Povlaky na polštáře ze starých šatů

zobrazeno 1473×

Vložil(a): veru.veru, 19. 1. 2015 17.34

Potřebujeme:

staré šatstvo
libovolně ks
galanterní zboží na zapínání
několik ks
nitě
několik ks
šicí stroj
1 ks
nůžky
1 ks

1     Staré šaty rozpářeme. Případné záševky vypářeme. Z dílů vystříháme pravoúhlé kousky. Když má látka plátnovou vazbu, můžeme rovné díly natrhat (po niti). Je-li vzor (například kostka) tkaný, můžeme stříhat i podle rovných proužků. Získané rovné kousky látky v ruce vypereme, usušíme a je-li třeba, přežehléme. Vyprané větší díly budeme dál stříhat. Vybereme vzory, které budeme používat. Mohou to být i velmi "odvážné“ kombinace desénů.

2     Jak pokračovat dále? Poté, co jsme rozpářeli díly a vypářili záševky, látku prohlédneme. Má-li látka rub a líc, přiložíme dva kousky lícem k sobě a na přichystaném šicím stroji je sešijeme rovným stehem.

3     Sešitý kus obrátíme na líc, šev na spodní straně složíme k jednomu dílu a spojení prošijeme po lícové straně (tak zvaný plochý šev). Buď použijeme rovný šev (patka stroje se řídí hranou plochého švu) nebo použijeme entl, pak by měl šev cik cak prošívat obě spojené látky. Nebo můžeme na prošití plochého švu použít nějaký ozdobný šev, ale to už je otázkou vkusu, možností stroje a zkušeností.

4     Jestliže jsme sešili dva tři velké kusy, múžeme je dále rozstříhat na menší díly, které už ovšem budou „sešívané". Tím bez velké práce získáme drpbnější již sešité dílky do vroru. Sešité díly vždy zastřihneme. Příliš s nimi nemanipulujeme, protože by se v místě přestřižení švu mohly začít párat. Další sešití první švy samozřejmě zajistí.

5     Proužky látky přidáváme ve všech směrech narůstající plochy, až dosáhneme potřebné velikosti, která by měla být dvojnásobná, než jsou rozměry polštáře, plus tři až pět centimetrů na všech stranách (podle naducanosti polštáře). Buď si připravíme dva kusy, a nebo jeden velký, který přehneme.

6     Rozhodneme se, jaké dáme povlaku zapínání: knoflíky, zip, patenty, suchý zip, tkanice. Nebo povlak „natvrdo“ zašijeme? Prohlédněte si, jakým způsobem je zhotoveno zapínání na polštářích, které již doma máte, jakým způsobem je ušito a zda vám vyhovuje. Teprve po tomto rozhodnutí příslušným způsobem sešijite díly.Sešitý povlak na polštář obrátíme na líc, špičkami nůžek vytáhneme rohy. Polštář po obvodu prošijeme, čimž zpevníme švy. A jak dál? V našem návodu na šití povlaků ze starších šatů se chýlíme ke konci.

7     Vypracujeme zapínání /podle vlastní volby) a povlak naplníme.

Sdílejte:   | 
3

Nenašli jste návod, který jste hledali? Přidejte ho

Diskuze k této stránce (14 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Trendyterka

Trendyterka, 30. 7. 2019, 6.33

Super nápad

VaJána, 4. 1. 2019, 12.03

Takové retro. Vypadá to hezky

pouzarovaj

pouzarovaj, 11. 2. 2018, 20.09

pěkný nápad, jak využít staré oblečení, tvořivosti se zde meze nekladou

Gabill, 17. 12. 2017, 22.53

Tiez mam casto pocit, ze zo starych veci by bolo treba nieco vytvorit a casto sa aj nieco podari.

Zdeňka S., 2. 4. 2017, 16.06

Skvělé využití nepotřebného oblečení

Zdeňka S., 2. 4. 2017, 16.05

Skvělé využití nepotřebného oblečení

Adelinka, 11. 10. 2016, 10.27

tenhle nápad se moc líbí, vždy s najde staré oblečení, které ještě potřebuje zužitkovat

Pavla33, 9. 7. 2016, 6.54

super nápad

Petra Schoberová, 3. 5. 2016, 10.33

paráda

Trixie

Trixie, 3. 1. 2016, 16.00

pracné ale dobrý nápad na využití starých látek:-)

© 2013 - 2022 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací