Jak je těžké rozjet podnikání na mateřské?

zobrazeno 916×

Vložil(a): KristinaS, 26. 11. 2019 15.07

Stále více žen se s narozením potomka rozhodne podnikat. Některé k tomu vede touha po finanční nezávislosti, jiné by rády zůstaly i s dítětem v “centru dění”, další mají prostě chuť vyzkoušet něco jiného. Některé v tom vidí možnost zajistit si zadní vrátka pro dobu, kdy se bude rozhodovat, zda se vrátit do původního zaměstnání. Stejně to měly i zakladatelky Datlového pokušení Andrea a Lucie.

Do podnikání se vrhají i ženy, které mateřskou a rodičovskou dovolenou vezmou jako životní restart, doplní si vzdělání, studují nové obory a nebo ty, které povýší své dosavadní koníčky na plnohodnotnou činnost a zdroj příjmů. 

Pokud se rozhodnete podnikat v době, kdy pobíráte peněžitý příspěvek v mateřství, nebo jste na rodičovské dovolené, bude podnikání bráno OSVČ vedlejší. Během prvního roku podnikání navíc nemusíte platit zálohy na pojistné. Ty Vás čekají až v dalších letech a platí se dle výše daňového základu. Pokud nedojde k překročení stanovené částky, neplatí se důchodové pojištění vůbec. Možná i proto se tolik žen rozhodne právě po dobu mateřské/rodičovské dovolené začít podnikat. Mají totiž možnost pomalu začít s výdělečnou činností a pokud v budoucnu zjistí, že je neuživí, v zásadě nic neztratí.

My jsme si pro Vás, jako inspiraci a pro dodání kuráže, připravily rozhovor s dvěma takovými ženami. Andrea a Lucie společně vybudovaly v roce 2018 firmu na výrobu zdravých bonbónů Datlové pokušení a úspěšně se rozrůstají.

Jak jste přišly na nápad začít podnikat se zdravými sladkostmi?

Jak máme popsáno v příběhu na našich internetových stránkách, vše se zrodilo z náhody. Jako dvě ženy na mateřské dovolené se zájmem o zdravé stravování jsme našim dětem chtěly dopřát jídlo nejen zdravé, ale i dobré. Lucka začala tvořit první datlové bonbóny, testované právě na nich a já se postarala o jejich uvedení na trh. V říjnu to byl rok, kdy jsme vyrazily na první zkušební jarmark v Třebíči a během dvou hodin bylo vyprodáno. V tak kladné ohlasy jsme ani nedoufaly. Bylo nám jasné, že takové dobroty nezůstanou v malé kuchyni, ale půjdou do světa.

Co bylo nejtěžší?

Nejtěžší byl asi první krok, rozhodnout se, dodat si vzájemně odvahu a říct si ,,Ano, jdeme do toho.“ Protože jsme dvě a každá jiná, vzájemně jsme se dokázaly podpořit a práci rozdělit tak, aby každá dělala to, co je jí blízké a ovládá nejlépe. Proto se nám rozjezd firmy i přes neskutečnou byrokracii a budování provozovny dařil dobře. Hned na začátku jsme si ale řekly, že rodina je pro nás na prvním místě. 

Rozjezd takové firmy určitě zabere spoustu času. Kdo vám pomáhá zvládnout práci a domácnost?

Od rodiny se nám dostává neskutečné podpory a tím chceme říct, že bez nich by naše firma určitě nemohla plnohodnotně fungovat a patří našim partnerům a babičkám velké díky. Bylo nespočet zakázek, které se musely udělat ze dne na den, pozvání na prodejní akce, které se nedají odmítnout a to by bez rodiny, která dokáže pomoct, pohlídat určitě nebylo možné zvládnout.

Jak se vám daří skloubit dohromady zaměstnání a mateřství?

Ze začátku se v nás prala myšlenka, jestli náhodou tím, že se začneme realizovat v době mateřské dovolené i jinde, nepřijdou kluci o maminku. Přece jen pro ně chceme všechny to nejlepší 😊 Byly jim téměř 3 roky, když jsme oficiálně odstartovaly Datlové pokušení a od té doby mají kluci doma spokojené, pracující maminky. A všechny víme, že spokojená máma znamená spokojené dítě.

Matěj začal v říjnu chodit do školky, což mi časově v práci velice pomohlo. Před tím ale nebyl problém, aby se mnou rozvezl zboží, připravil objednávku nebo pomohl vybalit na prodejní akci zboží, baví ho to do teď. Rády do procesu zapojíme děti, vždyť to díky nim všechno začalo. 

Lucka má chlapáky doma dva. Olivera 3,5 roku a malý datlový bonbonek Tobík má 8 měsíců a stává se velkým oblíbencem na jakémkoliv jarmarku, pro svou pořád dobrou náladu. Myslím, že důležitá je důvěra. Když se Lucka chystala na porod a užívala si nádherné chvíle po něm, věděla že se na mě může spolehnout a firma bude šlapat a já zase, když potřebuji pomoct v oblastech, které jí jsou bližší nebo strávit víc času s rodinou, vím, že bez problémů vše zařídí. 

Jaké máte plány do budoucna? 

Rády bychom rozšířily síť odběratelů za hranicemi okresu Vysočina, kde v tuto chvíli působíme nejvíce. I když naše zdravé mlsání putovalo už několikrát za hranice a vždy s kladnou odezvou 😊 Určitě nechceme usnout na vavřínech a chystáme pro naše mlsouny nové příchutě a dárkové balíčky.

Když jsme u těch příchutí, jak je vymýšlíte? 

Začínaly jsme s příchutí kokos, přidalo se perníkové koření, rum a čokoláda. Bylo před Vánoci tak to bylo spíš tématické, podle cukroví. Když se blížilo léto, začaly jsme zkoušet ovocné příchutě jako ananas, jablko se skořicí, hruška. Přidaly se i ořechy, ty nesmí chybět a poslední příchuť, která se stala velice oblíbenou je mango. Vždy, když se s Luckou vidíme tak si říkáme hele a co třeba rakytník, červená řepa, kurkuma, banán, semínka.... No nápadů by bylo, ale kde vzít ten čas. Kromě příchutí jsme naši nabídku dobrot rozšířily po pár měsících našeho fungování o datlové tyčinky a datlová lízátka, která děti naprosto milují.

Čeho byste chtěly dosáhnout?

Máme pocit, že za necelý rok našeho fungování se nám daří to, v co jsme na začátku ani nedoufaly. Proto bychom chtěly pokračovat dál se skromným přáním, aby naše datlové dobroty i nadále chutnaly, aby se vždy našli zákazníci, kteří se k nám budou rádi vracet a rozšiřovala se tak síť našich odběratelů nejen přes e-shop, ale i v kamenných obchodech. Stanovujeme si reálné cíle, které se nám daří plnit.

Je něco, co byste chtěly vzkázat našim čtenářkám? Nějaká rada, motto, něco co pomohlo vám s dodáním odvahy, tip, fígl?

Společnost je nakloněná a připravená na to, aby se ženy na mateřské mohly realizovat i v jiných oblastech a plnit své sny. Proto všem ženám chceme říct, že i sen se může stát skutečností a je to jen na vás, jak se svým životem naložíte, ale udělejte to tak, abyste byly spokojené.

 

Věřím, že se z Vysočiny Datlové pokušení brzy rozšíří napříč republikou a narozdíl od startu Vašeho podnikání, to nebude dílem náhody, ale díky tomu, jaké Vaše dobroty jsou. I když, přiznám se, že k nám se Vaše bonbóny poprvé dostaly náhodou. Přivezla je kamarádka z Vysočiny dětem a společně jsme jim je snědly, než vstaly. Byl to nějaký ochutnávkový balíček a nešlo přestat, aniž bychom věděly, jaké jsou všechny příchutě. Děkuju vám oběma za rozhovor a přeju mnoho úspěchů! 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (14 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Ivana Navrátilová, 10. 8. 2020, 23.39

Podnikání se na mateřské určitě rozjet dá, ale není to úplně jednoduché a hlavně to zabere spoustu času. Mluvím z vlastní zkušenosti. Mně třeba teď v podnikání asi nejvíc času zabírá administrativa. Dost začínám přemýšlet nad tím, že bych ji zkusila převést na někoho jiného. Už jsem si zkoušela hledat někoho, kdo by se zabýval administrativní pomocí na dálku a špatně nevypadá například https://www.kvalitneseo.cz/outsourcing/

lucie25987, 16. 3. 2020, 19.08

Když má žena na mateřské podporu od manžela a zbytku rodiny, tak je podnikání možné. Já to štěstí mám, takže jsem mohla na začátku roku koupit firmu přes https://www.copra.cz/koupit-firmu/ a zařadit se tak mezi úspěšné paní podnikatelky.

koliaska105, 26. 2. 2020, 5.28

Souhlasím, skvělý rozhovor. Já teda podnikání rozjela až po mateřské. Konkrétně jsem si založila takový menší eshop. Ze začátku to moc nešlo, ale postupem času se rozrostl a teď mám i vlastní kamennou prodejnu. Dokonce jsem nedávno i nakoupila několik dodávek na lokální rozvoz zboží. Společně s dodávkami jsem investovala i do takového sledovacího systému od https://www.positrex.com/osobni-doprava/ díky kterému mám neustále přehled o tom, kde se auta pohybují, což se docela hodí.

Macina Nováková, 5. 3. 2020, 21.22

Jsem ráda, že se vám daří. Jen tak mimochodem, pokud byste svůj obchod chtěla nějakým způsobem zpropagovat, tak určitě doporučuji zkusit tyto inzertní noviny: https://www.abcinzert.cz/ Sama jsem si tam před nějakou dobou nechala otisknout reklamu na svoji firmu a pomalu jsem se ani nestačila divit, jak se mi zvedl počet zákazníků.

Nina Červenková, 9. 4. 2020, 4.00

To není špatný nápad. Myslím si ale, že třeba reklama na internetu má v současné době mnohem větší sílu. Sama přemýšlím nad tím, že bych do ní nějaké peníze investovala. Jen teda co jsem slyšela, tak správa PPC reklamy prý není zrovna jednoduchá, takže bych to ráda nechala na nějakém odborníkovi. Například na tomto: https://marekpech.cz/sprava-ppc-kampani/

Drahoslava Nožičková, 30. 3. 2020, 9.15

Můžu se zeptat jak to děláte se skladováním zboží? Taky mám takový menší obchod, ale bohužel už pomalu nemám zboží kde skladovat, tak přemýšlím jak to vyřešit. Napadlo mě, jestli by nebylo dobré si koupit takový ten přepravní kontejner. Co jsem se dívala, tak nejsou tak drahé, dají se sehnat třeba od https://www.profitexgroup.com/ Co myslíte? Má to smysl?

ivanka386, 21. 2. 2020, 20.47

Určitě zajímavé čtení, díky za rozhovor. Já už se podnikání věnuji nějaký ten pátek. V poslední době jsem ale narazila na takový problém. Za tu dobu, co podnikám se mi tu nahromadila spousta nepotřebných dokumentů a já nevím co s nimi. Nejraději bych jejich likvidaci svěřila do rukou nějaké firmě. Už jsem si i zkoušela hledat "skartace dokumentů Praha" a koukala jsem, že se tímto zabývá třeba http://ekoskart.eu/ Nemá s nimi náhodou někdo zkušenost?

Monulininka, 16. 1. 2020, 12.10

Mela jsem to stesti, ze jsem stihla Mikulassky pytlik a vazne jsou navykovy.

Fuga

Fuga, 2. 12. 2019, 15.12

Vyrábí zdravé mlsání

WeruskaSK

WeruskaSK, 2. 12. 2019, 14.27

Az sa mi zbiehaju slinky. Datle velmi nemam rada ale tie kombinacie ma velmi navnadili na vyskusanie.

Kikinka30, 30. 11. 2019, 17.17

Srzim palce,rozjet vlastni byznys je dřina

L.janicka.l

L.janicka.l, 29. 11. 2019, 20.31

Vyrobky vypadaji supr a i cena je krasna, preji spoustu uspechu v podnikani

Romanka40, 29. 11. 2019, 20.19

Fandim Vam!

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací