Rodičovský příspěvek a podmínky pro získání

sledováno 1× zobrazeno 6190×

Vložil(a): k.o.r.i.n.e.k, 22. 11. 2016 22.59

Jaké jsou podmínky získání rodičovského příspěvku, jakou výši a délku příspěvku si můžete zvolit, kdy je ten správný čas pro žádost o rodičovský příspěvek a další otázky vám zodpovíme v tomto článku.

Kdo má na rodičovský příspěvek nárok

Podmínkou získání rodičovského příspěvku je, že zajistíte řádnou a celodenní péči o dítě. Na příspěvek máte nárok, pokud se o dítě staráte vy, ale klidně můžete při pobírání příspěvku pracovat (pracovní poměr, samostatně výdělečná činnost), nebo můžete svěřit dítě babičce či chůvě. Lze také využít předškolní zařízení (jesle, mateřská školka), ale u dítěte mladšího dvou let nesmí doba strávená v tomto zařízení překročit 46 hodin měsíčně.

Pokud jste vy (nebo otec dítěte) splnila podmínky hrazení nemocenského pojištění, můžete si zvolit výši příspěvku. Tím si určíte dávku na dva, tři nebo čtyři roky. Výše příspěvku nesmí překročit 70 procent třiceti-násobku denního vyměřovacího základu rodiče. Výhoda je, že délku pobírání příspěvku (a tím tedy i měsíční částku) můžete každé tři měsíce měnit a dávka může přecházet z jednoho rodiče na druhého. Částka, která je celkem vyplacena, je pro všechny stejná a činí 220 000 Kč. Maximálně jí můžete čerpat 4 roky a minimálně 19 měsíců. Změna se projeví vždy následující měsíc od podání žádosti. Formulář o změně výše dávky si pak můžete stáhnout zde.

Pokud jste podmínky hrazení nemocenského pojištění nesplnili, nemůžete si variantu výše a délky příspěvku zvolit, ale budete dostávat dávku do 4 let věku dítěte, která do jeho 9 měsíců odpovídá částce 7 600 Kč měsíčně a poté až do konce pobírání rodičovského příspěvku jen 3 800 Kč měsíčně.

V případě, že čekáte druhé dítě, je nutné upravit příspěvek na první dítě na takovou částku, abyste ho stihla vybrat, jinak o nevyčerpané peníze přijdete, ale nesmíte překročit denní vyměřovací základ. Pokud příspěvek nevyčerpáte, tak na peníze již nemáte nárok. Jestliže vám přijde částka, která vám nenáleží, máte povinnost to oznámit a částku vrátit.

Kdy, kde a jak mám o příspěvek požádat?

Před skončením 28 týdnů pobírání peněžité pomoci v mateřství (PPM, nebo-li mateřské), kterou vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ), je nutné zažádat o rodičovský příspěvek. V případě, že jste neměla nárok na PPM, je nutné o rodičovský příspěvek požádat po porodu a dávka vám bude náležet ode dne narození miminka. S žádostí nemusíte spěchat, žádat můžete až tři měsíce zpětně od porodu. 

Žádost se podává na úřadu práce ČR (oddělení státní sociální podpory). O dávku je nutné si zažádat prostřednictvím vyplněného formuláře. Elektronickou žádost o rodičovský příspěvek si můžete stáhnout zde. Rodičovský příspěvek dostanete vždy na nejmladší dítě a pouze jednou. Při více dětech nedostanete dávku vícekrát. Jak již bylo řečeno výše, celková částka příspěvku činí 220 000 Kč a příspěvek může pobírat otec nebo matka dítěte.

K vyřízení rodičovského příspěvku potřebujete podpisy a občanské průkazy obou rodičů dítěte, rodný list dítěte a dále potvrzení o přiznání nebo nepřiznání peněžité pomoci v mateřství od OSSZ. Dále musíte doložit příjem od zaměstnavatele.

Dávku si můžete nechat vyplácet poštovní poukázkou nebo převodem na bankovní učet. Po přijetí žádosti vám první platba přijde nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, kdy vám na dávku vznikl nárok.

Rodičovský příspěvek při pěstounské péči a adopci

V případě, že máte dítě v pěstounské péči, vzniká vám nárok na dávku od data nabytí právní moci rozhodnutí soudu o svěření dítěte do pěstounské péče, do pěstounské péče na přechodnou dobu a svěření dítěte do předpěstounské péče zájemci o pěstounskou péči.

V případě, že dítě adoptujete, vzniká vám nárok na dávku od data nabytí právní moci rozhodnutí soudu o osvojení dítěte, předání dítěte do péče budoucího osvojitele a předání dítěte osvojiteli do péče před osvojením.

Rodičovský příspěvek a cizinci

Pokud se dítě narodí cizinci ze země mimo EU, musí splňovat stejné podmínky jako občan České republiky. Podmínka trvalého pobytu je u těchto občanů splněna po uplynutí doby 365 dní ode dne ohlášení pobytu na území ČR.

Pokud se jedná o cizince v rámci EU, tak tomu vyplácí dávku ta členská země, ve které naposledy odváděl sociální pojištění. Který stát je k vyplacení dávky kompetentní se stanoví na základě výdělečné činnosti obou rodičů, popř. na základě bydliště dítěte.

 

Rodičovský příspěvek upravuje zákon o státní sociální podpoře. Od roku 2017 se plánují změny v tomto zákoně, ale novela ještě musí projít Poslaneckou sněmovnou a senátem. MPSV počítá s účinnosti zákona od 1. ledna 2017.

Jedná se o tyto změny:

  • příspěvek půjde čerpat rychleji než nyní - bude jej možné vyčerpat kdykoliv v rozmezíí od půl roku do 4 let dítěte. Měsíční částka však bude tvořit maximálně 70 procent předchozí hrubé mzdy. Rodičovský příspěvek nemůže být vyšší než dřívější plat, takže horní hranice rodičovského příspěvku se bude rovnat vaší předchozí mateřské.
  • rodiny, které si nyní nemohou volit délku pobírání příspěvku, tuto možnost již mít budou
  • už se nebude sledovat, jak dlouho je dítě v předškolním zařízení

 

Zdroje:

  1. www.mpsv.cz
  2. www.penize.cz

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (42 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 22. 6. 2018, 15.15

Trochu se jim to schválení protahlo

kajulna, 13. 3. 2018, 10.32

Každé i malé zvýšenie poteší len keby to chodenie po úradoch bolo jednodukšie.

Lenička, 28. 9. 2017, 20.47

Změny jsou pořád nějaké, ale je pravda že nyní je rodičák vyšší než býval kdysi

mckvak, 6. 7. 2017, 14.13

Navstevy uradu jsou vzdycky o nervy Ted cekam uz 3 mesice na materskou

Mygara

Mygara, 19. 3. 2017, 19.42

díky za praktické rady, já s úřady velmi nerada jednám

Kikinka30, 14. 3. 2017, 14.38

My vse vyridili behem chvilky,vsude jsem se objednala elektronicky a slo to jako po masle, nebojte se toho...jen doporuji zjistit, co potřebujete a kde vam to vydaji...🙌😉

Fuga

Fuga, 4. 2. 2017, 6.47

jsem zvědavá, kolik se toho změní do doby, než budu vyřizovat 3. RP. Ale změny vítám

jkubeso, 17. 12. 2016, 20.34

To se hodí, zanedlouho budu vyřizovat

Aliisha

Aliisha, 17. 12. 2016, 20.51

Já byla z toho zařizování akorát otrávená. Nemám vůbec ráda úřady.

jitkamety

jitkamety, 12. 12. 2016, 12.47

To se hodi!

Aliisha

Aliisha, 3. 12. 2016, 15.42

Pravdivě a zajímavě napsané.

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací