Brno - Brněnský fašank 2017

zobrazeno 475×

Vložil(a): petrao, 15. 2. 2017 14.46

Akce již proběhla
Region:
Jihomoravský kraj
Začátek akce:
28. 2. 2017, 14.00
Konec akce:
28. 2. 2017, 17.00
Telefon:
+420 542 427 111
E-mail:
janulikova@ticbrno.cz
Web:
ticbrno.cz/cs/centrum-mesta/brnensky-fasank-2017
Adresa:
náměstí Svobody 1
60200 Brno

Co zde uvidíte

Na začátku každé akce je třeba se dostatečně posilnit, k čemuž nejlépe přispěje masopustní občerstvení, kterým brněnský fašank tradičně začíná. Ke každému správnému masopustu patří tradičně i průvod masek, které je ovšem potřeba někde vyrobit. K tomu slouží speciální dílny s malovacími potřebami, které může využít každý z Vás. V odpoledních hodinách pak primátor města Brna předá maškarám symbolický klíč od města a fašanková obchůzka může začít. K dobré náladě přispějí i desítky stánků s rozmanitým zbožím, zahrnujícím ozdobné ručně vyráběné předměty, zabijačkové speciality či teplé nápoje.

Brněnský fašank 2017

Fašank je v Čechách známější pod názvem masopust. Navazuje na předkřesťanské oslavy slunovratu, je součástí folklorních tradic mnoha etnik a prolíná se prakticky celou Evropou. Je obdobím plným veselí, barevných maškar, většinou s magickým významem, například medvědem jako symbolem plodnosti, zpěvu a tance. Fašank dává lidem zapomenout na zimu, která jim odnesla slunce a přinesla strádání. Oslavuje se tancem, zpěvem, hodováním a končí úterkem, kdy je o půlnoci „pochována basa“, což znamená konec rozpustilému veselí a nástup postního předvelikonočního období.

Fašank v Brně se koná v rámci akce Brněnský FOLKLORNÍ ROK. Je to rozverný a nevázaný svátek. V centru Brna, na náměstí Svobody, začíná ve 14 hodin malováním masek na obličej, ukázkami tradičních masopustních dobrot a vystoupeními folklorních souborů. V 16 hodin se shromáždí všichni účastníci a vydají se na hromadnou pochůzku „fašančárů“ a maškar. Uvidíte samozřejmě i ukázku lidového zvyku „pochovávání basy“.

Sdílejte:   | 
1

Podívejte se i na další akce s dětmi v regionu Jihomoravský kraj.
Nenašli jste akci s dětmi, kterou jste hledali? Přidejte ji

Diskuze k této stránce (2 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

L.janicka.l

L.janicka.l, 21. 2. 2017, 18.11

To bych rada videla

Zdeňka S., 18. 2. 2017, 23.24

Letos to určitě nezvládneme, ale někdy se musíme jet podívat

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací