Placenta - význam v těhotenství i po porodu

sledováno 1× zobrazeno 2304×

Vložil(a): kovarcikova, 6. 2. 2016 17.27

V úvahách nad tím, jak si vážíme fungování vlastního těla a přírody, se dnes zastavím nad orgánem, který je nezbytně důležitý. Přesto doslova v několika vteřinách pozbývá svou funkci a stává se „bezcenným“. Je tomu ale opravdu tak? Který orgán že to mám na mysli? Jen jeden byl na začátku, je to už dávno... Byla to vaše placenta.

Fakta. Co to je a k čemu slouží placenta?

Placenta je orgán, který je uložen v děloze a plně rozvine svou funkci okolo 4. měsíce těhotenství. V průběhu těhotenství vytváří a uchovává placenta hormony a mnoho dalších živin, které vyživují dítě a udržují těhotenství. Některé z hormonů v ní obsažených se v těle normálně nevyskytují, ale jsou nezbytné pro normální průběh těhotenství. V důsledku tvorby hormonů placentou dochází ke snížení normální tvorby hormonů v těle. Při porodu pak tělo v jediném okamžiku přichází o produkci hormonů a výživných látek tvořených placentou, a dalších hodnotných látek v ní uložených.

Placenta je jedním z komunikačních kanálů mezi matkou a dítětem, a to v podobě výživy, zásobení kyslíkem a odvádění odpadních látek z těla dítěte. Na konci těhotenství váží placenta okolo 500g, má oválný tvar a měří v průměru 15-20 cm.

Placenta v těhotenství a při porodu

Funkce placenty je úzkostlivě sledována v těhotenství. Zajímají nás především průtoky placentou, tzn. jestli je dítě dostatečně vyživováno a má dostatek kyslíku. Zpomalený vývoj dítěte, a především jeho přibírání na váze, může mít na svědomí právě nedostatečná funkce placenty.

Další úzkostlivé sledování se děje při porodu. Jakýkoliv problém, např. předčasné odloučení placenty, by mělo pro miminko fatální následky. V momentě, kdy se dítě narodí na tento svět, se placenta stává z pohledu naší medicíny bezcennou. Dítě je na světě a my čekáme až se placenta odloučí a jsme netrpěliví a pomáháme si medikamenty, aby už to bylo za námi.

Musím říct, že tento rychlý posun v myšlení je pro mne velmi zvláštní. Na něco, co mělo tak důležitou roli a funkci v těhotenství, je v jediném momentě se strátou této funkce nahlíženo jako na bezcenný odpad. Některé ženy ani nesnesou pohled na ni. Jako by se nám pohled na krvavou placentu příčil. Co ale odmítáme? Byla naší součástí, vyživovala přece naše dítě…!

Co s placentou po porodu?

Existuje několik pohledů, které význam placenty dokládají i po jejím porodu. Z pohledu konstelací - v případě, že je dítě předčasně od placenty odpojeno, tzn. je přerušen pupečník před jeho dotepáním, nemohou proběhnout energetické změny a matka i dítě můžou mít pocit, že porod neskončil. Tento pocit si pak maminky v sobě nesou a mohou mít problém své dítě „pustit do světa“.

Jiná teorie tvrdí, že v momentě, kdy má žena „problém“ s odloučením placenty, jedná se o možnost jejího vnitřního léčení, anebo má skrze placentu něco pochopit. Jak je výše zmíněno, jedná se o proces, který nelze, na první pohled bez možná zjevných důsledků, z ničeho nic přerušit.

Možná alternativa je lotosový porod, kdy je dítě ponecháno ve spojení se svou placentou. Proces fyzického odpojení trvá zhruba 7-10 dní.

Konzumace placenty

V některých kulturách je placenta rituálně zakopána a na jejím místě je zasazen strom jako projevení úcty a dokončení jednoho cyklu. Produkty z placenty se dříve hojně používaly v kosmetice. Až strach z AIDS a jiných nemocí využití lidské placenty přerušil. Produkty z placent zvířat jsou ale hojně využívány pro jejich regenerační schopnost. V placentě jsou totiž obsaženy kmenové buňky, které mají potenciál se proměnit v jakoukoliv tkáň.  V dnešní době se objevují informace o blahodárných účincích konzumace placenty pro matku v podobě znovunastolení hormonální rovnováhy po porodu, rozvoji rychlejší laktace a k rychlejší regeneraci po porodu spojené se ztrátou krve, menší únavy a emočních výkyvů.

Neděste se, způsobů, jak konzumovat placentu, je několik a mnohdy se jedná o velmi sofistikovaný proces. Může z ní být zhotovena tinktura, homeopatikum pro matku i dítě, v syrovém stavu, nebo v podobě kapslí, kdy je placenta nejdříve zpracována (sušena za nízké teploty a případně přidány bylinky podle tradiční čínské medicíny). Vědecké zprávy o benefitech konzumace placenty ze zahraničních zdrojů nejsou zcela spolehlivé, neboť vychází z dat firmy, která placentu zpracovává na zakázku, tudíž je zde zjevný komerční záměr.

V našich podmínkách spadá placenta do zákona o pohřebnictví a musí být biologicky zpracována. Pokud se tedy rozhodnete si svou placentu ponechat ať už z jakýkoliv důvodů, můžete narazit na odpor porodnice. Není to ovšem nemožné, někdy stačí jen odhodlání.

Viděly jste někdy placentu? Vypadá jako strom….. Strom života.

 

Pokud máte k tomuto tématu nějaké dotazy na autorku Petru Ann Kovařčíkovou, můžete se na ní obrátit v komentářích pod článkem, nebo v naší Těhotenské poradně. V Poradnách můžete pokládat dotazy také anonymně, pokud by se vám zrovna toto téma nechtělo "ventilovat" veřejně. Ani odborníci nevidí autora dotazu.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
5

Diskuze k této stránce (19 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 11.45

já placentu jen zahlédla a stačilo mi to

Fuga

Fuga, 13. 2. 2017, 11.21

tak na tento článek jsem moc konzervativní, jíst bych jí nechtěla a nechat dotepat je možné, ale zase se nedoporučuje mít dítě na hrudi, protože se defacto odkrvuje do placenty

Rulficka48

Rulficka48, 28. 10. 2016, 12.33

Já teda placentu naživo ani vidět nechci

Zuzule, 22. 8. 2016, 22.02

Po porodu jsem si rekla, ze chci placentu videt. Lekarka zareagovala v pohode a ukazala mi ji ze vsech stran. Mate prosim nekdo odkaz na jeji zpracovani? Rada bych si o tom neco precetla. Dekuji

petrao, 11. 7. 2016, 10.07

Nebylo náhodou v nějakém díle 4v tom ,že rodička právě placentu konzumovala?..byl to myslím porod doma a v Anglii...

petrao, 11. 7. 2016, 10.07

Nebylo náhodou v nějakém díle 4v tom ,že rodička právě placentu konzumovala?..byl to myslím porod doma a v Anglii...

Jamu, 22. 6. 2016, 19.53

No tak kdyz rodila sestra,jen jsem zaslechla,ze placentu zabali pro psa...snad jsem to radsi slyset nemela;(

petrao, 11. 7. 2016, 10.06

tak to je drsné

louskacek2, 13. 2. 2016, 21.45

Zajimavy clanek a zajimave foto az doted jsem tak nejak vubec nevedela jak vypada:-). ani pri jednom porodu jsem bohuzel nevidela. U obou jsem mela vetsi krevni ztratu...a ne nadarmo zvirata po porodu svou placentu sni....prave aby doplnili vitaminy, ziviny atd. No snist ji jako takovou by asi nedala zadna z nas ale v prasku ci kapsle bych urcite brala. Takto jsem se vzdy skoro cele sestinedeli potacela s unavou, malatnosti diky chudokrevnosti.

lazna, 8. 2. 2016, 18.04

Placentu jsem ani při jednom porodu neviděla. Vůbec jsem nevěděla, že je něco takového možné.

Alexandra, 8. 2. 2016, 20.16

No a prave proto jsme na toto tema přidaly clanek. Je velká skoda, ze se o tom nemluví.

lazna, 9. 2. 2016, 20.40

To máte pravdu. Mělo by se o tom mluvit.

snany, 8. 2. 2016, 17.26

Ani po jednom porodu jsem placentu neviděla a docela mě to mrzí. Pokud bych ještě někdy rodila, budu se zajímat za jakých podmínek si mohu placentu odnést domu nebo zda nemocnice nemá kontakt na firmu, která by zpracovala na kapsle, masti apod.

Alexandra, 8. 2. 2016, 20.19

Nemocnice možna nějaká menší, nebo nakloněna alternativnejsim pristupům.. Ale urcite nějaká dula kontakt mit bude (třeba v naši Poradne). Ja bych taky sehnala kontakt, kdybyste potrebovala.

gabrielinka, 29. 8. 2016, 20.51

Dobrý večer, za 4 týdny mám termín porodu. Přečetla jsem si článek o placentě a je opravdu zajímavý. Absolvovala jsem přednášku v porodnici a jiné maminky se právě ptaly na placentu. Je skutečně škoda ji jen tak vyhodit, když je vlastně tak prospěšná a užitečná. Můžete mi prosím dát nějaký kontakt na firmu, která by ji zpracovala. Děkuji

Alexandra, 6. 9. 2016, 14.53

Dobry den, ja mam zkušenost s www.zpracovaniplacenty.cz

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight