dědičná dispozice

zobrazeno 444×

Vložil(a): Petra P, 30. 3. 2015 23.15

náchylnost jedince k onemocnění, které se vyskytlo u jeho rodičů či prarodičů; je zakódovaná v genech

Dědičná dispozice k chorobám, které přecházejí z generace na generaci je závažný stav, který představuje velké riziko narození dítěte s vrozenou vadou nebo genetickou poruchou. V současnosti existuje mnoho účinných diagnostických metod, pomocí kterých je možné zjistit, jestli nehrozí narození vážně nemocného dítěte. Některé vývojové odchylky a postižení se dají odhalit v raném stadiu těhotenství, kdy se nastávající maminka může rozhodnout pro případné ukončení těhotenství.

V případě, že jeden z rodičů anebo někdo z blízkých příbuzných má narušené chromozomy, nebo se rodiče rozhodli mít první dítě po 30 roku věku, žena pracuje na rizikovém pracovišti (například s rizikem radioaktivního záření), případně žena překonala v raném stadiu těhotenství nějakou infekční či virovou nemoc, měla by těhotná žena vyhledat genetickou poradnu a absolvovat prenatální diagnostiku.

Takzvaný prenatální screening obsahuje soubor různých vyšetření v jednotlivých fázích těhotenství. Vyšetření se snaží odhalit různá rizika vrozených onemocnění a vývojových vad plodu.

Tento pojem se vyskytuje v těchto článcích:

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací