i večeři.

3. Hra na indiány

Stačí trocha představivosti a pár drobností pro navození atmosféry a trávník za domem se může změnit na indiánskou vesnici. Základem je pořádné tee-pee, kam se malí indiáni rádi nastěhují klidně na celý den. Z čerstvě nařezaných větví jim vyrobte luk a šípy na lov bizonů a z širšího pruhu gumy a peříček zase jednoduše vzniknou čelenky. Indiáni se pak mohou učit střílet na terč, plést náramky z bavlnek nebo hledat stopy zvířat v hlíně.

4. Zábava i v dešti

Skákání v kalužích je oblíbená zábava nejen jedné „prasečí“ holčičky z kreslené pohádky, ale také většiny ostatních dětí. Když začne pršet, neznamená to konec zábavy venku, jen je potřeba nazout gumáky a obléct si pláštěnky. Děti mohou také závodit v hledání žížal nebo v tom, komu se podaří do kelímku nachytat víc deště. 

5. Nejkrásnější dort

Stavění bábovek na písku se dá přeměnit v soutěž pro malé kuchaře. Děti nejdříve vytvoří vyšší hromádku udusaného písku a tu pak ozdobí nasbíranými kamínky, lístky a květy. Snaží se vytvořit ten nejkrásnější dort. Větší děti zvládnou vybudovat na pískovišti celou malou vesnici s domečky, mosty nebo rybníky.

6. Zahradní olympiáda

Děti milují soutěže a s minimem pomůcek se dá vytvořit celá řada zábavných disciplín. Přesnost prověří třeba házení kamínků na terč vytvořený z kbelíku naplněného vodou. Úkol se dá ztížit kupříkladu tím, že se dítě musí během házení houpat na houpačce. Rychlost a obratnost zase vyzkoušíte při přenášení vody v kelímku do nějaké větší nádoby, dokud není plná. Vyhrává ten, kdo to zvládne nejrychleji. S tenisáky a obyčejnými klacky nebo smetáky se dá zahrát zahradní golf, kdy se každý snaží dostat svůj míček vytyčenou trasou na co nejméně pokusů. Variant je nekonečně mnoho, záleží jen na věku dětí a fantazii rodičů.

7. Bubliny pro všechny

Bublifuky jsou sice skvělá zábava, ale zvlášť s menšími dětmi je dost těžké uhlídat, aby se náplň nevylila. Zkušení rodiče už vědí, že je potřeba mít bublifuků vždy několik, minimálně tolik, kolik je přítomno dětí. A též se vyplatí mít velkou zásobu náhradní náplně. Teprve tehdy neskončí radost z foukání bublin po prvním zakopnutí pláčem, že je bublifuk prázdný.

8. Schovávaná naruby

Na schovávanou už nejspíš hrál úplně každý, ovšem tato známá hra se dá pojmout i jinak. Existuje varianta, kdy se na začátku schová jen jeden hráč a ostatní ho hledají. Jakmile ho někdo najde, je potichu a schová se vedle něj. Takto hra pokračuje, dokud chumel ukrytých hráčů neobjeví i ten poslední. Na menší zahradě nebo doma se dá schovávaná hrát potmě nebo se zavázanýma očima, jen je potřeba se ujistit, že se hráči při hledání neztratí. V neposlední řadě se nemusejí hráči hledat jen mezi sebou: místo toho mohou pátrat například po barevných papírcích, které po zahradě poschováváme. Kdo jich najde nejvíc, vyhrává.

9. Výroba nanuků

Sladká zmrzlina k létu neodmyslitelně patří a je dobré ji mít doma v zásobě dost pro malé i velké mlsouny. Díky formičkám na zmrzlinu není problém si vlastní nanuky vyrobit i doma nebo na zahradě. Stačí různé druhy ovoce, tvaroh, smetana nebo čokoláda. Děti budou nadšené, že si vyrobily zmrzlinu podle svých představ, a rodiče zase mají kontrolu nad tím, jaké suroviny nanuk obsahuje.

10. Posezení u ohně

K letním prázdninám neodmyslitelně patří i táborák. Sednout si večer k ohni, opéct si špekáčky a společně si zazpívat, to jsou zážitky, na něž budou děti vzpomínat i po letech. U zpívání je dobré dětem rozdat různé hudební nástroje, jako jsou dřívka nebo chrastítka, aby je společné muzicírování ještě víc bavilo. Můžete si také zahrát Černou hodinku.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (21 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

vranovahan, 10. 2. 2023, 12.42

Docela dobrá zábava v létě na zahradě může být podle mě třeba i discgolf. Slyšely jste o tom? Já jsem se o tom dozvěděla právě celkem nedávno díky tomuto článku - https://www.prosportovani.cz/clanky/discgolf-zabava-na-cerstvem-vzduchu-pro-kazdeho/ Je to něco podobného jako frisbee, jen s tím rozdílem, že s diskem musíte trefovat cíl. Zní to dost zajímavě.

Fuga

Fuga, 12. 12. 2022, 13.11

stačí zahradní hadice a je to, dokážou se s ní vyblbnout opravdu hodně a dlouho

milujici.teticka36, 26. 5. 2022, 9.24

Tak ono záleží, že jo. Taky podle toho, jak máte velkou zahradu a tak dále. My jsme dětem udělali pár prolézaček a u toho je pergola dřevěná od https://www.pergola-drevena.cz/ abychom je mohli trochu hlídat. A přitom si s manželem nebo s návštěvou vychutnáváme sobotní odpolední kávu a nějaký výborný dezert. A děcka si vyhrají samy.

lenicka.pisnicka.93, 10. 4. 2022, 14.56

U nás mají děti rády práci na zahradě. Dokonce do té míry, že občas prostě sama musím jít i když se mi nechce, a jdeme třeba vyplít záhon nebo přesadit kytky. Teď jsme zrovna stříhali stromky. Jen si na to musím pořídit nějaké pracovní oblečení. Hodně se mi líbí mikiny od https://www.ardon.cz/c/356/mikiny Manžel má od Ardonu vybavený celý šatník do dílny, tak si u něj asi vymručím taky něco do šatníku.

vivi182t, 9. 2. 2022, 13.30

My trávíme na zahradě poměrně dost času. Pěstujeme zeleninu, nebo ovoce a nebo prostě zaléváme kytičky. Teď se chystáme udělat na zahradě https://www.zahradnijezirka.net/ zahradní jezírko aby bylo zase co dělat a abychom měli něco nového s dětmi co na práci. Už se velmi těší a já také.

jufy54, 31. 1. 2022, 20.57

My jsme jeden rok koupili různé prolézačky a největší úspěch měla samozřejmě houpačka a houpací síť. Tu jsme pořídili díky eshopu https://www.top-bazeny.sk/kategorie/zahradne-doplnky-109/ a děcka z ní nechtěly vylézat ani na oběd a nakonec jsme museli objednat ještě jednu. Je to skvělá věc a letos si chceme odtud pořídit i velký slunečník a uvažujeme i o bazénu.

Mirek Veselý, 30. 10. 2021, 20.29

Dobrý den, nevím, jestli se to sem hodí, ale moje děti poslední dobou používají k hrátkám naše plašiče ptáků z https://www.caskrmeni.cz/eshop/ptaci/plasice/. Nevím, co to do nich vjelo, ale chtěl jsem se zeptat, jestli je to bezpečné a jestli bych neměl nějak zakročit. Manželka se hodně bojí a neustále na ně kvůli tomu dohlíží. Děkuji předem

jufy54, 12. 10. 2021, 21.24

Myslím, že naše děti se umí hodně na zahradě zabavit na dlouhou dobu. Letos v létě ale měly důležitý úkol. Dělala jsem si část okrasné zahrady, koupila si netkanovu textilii a pustila se do mulčování zahrady. Oni mi pomáhali, všechno možné nosili a byla to pro ně zábava a pro mě velká pomoc. Použila jsem netkanou mulčovací textilii z https://www.agrotex.cz/katalog/cz/zbozi-2/agrotextilie/mulcovaci-netkane-textilie a raději delší rozměr a černou barvu. Od té doby plevel nevidím a hezky na textilii je mulč, který dodává zahradě jiný styl a rozměr.

Úča, 17. 1. 2021, 14.42

Na zahradě hrajeme spoustu her , i sportujeme. Nejvíce se však vnučky zabaví v novém dřevěném domečku s kuchyňku co jsme jim postavili podle jejich přání . Dokonce u něj mají i květiny v truhlíku a pečují o ně .

Aneta Jiřičná Bendiková, 21. 12. 2020, 16.31

kluci milují bazén,nebo stříkání s pistolek

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů