Hradecký divadelní festival

zobrazeno 453×

Vložil(a): patricia077, 30. 6. 2017 10.21

Akce již proběhla
Region:
Královéhradecký kraj
Začátek akce:
23. 6. 2017, 8.00
Konec akce:
30. 6. 2017, 0.00
Web:
www.hradeckralove.org/
Adresa:

Hradec Králové

Od pátku 23. června do neděle 30. června 2017 proběhne v Hradci Králové již třiadvacátý ročník Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, jehož je Divadlo Drak pořadatelem spolu s Klicperovým divadlem a sdružením Kontrapunkt.

„Na čtyřech festivalových scénách uvede v osmi dnech Divadlo Drak v rámci své programové části celkem 47 divadelních a hudebních vystoupení umělců z Čech i ze zahraničí.  Přivítáme celkem 8 zahraničních souborů - z Norska, Velké Británie, Francie, Španělska, Slovinska a Slovenska. Důležitou součástí festivalové dramaturgie je již tradičně současná tvorba pro děti a mládež, ale také představení inspirativních tvůrců vizuálního, objektového, výtvarného, loutkového, tanečního a experimentálního divadla. Dopoledne uvedeme inscenace pro školy a školky, odpolední program je věnován rodinám s dětmi a večerní představení dospělým divákům.“ uvedla ředitelka Divadla Drak Eliška Finková.

 „Dramaturgie Divadla Drak chce přispět k obohacení českého kulturního prostoru uvedením originálních a všestranných inscenací domácí i mezinárodní loutkářské scény. Předpokladem dramaturgického výběru jsou představení, která jsou divadelně objevná nebo vycházejí z tradičních loutkářských postupů, ale mají současný obsah, a také inscenace, které přesahují žánry a jsou progresivní či inspirativní. Mezinárodní rozměr festivalu nabízí především novinky v oblasti moderního loutkářství.

Rozmanitost letošního festivalového programu v Draku se rozšiřuje daleko za naše vnímání žánrů. Unikátní hradecké festivalové setkání, které je také společenským „rojením“ umělců a diváků, svým způsobem odkazuje na své komunitní kořeny. Festivalová představení proto mnohdy dosahují i hraničních forem loutkářství a potvrzují tak jeho nekonečné, imaginativní a stále výrazné rozměry,“ představila letošní dramaturgii festivalové části v Divadle Drak Dominika Špalková. 

ZAHRANIČNÍ HOSTÉ

Vůbec poprvé se českému publiku představí francouzský soubor L’Insolite Mécanique s inscenací Je brasse de l’air (Vířím vzduch), který sklidil ovace na Mezinárodním festivalu loutkových divadel v Charleville-Mézieres. Herečka Magali Rousseau vypráví svůj autentický příběh prostřednictvím postupného oživování mechanických strojků. Inscenace nabízí ojedinělou práci s divadelním prostorem, ve kterém se diváci mohou volně pohybovat a ponořit se do vlastních imaginativních světů.

David Espinoza kombinuje ve své tvorbě popové ikony s prvky španělského baroka. Vizuálně a esteticky unikátní inscenaci Mnoho povyku pro nic tvoří hra s předměty způsobem u nás zcela nevídaným. Blouznivé vizuální dílo věnované tvorbě Williama Shakespeara si pohrává s konvencemi, postavami a objekty. Ironická hra světla a stínů s mnoha odkazy na filmy, komiksy, umění a dějiny divadla.

„Rakvičkárna“ Katastrofální námluvy Dona Cristobala  francouzského souboru Pelele s humorem odkazuje současnými prostředky k tradičním podobám loutkového divadla.

Progresivní mladý britský soubor Smoking Apples se etabloval mimo jiné na festivalu Edinburgh Fringe. Hradeckému publiku se představí hned dvakrát. Nejprve průvodem obří loutky s názvem Xalia, který bude zároveň pozvánkou na jejich večerní představení In our hand (V našich rukou). Inscenace, která vás odnese na moře, pod hladinu oceánu i na palubu lodi.

Již poněkolikáté se na festival vrací slovinský loutkový mág Matija Solce, který zde odehraje dvě loutková představení Pozor, los! a Psí život  a koncert se skupinou Grad Gori!

Další pravidelný host festivalu, norsko-britsko-české uskupení NIE, ve svém nejnovějším projektu We Come from Far, Far Away  vychází z příběhů uprchlíků. Inscenace vznikla ve spolupráci s uprchlickým centrem v Askeru zajišťujícím přijímání mladých běženců ve věku 13ti až18ti let, kteří přicestovali sami, aby v Norsku požádali o azyl. Po představení bude následovat diskuze pořádaná ve spolupráci s Diakonií v rámci projektu DOMA.

Nové divadlo z Nitry přijede s inscenací Kúpalisko, kterou uvede v plenéru před Divadlem Drak. Satirický, nepatetický, otevřený, krutý pohled na odvěké téma mužsko-ženských vztahů v režii Šimona Spišáka.

PRVNÍ STÁČENÍ DRAČÍHO MEDU

Festival bude slavnostně zahájen v pátek 23. června koncertem skupiny Lucie Bulisové Píchlé duše a historicky prvním stáčením medu od dračích včel, které žijí v úlech na střeše divadla.

LETOŠNÍ NOVINKY DIVADLA DRAK

Součástí festivalového programu budou samozřejmě i novinky této sezóny z produkce Divadla Drak. V premiéře bude na festivalu uvedena inscenace hry Richarda Balouse Blátem po hlavě v režii Jiřího Havelky ve scénografii Marka Zákosteleckého, která vzniká v koprodukci s pražským divadlem La Fabrika. Loutková inscenace pro dospělé publikum zachycuje prostředky klasického jarmarečního divadla groteskní rozměr dnešní reality.

O víkendu je na programu nejnovější inscenace Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka na motivy legendární knížky Františka Nepila Makový mužíček.

V programu nebude samozřejmě chybět ani koprodukční projekt Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla & Spitfire company Fragmenty milostných obrazů. Pozoruhodná umělecká inkluze zahrnuje originální díla soudobé výtvarné scény, tanec, hudbu i divadelní akci.

Poslední festivalový den vystoupí Studio DAMÚZA s inscenací režiséra Filipa Jeviče Bajaja, která vznikla v rámci podzimní rezidence studia v Divadle Drak.

PROGRAM PRO CELOU RODINU

Víkendový program, tzv. Dračí pouť, a všední dny odpoledne jsou věnovány rodinám s dětmi. Okolí divadla o víkendu rozžije Cirkus Nostalgie - show plná podivných bytostí, bizarních příběhů a nevídaných čísel. Ve výtvarné dílně si zájemci mohou vytvořit některou z cirkusových postav, svést se můžete na originálním vyřezávaném kolotoči, občerstvit se lahodnou palačinkou z maringotky Herbarion či zapotit se v pojízdné sauně NUUK.

Ve všední dny odpoledne uvádíme pravidelně v divadelním šapitó před Drakem či na studiové scéně inscenace pro celou rodinu.

PŘEHLÍDKA AKTUÁLNÍ TVORBY PRO DĚTI A MLÁDĚŽ REGIONÁLNÍCH DIVADEL ČR

Součástí letošního programu je i ukázka současného repertoáru regionálních divadel pro děti a mládež. Hradeckému publiku se představí se svými inscenacemi Divadlo Alfa Plzeň (Pohádky ovčí babičky), Naivní divadlo Liberec (Pohádka do dlaně), Divadlo Lampion Kladno (Prevítovi), Malé divadlo České Budějovice (Jenom tři mušketýři) ad.

GAUDEAMUS THEATRUM

Festivalu bude od 19. do 23. června předcházet již šestý ročník Mezinárodního setkání divadelních škol Gaudeamus Theatrum. Výstup ze čtyřdenního workshopu pak bude možné shlédnout v rámci programu prvního festivalového dne. Letošní workshop s názvem Das Figur povede dvojice lektorů. O vedení se podělí tanečník, herec a režisér Pierre Nadaud (FR) a umělec, klaun, režisér a lektor Ami Hattab (IL). Setkání se zúčastní studenti a pedagogové Katedry alternativního a loutkového divadla, Akademie múzických umění v Praze, Česká republika (KALD), Ateliéru autorského a fyzického divadla, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Česká republika (AFYDIM) a Univerzity pro hudbu a scénické umění v Stuttgartu, Německo (HMDK).

OSLAVTE VYSVĚDČENÍ V DRAKU

Na poslední festivalový den 30. června připravilo Divadlo Drak dárek v podobě novocirkusové inscenace Airground souboru Cirk La Putyka. Představení se odehraje se pod širým nebem na parkovišti vedle Divadla Drak a je zdarma nejen pro rodiny s dětmi, které zde mohou oslavit vysvědčení a konec školního roku. Na závěr a doznění zážitků z letošní festivalové atmosféry v Draku vystoupí hudební skupina Zrní.

 

Sdílejte:   | 
0

Podívejte se i na další akce s dětmi v regionu Královéhradecký kraj.
Nenašli jste akci s dětmi, kterou jste hledali? Přidejte ji

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů