Při nástupu na další mateřskou (PPM) do 4 let předchozího dítěte a za trvání stále stejného zaměstnání se porovná ten aktuální vyměřovací základ s tím pro předchozí PPM a použije se ten vyšší. A s tou nemocenskou to záleží jak jsi měla upraven ten částečný úvazek. Pokud to bylo na novou smlouvu/dohodu (tedy ne dodatkem k původní smlouvě) s tím, že na původní smlouvě jsi byla na RD, tak po skončení RD máš každopádně normální nárok na nemocenskou z toho plného úvazku - vyměřovací základ se bude počítat z prvního předchozího kalendářního roku, kdy byl započitatelný příjem (na tom plné úvazku) a dostatečný počet dnů. Teoreticky pokud se jednalo o novou smlouvu/dohodu, tak by tam mohl být nárok navíc i z toho částečného úvazku, ale nepíšeš, co to bylo za smlouvu/dohodu, kdy skončila a kdy došlo k nástupu na nemocenskou...

Kromě toho co tady už bylo zmíněno se doporučuje ještě čaj z řebříčku.

výpověď, 1. 7. 2018, 20.30

I při výpovědi ze strany zaměstnance je nárok na podporu. Pokud to je výpověď z "vážných důvodů", tak je podpora v normální výši. Pokud bez vážného důvodu, tak je snížená. Ale tady pokud by šla na pracák po RD bez návratu do práce, tak se podpora nepočítá z platu, ale je jen nízká, cca 4300 první dva měsíce, pak méně.

výpověď, 1. 7. 2018, 20.25

Dohoda vždy závisí na vůli obou stran, nemáš žádný automatický nárok na dohodu. Pokud na ni zaměstnavatel nebude chtít přistoupit, tak bys měla toho 18.7. nastoupit do práce a pokud bys nenastoupila, mohl by ti dát "áčka" a pak s tebou okamžitě zrušit prac. poměr za hrubé porušení prac. povinností. Ale snad je tvůj zaměstnavatel soudný a pokud by ti nevyhověl s úpravou prac. doby, tak by ti nedělal problémy s odchodem.

výpověď, 1. 7. 2018, 20.21

Zkusila bych o tu změnu směn/rozvržení prac. doby z důvodu péče o dítě požádat písemně a požadovala zdůvodnění v čem spočívají "vážné provozní důvody", pokud by nechtěli vyhovět. Písemně si zaměstnavatel víc rozmyslí, jestli opravdu nevyhoví. Další možností je sehnat si placené hlídání na tu dobu, kterou potřebujete vykrýt, když budou oběma blbě vycházet směny. Jinak výpověď dát nestihneš, tak aby ti doběhla výpovědní doba. Takže jedině dohodnout se na rozvázání prac. poměru dohodou. Z hlediska podpory v nezaměstnanosti, pokud bys šla na pracák, je to tak, že pokud bys na ni šla po RD jako po náhradní době bez návratu do práce, tak máš nárok jen na tu nízkou podporu, která je aktuálně cca 4300 Kč první 2 měsíce, pak se snižuje. Pokud by ses aspoň na den vrátila do práce a zaevidovala se pak na pracáku do tří dnů, tak se podpora počítá z platu a pak hraje roli důvod ukončení prac. poměru. Aby podpora nebyla krácená, tak by se muselo jednat o vážný důvod, což je např. péče o dítě do 4 let a je pak potřeba, aby v to té dohodě bylo vše zdůvodněno. Respektive, když to tam nebude, bude se ti to hůře zdůvodňovat pak na ÚP.

Co budete vařit?, 28. 6. 2018, 10.04

Dneska podle ní zrovna vařím čočku s uzeným tofu a kysaným zelím :-)

Ani při nástupu do zaměstnání nemá těhotná povinnost to sdělovat. Sice to není úplně fér vůči zaměstnavateli, ale na druhou stranu jako těhotnou ji skoro nikdo dobrovolně nezaměstná a z něčeho taky žít musí. A lékař do posudku nemůže uvést, že je těhotná. Pokud by se ale jednalo o nevhodnou práci pro těhotné, tak pak samozřejmě uvede, že tu práci nemůže vykonávat nebo specifikuje, které činnosti nemůže vykonávat.

Zákon to nijak neupravuje, takže je to na tvém uvážení. Jen u prací zakázaných těhotným by bylo dobré to oznámit hned. A ty máš smlouvu na dobu určitou, že chceš tak odkládat oznámení? Jinak totiž propustit těhotnou nejde jen tak, jde to jen ve specifických případech, které vyjmenovává zákon.

Koření :), 14. 6. 2018, 8.32

Občas si nějakou směs koupím, třeba garam masalu nebo i nějaké to grilovací koření. Ale kupuju čistě směs koření, bez soli a bez nějakých dalších přidaných látek.

Nabídky práce, 6. 6. 2018, 20.31

Když jsi na pojišťovně nahlášená jako osoba pečující o dítě, tak si můžeš přivydělat na DPP max. 10 tis. nebo na DPČ méně než 2500 Kč. Zákon sice uvádí, že osobou pečující o dítě můžeš být, pokud nemáš příjem ze zaměstnání nebo ze SVČ a na pojišťovně podepisuješ prohlášení, že to splňuješ, ale zároveň zákon definuje, co je to zaměstnání a uvádí tam výjimky, mezi které patří právě ty dohody, ze kterých není odváděno pojistné. Viz § 2 odst. 3; § 5 písm. a) a § 7 odst. 1, písm. k) zákona o veřejném zdravotním pojištění.