Závěsná dekorace ze smaltovaných motýlků

sledováno 1× zobrazeno 994×

Vložil(a): veru.veru, 25. 12. 2014 18.09

Potřebujeme:

smaltovací prášek
několik ks
chlupatý drátek
2-5 ks
silonová punčocha
1 ks
tavná pistole
1 ks
provázek, drátek, nebo kancelářská svorka
několik ks
akrylové barvy Artiste
1 balení
hvězdice na závěs - kolotoč
1 ks
měděné smaltovací plátky
několik ks

1. Pomocí Big Shotu si z měděného plátku vyrazte 7 motýlků, pokud nemáte Big Shot, motýlky vystřihněte pomocí nůžek. Plátek je tenký a velmi snadno se stříhá.
2. Motýlky můžete vystřihnout v různých velikostech, na vyváženost kolotoče nemá jejich velikost vliv, protože plátky jsou velmi lehké.

3. Do motýlků vytvořte díry k zavěšení. Měděné plátky jsou v balení po dvou kusech, pokud vám nějaký plát zůstane nevyužitý, můžete ho využít i třeba jako cedulku na dveře, kterou nasmaltujete ve stejných barvách jako motýlky.
4. Motýlka položte na mřížku. Můžete použít mřížku na bramborový salát, kovové sítko na písek, speciální mřížku či podložku určenou ke smaltování. Lahvičku se smaltovacím práškem otevřete a ve vrchní části překryjte silonovou punčochou, nebo našroubujte sítko na lahvičku. Nyní sypejte smaltovací prášek mírným poklepem (jako byste cukrovali bábovku) na motýla. Pod předmět, který smaltujete si dávejte vždy papír a zbytek prášku potom můžete vrátit sesypáním zpět do lahvičky. Jednotlivé odstíny smaltu nemíchejte dohromady, barvu byste tak znehodnotili. Před použitím jiné barvy smaltovacího prášku vždy vyměňte podložku.

5. Motýlka zapečte na elektrickém vařiči. K zapékání lze také použít troubu, pevně uchycenou žehličku - otočenou žehlící plochou nahoru, nebo jednoduchou píckou se svíčkou určenou speciálně ke smaltování. Při manipulaci mějte na paměti, že podložka, na které je motýl umístěn, bude horká a k přesunu předmětu vždy používejte kleště.
6. Druhou stranu motýla ozdobte pomocí akrylových barev. Pěkně vypadají dva kontrastní odstíny. Motýlka vybarvěte základovou akrylovou barvou a do ještě vlhké barvy vytvářejte obrazce jiným odstínem. Pokud chcete mít motýla nasmaltovaného z obou stran, použijte kovovou podložku na smaltování, která je nastavitelná a umožní smaltování z obou stran.

7. Jakmile položíte motýlka na plotnu, smalt začne po krátké chvíli pracovat. V momentě, kdy se krystalky smaltu slijí do jedné vrstvy a vypadají jako ,,vodní hladina", je smaltování hotové. Motýlka opatrně stáhněte z plotny, během minuty smalt vychladne.
8. Nasmaltujte si více menších motýlků, kromě závěsné dekorace je můžete využít též jako sponku do vlasů či na ošacení.

9. Jakmile vám motýlci vychladnou, mírně ohněte jejich křídla, při ohýbání buďte šetrní, aby vám nepopraskal smalt. Motýlky potom nalepte pomocí tavné pistole, nebo lepidla dekofix na sponku.
10. Při malování druhé strany motýla akrylovou barvou použijte podobné odstíny jako u smaltování, vypadá to potom, že motýl má  rub a líc.

11. Do děr vložte pevnější drátek nebo sponu na papír, jejíž tvar uzpůsobíte.

12. Ve spodní části drátek ohněte podél těla motýlka, tělo je tak fixované a vyvážené.

13. Drátek připevněte k motýlovi pomocí chlupatého drátku, který jednoduše kolem motýlka obmotáte. Vypadá to vtipně - jako tělo motýla, dodá to další 3D efekt, a obě části krásně drží u sebe.
14. Než budete motýlky věšet na kolotoč, vezměte je do prstů a zkontrolujte jejich vyváženost, event. mírně ohněte středový drátek tak, aby motýlek nepřepadával na jednu či druhou stranu. Také můžete zlehka ohnout křídla.

15. Jednotlivé díly kolotoče zafixujte ve spojích tavnou pistolí. Balení závěsného kolotoče obsahuje háček, než jej začnete do středu hvězdice šroubovat, připravte si menší otvor šídlem nebo ostrou jehlou - bodcem.

16. Na každé rameno hvězdice zavěste motýla. Moc pěkně vypadá, pokud budete motýlky věšet nesouměrně. Do středu hvězdice můžete nalepit motýlka také, jen do něj nedělejte díry.

Před smaltováním zvažte barevnou kompozici motýlů. Pokuste se využít široké škály smaltovacích prášků, které se vyrábějí, jak v základních barvách, tak v barvách průhledných, v barvách s efekty nebo dokonce v neonových či s glitr

Sdílejte:   | 
4

Nenašli jste návod, který jste hledali? Přidejte ho

Diskuze k této stránce (17 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Bar.Ca., 11. 9. 2019, 13.32

moc krásné, ale asi bych si na to netroufla...

VaJána, 4. 1. 2019, 23.07

Vypadají krásně ale pouštět se do toho nebudu...

pouzarovaj

pouzarovaj, 10. 2. 2018, 22.34

pěkný kolotoč a nemusí být jen pro miminka

Gabill, 15. 12. 2017, 13.17

Vyzera to pekne, ale zda sa to dost narocne na vyhotovenie.

annahb, 6. 7. 2017, 17.16

nádherné

jajulaš, 23. 4. 2017, 6.43

krása

Zdeňka S., 10. 3. 2017, 8.53

Hezké, ale na mě dost složité

Sooňaa, 2. 11. 2016, 23.33

Vypada krasne,ale je to narocne

Pavla33, 9. 7. 2016, 6.25

vypadá to užasně

jitkamety

jitkamety, 5. 4. 2016, 13.51

jé,moc pěkné

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací