Dobry den, pokusim se zodpovedet vsechny Vase dotazy. 1) Zalezi na rozsahu kazu. I detske zoubky se trhaji, az kdyz je to opravdu nevyhnutelne - kdy je bud kaz priliz velky a jiz je poskozen nerv zubu, ci kdyz je jiz v kosti kolem zoubku zanet. Ponechani infekcniho zoubku v ustech muze ohrozit vyvoj zarodku staleho zubu a muze i zvysit riziko vzniku zubnich kazu u ostatnich zubu pritomnych v ustech, diky pritomnosti obrovskeho mnozstvi bakterii, pritomnych v kazicim se zubu. Navic u zanetu kosti je ohrozeno i celkove zdravi ditete. Takoveto zoubky musi byt vytrzeny. Pokud je kaz "spravitelny" mate velkou nadeji, ze to vyresi "jen" plomba. 2) Vyndani detskych zubu v tomto veku muze vest ke zmenseni mista pro dospele zoubky a nasledne nutnosti rovnatek. Zdravotni rizika ponechani zkazeneho zoubku v puse jsou ale vyrazne vyssi. Pri dobre spolupraci ditete je mozne i v tomto veku zhotovit tzv.mezernik, ktery misto pro stale zoubky udrzi. 3) Kazivost neni vec vrozena ale z nejvetsi casti ziskana. Zalezi na peci o chrup, skladbe stravy, cukrech v piti, jidle.. proto pokud budete o zoubky radne pecovat podle soudobych doporuceni, budou zdrave - jak detske, tak i stale. Casto maji deti kazy kvuli nespolupraci pri cisteni zoubku a nocnimu popijeni slazenych napoju. Toto lze u starsich deti snadno odbourat a zlepsit. 4) Protrahovane nocni kojeni ma na stav skloviny velky vliv. I materske mleko obsahuje cukry, ktere mohou byt bakteriemi v usech zkvaseny a nasledne narusi povrch skloviny. Navic v noci klesa slineni, takze se pusinka nevycisti,vysicha a bakterie nic nerusi v jejich zaskodnicke cinnosti. Drzim palce a preji zdrave zoubky.

Dětské zoubky, 13. 10. 2016, 12.33

Dobry den, fluorid je jedna z hlavnich ( tedy vlastne cisto 1 ) slozek pasty, kterou vyuzivame v prevenci zubniho kazu. Pokud dojde vlivem nedokonaleho cisteni, kyseleho prostredi v ustech (dzusy, stavy,ovoce) atd. k povrchovemu odvapneni skloviny, dokazou fluoridy poskozeni zacelit a "vylecit"..zadna jina latka nepusobi tak ucinne jako Fluoridy, proto se pouzivaji i v zubnich pastach pro nejmensi. Jsou prospesne pouze v urcitem mnozstvi, pro kazdou vekovou kategorii je urceno mnozstvi takove, aby nemohlo dojit k vedlejsim ucinkum napr.v podobe fluorozy na sklovine stalych zubu (bile skvrnky). ALE - pokud sahnete po zubni paste pro vekovou kategorii 0-6 let, maji tyto pasty vyrazne snizeny obsah fluoridu, protoze je pri vyrobe pocitano s tim, ze male deti neumi vyplivovat a vyplachovat pastu. Pasta krasne doda do pusinky fluoridy potrebne k oprave skloviny a spolknute mnozsti nezpusobi vedlejsi ucinky, protoze je velmi male. Za me tedy radim pouzivat pastu s fluorem pro nejmensi deti. Neni duvod se bat. Pokud jste proti pouzivani pasty, cistete bez, ale musite byt velmi precizni :-)

cisteni zoubku a prohlidka, 12. 10. 2016, 12.06

Dobry den podle meho nazoru je nejvhodnejsi na zacatek kartacek Curaprox CuraKid s velmi malym ( pulka maleho hrasku ) mnozstvim zubni pasty s fluorem ALE vzdy pro vekovou skupinu 0-6, nejvice oblibeny je Elmex 0-6 s myskou Elinkou na obalu. Tato pasta se v uvedenem mnozstvi muze bez problemu a bez vedlejsich efektu spolknout. Predavkovani fluoridy se bat nemusite. Obsahuje jich jen male mnozstvi, prospesne pro prorezane zoubky. Prvni preventivni prohlidka je doporucena ve stari 12 mesicu :-)

Zuby, 13. 6. 2016, 13.50

Dobrý den, chápu, že jste v kolektivu podobně starých "zubatých" dětí spíše výjimkou, ale není důvod se znepokojovat. Některým dětem rostou zoubky až kolem jednoho roku věku,vyjímečně i později. Zkuste se zeptat svých a partnerových rodičů, kdy Vám vyrostl první zub. Opožděné prořezávání je často dědičná záležitost. Potíže s výrazně zvýšenou teplotou (horečkou) bych zoubkům nepřičítala, mírné zvýšení teploty být může, plačtivost a nervozita, slintání a podobně, ano. Často zoubky prořezávají, když je dítě oslabené ( je větší překrvení sliznic a dásní ), proto maminky často udávají horečky a pak objeví v pusince zoubek, ale samotné nekomplikované prořezávání zoubků horečky nezpůsobí. P.S.: Nemám ráda tabulky, protože každý člověk je originál, ale jen pro vaše info - tabulkově by mělo mít dítě v 1 roce alespon 1 prořezaný zub, takže je dost možné, že to ještě stihnete :-) Hezký den, Karolina

Černe zuby, 12. 10. 2015, 22.57

Zdravím, Danko. Pokud mel výskyt tmavých skvrnek rychlý nástup, jsou na většině zoubků, především v te polovine, která je blíz dasnim, velmi pravděpodobně se jedna pouze o neskodne pigmentace. U děti bývají způsobeny premnozenim druhu bakterie, která tyto tmave pigmenty tvoří, v dentálním povlaku. Zbavit se toho dá buď návštěvou dentální hygienistky, která je profesionálně odstraní ( alespoň z nejvice viditelných mist), nebo pozvolna odstraňovat - kousanim tvrdší stravy ( často se vyskytují u děti s převažující měkkou stravou, či po užívání antibiotik,která naruší bakteriální rovnováhu organismu ), perfektním čištěním zoubků (!!!), popřípadě můžete doplnit o vyplachy odvarem z hermanku. Heřmánek má take priznive antibakteriální účinky.

Kdy k zubaři, 1. 9. 2015, 20.29

Dobrý den, dle pojišťovny je vstupni preventivní prohlidka doporučena ve věku 1rok. Pokud se mrknete do ockovaciho prukazu, najdete tam knizecku "zubni průkaz ditete", tam jsou prohlidky hezky predepsane. Ideální by ovšem bylo, aby byla hned potom, co vyroste první zoubek, aby rodiče dostali pokud možno vyčerpávající informace ohledne péče o chrup dítěte hezky na začátku. Tehdy ale může být problém s proplacením "dřívější" prohlídky pojišťovnou. Být Vámi, začala bych zubaře shánět už teď, preferovala bych někoho se zaměřením na dětskou klientelu, aby Vám byl schopen vše ohledně specifik dětské péče vysvětlit a nebral to na lehkou váhu :-)

Dobrý den, bohužel je kapacita naší ordinace momentálně naprosto vyčerpaná :(

Zubní kaz, 9. 6. 2015, 11.37

Dobrý den, vím, že Vás moc nepotěším, ale je nutné si uvědomit několik věcí. Čistění zubů není možnost ale NUTNOST. Pokud Vašemu malému nebudete zuby čistit pravidelně, přijde o ně. Nabídnout v tomto případě dítěti možnost volby lze pouze např. při volbě chuti zubní pasty či barvě zubního kartáčku :) Je nutné, abyste se synem navštívila chtě nechtě zubního lékaře - alespon na preventivní prohlídku. Co se týče spravování zubů - u nespolupracujicich dětí existuje možnost tzv alagosedace ( dítě se před ošetřením medikamentozně přitlumí, ale je při vědomí ), a nebo pak narkoza ( kdy je výkon proveden zatímco je dítě "uspáno" ) . Vhodný typ ošetření musí vždy stanovit Váš ošetřující zubní lékař po prohlídce. Bez jeho návštěvy Vám nelze pomoci. Domluvte se s Vaší paní doktorkou, že chcete přijít jen na prohlídku a domluvit si další postup. Vašemu synovi vysvětlete, co je prohlídka, že to není nic bolestivého a že tam prostě jdete, nedělejte z toho žádnou mimořádnou událost a hlavně buďte v pohodě vy - musíte být rozhodnutá a přesvědčená o tom, že to společně dokážete. Laskavě ale důrazně. Žádné litování, jak je to strašné - preventivní prohlídka strašná není. Dáte-li možnost volby, pak pouze v tom, jestli po prohlídce půjdete do hračkářství nebo na hřiště, ale to že jdete "ukázat zoubky" je jasná a neměnná věc - žádné diskuse jestli ano nebo ne. Držím palce.

Šestky zuby, 9. 6. 2015, 10.15

Dobrý den, v medicíně není nic nemožné, každý jsme originál, proto i zuby mohou prořezávat někomu dříve, někomu později. V případě vašeho syna se ale s určitostí nejedná o prořezávající šestku - tento zub prořezává mezi 5 - 7 rokem věku. Dáseň může být z nějakého důvodu podrážděná - je možné, že se teprve "doprořezává" pětka - je to velký zub a někdy se stává, že jeho zadní část zůstane pod dásní déle. Je nutné abyste začali místo pečlivě čistit zubním kartáčkem. Je vhodné doplnit péči ještě o výplachy chladným odvarem z heřmánku ( pokud není alergický ), nemusí jím přímo vyplachovat, stačí do něho namočit vatový tampon a po čištění zubů jím to místo omýt. Pokud se stav do 3 dnů neupraví, nebo dojde k objevení se dalších příznaků, je vhodné navštívit vašeho zubního lékaře :)