PPM přes otce dítěte

zobrazeno19427×

Vložil(a): Jarka mmm,6. 12. 2016 18.15

Zdravím maminky :). Začíná být pro mě pomalu aktuální řešit opět mateřskou dovolenou (Peněžitou pomoc v mateřství). U prvního dítěte jsem na ní měla ze zákona nárok, ale teď u druhého už nárok nemám. Vypršela mi totiž pracovní smlouva na dobu určitou a nesplňuji ochrannou lhůtu 180 dní. Začala jsem se tedy zabývat tím jak to udělat, abych mohla i tak být na „mateřské“. A zjistila jsem, že to jde :), je to sice složitější, ale jde to :), přes manžela...Většina maminek ví  jen to, že si přes manžela můžou zvolit délku rodičovského příspěvku, ale mnohdy nevědí, že jde pobírat i peněžitou pomoc v mateřství. Ono se o tom ani moc nemluví. Dá se říct, že je určitá mezera v zákonech. Na internetu jsem našla některé informace, ale potřebovala jsem se ujistit, že to vše správně chápu a vše vyřešit, aby to správně klapalo atd. Protože až se mimčo narodí, tak trávit čas na úřadech je to poslední, co bych chtěla :). Nějakou dobu jsem sháněla maminku z „praxe“, která by mi poradila. Některé to znaly jen teoreticky z doslechu a drtivá většina si to pletla s rodičovským příspěvkem. Teoreticky už v tom mám jasno, tak vám to tu shrnu, kdyby to některá potřebovala :). Nejdřív jsem chtěla napsat článek, ale nějak nemám ráda formální texty a už vůbec je nerada píšu. Tak vám to tu shrnu formou Mého příběhu.

Jen předesílám, že manžel samozřejmě musí na mateřskou mít nárok (kdo má na ní nárok tady nebudu rozepisovat).

Tak tedy:

„Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Dohoda musí obsahovat zákonem stanovené údaje (den převzetí dítěte do péče a den porodu) a podpis matky dítěte musí být  úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění, tj. OSSZ. Lze ji uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku 7. týdne po porodu dítěte. Do podpůrčí doby pojištěnce, který pečuje o dítě, se však započítává také doba poskytování peněžité pomoci v mateřství matce s výjimkou doby od porodu do konce 6. týdne po porodu.“ (Tzn. mimo jiné, že si matka musí „odbýt“ šestinedělí)

Vzor dohody:

Dohoda o převzetí dítěte do péče
Já, níže podepsaná XY nar. … bytem … předávám své dítě YY, narozené dne …., do péče jeho otce ZY, nar. … , bytem ….. Otec převezme dítě do péče dne ….
V Praze dne ….

Rodiče rovněž musí vyplnit tiskopis „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, který je k dispozici na každé OSSZ a také na webu ČSSZ (http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/07E3C911-3951-40CB-B347-FA31108C7C43/0/89_624_8I_2012_2_AW.pdf). V něm se uvedou údaje o dítěti a datum převzetí dítěte do trvalé péče (k žádosti se přiloží výše zmíněná písemná dohoda).

Má to samozřejmě malý háček :). Když muž pobírá mateřskou, nesmí vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu nárok na mateřskou plyne.

Takže:

  • Pokud je otec zaměstnán na klasickou pracovní smlouvu, může dál pracovat jako OSVČ. (náš případ)
  • Pokud otec pracuje na více smluv, tak na základě jedné bude pobírat PPM (a po tu dobu práci vykonávat nebude) a bude pracovat jen na tu druhou smlouvu.
  • Pokud otec pracuje na OSVČ, může pracovat na pracovní smlouvu.
  • Někdo to dělá tak, že přemluví zaměstnavatele, aby jim prostě dali jinou smlouvu, a dělají tu stejnou práci. Toho bych se malinko bála, nerada bych provokovala OSSZ :).

Pak je také důležité si uvědomit, že za matku je důležité stále odvádět zdravotní pojistění!

  • Může být hlášená na Úřadu práce
  • Může si pojištění od porodu až do skončení pobírání PPM platit sama (tak to asi udělám já)

 

Zde uvádím shrnutí postupu mě a mého manžela:

  1. Po skončení rodičovského příspěvku se přihlásím na mé zdravotní pojišťovně a sama si budu platit zdravotní pojištění (dohromady to vychází skoro na 8 měsíců placení pojistného)(ještě připadá varianta nahlásit se na ÚP, ale nebudu chtít v době kolem porodu řešit všechny ty formality, čekat fronty a jezdit na pohovory).
  2. Manžel si před porodem vyřídí OSVČ.
  3. Po šestinedělí manžel zažádá na OSSZ o PPM, kde s ním rovnou sepíšu smlouvu o předání dítěte do péče.
  4. Po skončení manželovi PPM zažádám o rodičovský příspěvek a nahlásím to na zdravotní pojišťovně.

Ještě na závěr podotknu, že tento postup kupodivu prý kolikrát ani neznají na OSSZ. Takže si s sebou raději vezmu vytištěné informace nebo odkazy, abychom se tam s nimi případně nemuseli moc hádat...A některé úřednice jsou prý v pohodě, jiné jsou dost nepříjmné.

Tak, snad jsem tím aspoň někomu pomohla :) a omlouvám se za neformálnost, formality mi moc nejdou :).

Zdroje:

http://www.cssz.cz/cz/casopis-narodni-pojisteni/archiv-vydanych-cisel/clanky/penezita_pomoc_v_materstvi.htm

http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/187/4457.html#obsah

Máte i Vy zajímavý příběh, o který se chcete podělit? Napište ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (56 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Aneta Jiřičná Bendiková, 12. 2. 2021, 12.00

je to super věc,ale ani jednou mi PPM na manžela nevyšlo,bohužel.

Kamil Štrof, 27. 2. 2020, 23.23

Taky jsem přemýšlel, že bych šel na mateřkou místo mojí manželky. Ta má totiž znatelně větší plat, takže by se to celkem vyplatilo. Na https://www.1job.cz/prispevek/Otec-na-materske-dovolene-a-zamestnani jsem si četl, že i tak můžu mateřkou přerušit kdyby mě šéf opravdu potřeboval a to se zrovna mě dost hodí, takže do toho asi půjdeme.

slavuska

slavuska, 27. 1. 2019, 0.20

Taky jsem o tom slyšela,je to fajn

Olgaoo, 20. 12. 2018, 17.25

A ta dohoda se vztahuje pouze po dobu co manžel pobírá PPM nebo je to na dobu neurčitou?

Žofinka

Žofinka, 5. 5. 2018, 23.23

Tak smlouva o předání dítěte do péče je fakt sranda

Nexus, 14. 3. 2018, 15.22

Hezky clanek, diky!

BaraS, 27. 2. 2018, 10.51

Děkuji moc za skvělý návod, hodně nám to pomůže Může jít pak přítel z klasické pracovní smlouvy na Dohodu o pracovní činnosti u svého zaměstnavatele? OSVČ mu nepovolí, ale tohle by šlo.

Monika Stará, 28. 11. 2017, 22.04

Zdravím, takže když chci aby se ppm počítala z platu otce a v práci už to má domluvené, tak Žádost stejně podávám já že? A kde budu vedena od žádosti do konce šestinedělí? A jakou dávku budu pobírat když ppm otce bude čerpána až po šestinedělí? Díky moc

xyrickie, 29. 9. 2017, 0.20

Dobrý den, no my jsme to přesně takto udělali, škoda, že jsem Váš návod nečetla byl to celkem masakr. Příští týden už manželovi mateřská končí, měla bych dotaz, musíme pak nějak vypovědět tu smlouvu o předání dítěte do péče? Protože teď ho má manžel a na rodičák bych se ráda nahlásila já. Děkuju Magda

vn1, 7. 9. 2017, 13.59

Dobrý den, děkuji moc za tento článek. Zrovna stejnou situaci budu řešit, jen manžel je zaměstnán u zaměstnavatele, takže se bude muset zeptat, zda by mu vystavili ještě druhou smlouvu, teď tam přibírá ještě jinou pozici, tak by to možná šlo. Ale chci se zeptat ještě na několik otázek. Jestli to dobře chápu, tak je to řešeno před porodem (končí mi rodičák 2 měsíce před porodem) a v době šestinedělí nahlášením buď na úřad práce nebo na zdravotní pojišťovnu - kde nahlásím, že pečuji o dítě - to by my měli platit zdravotní a pokud bych chtěla, tak si musím platit sociální, a to se platí na OSSZ? Tu dohodu s otcem a žádost o příspěvek odnáším na úřad práce nebo na OSSZ? A nevíte, jak je to po skončení mateřské u otce, když tedy má dvě smlouvy - jednu na kterou pobíral příspěvek a druhou novou, nevíte, která se mu zruší? Předem moc děkuji za odpověď. Veronika J.

© 2013 -2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů