Novoroční "čajové" přáníčko

sledováno 1× zobrazeno 3070×

Vložil(a): luciusmius, 3. 12. 2015 7.48

Potřebujeme:

aspoň 4 čajové sáčky, pro symetrické přáníčko 8 stejných sáčků
8 ks
nůžky - lepidlo
1 ks
kousek papíru
1 ks
případně barevné papíry, tvrdé čtvrtky, pastelky..., prostě cokoliv na výzdobu přáníčka
1 ks

Vezmeme čajový sáček (1) a odstřihneme bílé okraje (2). Sáček rozložíme na délku a získáme z něj čtverec, který k výrobě přáníčka potřebujeme. Uděláme to tak, že vezmeme jeden roh rozloženého sáčku a svislý (kratší) kraj přiložíme k vodorovnému. Vznikne tak pravoúhlý rovnoramenný trojúhelník. Tato část postupu bohužel na obrázku není, zapomněla jsem na ni. Je zachycena až výsledná část (3), kdy se přebývající zbytek sáčku odstřihne. Teď máme podél úhlopříčky složený čtverec. Nejprve ho přehneme, abychom si vytvořili pomocné linie, a až potom se pustíme do skládání. Jednu linii – úhlopříčkou – už máme. Čtverec přeložíme i podél druhé úhlopříčky a rozložíme. Zbývá poslední linie – čtverec přeložíme pouze jednou napůl (4) a nerozkládáme. Rozevřené konce jsou nahoře, přehyb dole. Dolní rohy vtlačíme dovnitř, jak naznačují šipky (4). Vtlačení rohů nám usnadní právě ty úhlopříčné linie. Máme opět trojúhelník „postavený“ na špičku, se čtyřmi cípy (5). Dva a dva cípy teď poskládáme. Nejprve vezmeme např. pravý vrchní cíp a přeložíme ho ke středu trojúhelníku tak, aby špička cípu vyčnívala nahoru (6). Totéž provedeme i s levým vrchním cípem a celou skládanku otočíme (7). Spodní cípy jsou teď vrchními. I je složíme, ale jinak. Vezmeme pravý cíp a složíme ho sice také ke středu, ale směrem dolů (jak naznačuje šipka), tak, aby na rozdíl od prvních dvou cípů nijak nepřečníval (8). Totéž zopakujeme u posledního cípu a skládanka je hotová (9). Je to ale teprve první díl z osmi. Celý postup tedy ještě 7x zopakujeme. Až máme všech 8 dílů, poskládáme je dohromady do „kolečka“ – ve středu je ta špička, která je na obrázku (9) dole. Aby ornament držel, je potřeba každý dílek přilepit na nějakou podložku. A je hotovo.

Možná, že postup zní složitě, ale po složení prvního dílku zjistíte, že je to velmi jednoduché. Vyrobit jeden díl trvá asi půl minuty. Teď už záleží čistě jen na vás, jak ornament z čajových sáčků využijete. Můžete ho přilepit na papír a pomocí nůžek vystříhat zajímavé tvary, jako to udělali mí přátelé (přáníčko vpravo). Nebo ho můžete nalepit na složený papír a ozdobit pomocí barevných papírů, jako jsem to udělala já (přáníčko vlevo). Z jednoho čajového sáčku lze vyrobit dva dílky ornamentu, ovšem každý jiný. Pokud chcete mít přáníčko symetrické, vystřihněte si ze sáčku vždy jen jednu stejnou část a dodržte úplně stejný postup při skládání. Každý čtverec se totiž dá složit hned na několik způsobů. Jednou tak budou vidět písmenka, podruhé třeba obrázek. Je jen na vás, jaký postup zvolíte. Ta část čtverce, kterou u postupu (4) schováte dovnitř, je pak ve výsledku vidět. Můžete také použít k výrobě jednoho ornamentu hned několik druhů sáčků, barevně výrazně odlišných. Záleží jen na vaší fantazii, jak bude výsledné přáníčko vypadat.

A toto přáníčko má (krom velké variability) ještě jednu výhodu. Pokud použijete sáčky ze silně aromatických čajů, budete mít přáníčko pěkně voňavé. Můžete tak sáčky kombinovat nejen co se vzhledu týče, ale i skrz vůně.

Sdílejte:   | 
2

Nenašli jste návod, který jste hledali? Přidejte ho

Diskuze k této stránce (13 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Úča, 3. 12. 2020, 20.21

Hezké , ale tohle asi nezvládnu

Bar.Ca., 1. 10. 2019, 15.32

nevypadá to zas až tak složitě, to bych mohla vyzkoušet .

VaJána, 5. 1. 2019, 10.58

To je krásné. Škoda já ty sáčky vždycky vyhodim

Mildret, 22. 2. 2018, 21.59

Já jsem z čajových sáčků ještě nikdy nic neviděla. je to krásné ale taky pracné

Gabill, 26. 12. 2017, 13.36

Vyzerá to krásne. Chce to asi trochu cviku a trpezlivosti, kým to človek naskladá.

pouzarovaj

pouzarovaj, 6. 8. 2017, 21.31

z čajových sáčků jsme už viděla hodně skládanek, přijde mi to ale hrozně pracné

Zdeňka S., 29. 3. 2017, 10.37

Tohle se mi vždycky​ strašně líbilo

Aliisha

Aliisha, 8. 1. 2017, 21.41

Vypadá to moc hezky

Pavla33, 8. 7. 2016, 22.21

moc moc pěkné

jitkamety

jitkamety, 30. 1. 2016, 8.26

moc pěkné

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací