Kdy mám začít hubnout a jak?

zobrazeno 7140×

Vložil(a): Vladimíra M., 9. 7. 2015 14.30

Poslední měsíce těhotenství jsou pro tělo velmi náročné, a pokud zrovna nepatříte mezi ty šťastné maminky, které přibraly během celého tohoto období pouze doporučované kilogramy, jistě se těšíte, až budete moci znovu pracovat na své postavě. Ale jak na to?

Vypadá to, že vás čeká dlouhá a trnitá cesta s nejistým koncem, ale věřte, že úspěšně můžete dosáhnout dokonce i lepší postavy, než jste měla před otěhotněním. Stačí dodržovat správné stravovací a pohybové návyky, které budou prospěšné nejen vám, ale i miminku. Zapomeňte však na razantnější diety dokud kojíte, a naopak nebojte se trochu přiostřené polopravdy o tom, že pokud budete cvičit, zhořkne vám mléko, nebo o něj dokonce přijdete.

Období šestinedělí aneb začněte hned!

Tak a je to za vámi. Vedle sebe konečně máte ten uzlíček štěstí a zároveň začíná náročné období šestinedělí. Často si maminky řeknou, že s hubnutím začnou, až se zaběhnou v každodenních činnostech a ten největší fyzický a psychický nápor pomine. Nikdo po vás však nechce nic víc než to, abyste dodržovaly pokyny porodní asistentky a pravidelně a zdravě jedly. Co je tedy vaším úkolem?

Cvičení a pohyb v šestinedělí

Už v porodnici poslechněte porodní asistentku nebo rehabilitační sestru a snažte se cvičit dle jejího doporučení. Je velmi důležité začít včas s cviky posilujícími pánevní dno (tím předejdete budoucím problémům s inkontinencí, která trápí spousty žen po porodu). Využijte také možnosti poradit se s ní, jak pokračovat se cvičením doma. Nic rozhodně nepokazíte různým protahováním na gymnastickém míči. Doporučená cvičení provádějte alespoň 10 minut a nejlépe každý den. V tomto období se naopak vyhněte aerobním aktivitám, které vyžadují prudké změny směru, otřesy, či zapojení svalových skupin ve větší míře. Namísto toho pravidelně, nejlépe každý den, vyrážejte na vycházky s kočárkem, čerstvý vzduch prospěje vám oběma. Postupem času vycházky prodlužujte a zvyšujte tempo chůze a po nějakém čase se nebojte vydat s kočárem i do kopců. Cvičte a pohybujte se vždy tak, abyste necítily zvýšenou svalovou únavu a přiměřeně zvyšujte intenzitu. Ochablé svaly se budou samy svým tempem opět posilovat. Rychlejšímu zavinutí dělohy a tím pádem i rychlejšímu zmenšení bříška pomůžete stahovacím tílkem, které noste v tomto období co nejčastěji.

Ženy, které rodily císařským řezem, se nejprve o jakémkoli druhu cvičení poradí s lékařem. Ten jim už řekne, kdy s cvičením budou moci začít.

Stravování v šestinedělí

Stravování v šestinedělí je velmi podobné jako stravování po celé období kojení. Zaměřte se na pravidelnou a pestrou stravu a jezte minimálně 5x denně. Nepřejídejte se, protože vaše tělo by potravu nestihlo strávit a mohlo by dojít k nadýmání vašemu i kojeného miminka. Tím, že budete vynechávat hlavní jídlo a nahradíte ho třeba čokoládou, protože „zrovna byla chuť“, také neprospějete nikomu. Vyvarujte se striktnějších diet, jelikož při nepřirozeně rychlém odbourávání tuků se vyplavují do mateřského mléka toxiny.

Snažte se tedy konzumovat vyvážený poměr sacharidů (rýže, brambory, celozrnné těstoviny, pečivo pouze nenadýmavé - např. balený žitný chléb), bílkovin (krůtí, králičí, ryby, vaječný bílek, tempeh, tvaroh, zakysané mléčné výrobky – pozor, osoby s intolerancí na laktózu - mléčné výrobky nadýmají!) a zdravých tuků (olivový olej, mořské ryby, semínka, oříšky…). Samozřejmě do jídelníčku také zařaďte co nejvíce ovoce a zeleniny. Z té si ale dejte pozor na kedluben, hrušky, ředkvičky, cibule, květák a zelí, které nadýmají.

Nezapomínejte na pitný režim! V tomto období má vaše tělo zvýšenou spotřebu vody, protože tvoří mateřské mléko. Pijte pravidelně během celého dne, ideálně 2-3 litry. Pitný režim si můžete zpestřit čaji pro kojící maminky a džusy, vynechejte limonády plné cukru a nežádoucích příměsí. Správný pitný režim bude prospěšný i pro elastičnost vaší kůže, která se nyní zejména na bříšku musí opět přizpůsobit vašemu tělu.

Během nočního vstávání k miminku se neučte nic zobat! Tento zlozvyk se špatně odnaučuje a i žaludek si na tento příjem potravy snadno zvykne. V případě, že má miminko otočený režim a víte, že spát nepůjdete, dopřejte si například zeleninový salát nebo nastrouhané jablko s mrkví.

Období 2-6 měsíců

Cvičení a pohyb

Nyní je velmi důležité naslouchat svému tělu! Pokud jste se věnovala pravidelně zdravotnímu cvičení po dobu šestinedělí a cítíte se dobře, je vaše tělo připravené postupně zařadit klasické cvičení. Jděte do toho! Co vás baví? Brusle, kolo, běh, nebo plavání? Chodila jste na Zumbu, aerobic, jógu, nebo třeba pilates? Je na čase to znovu zkusit. Začněte zvolna a na zátěži postupně přidávejte.

Asi jediné možné řešení, jak znovu zpevnit a zformovat své bříško, je posilovat ho. Nejprve posilujte šikmé břišní svalstvo. Najděte si nějaký cvik a ten opakujte dvacetkrát ve třech sériích. Po nějaké době přidejte i přímé břišní svalstvo. Uvidíte, že už po pár týdnech začnete pozorovat výsledky. To platí i pro ostatní problémové partie. Jak zpevnit ,rosol“? Jedině posilovat, posilovat, posilovat.

Kojící maminky by si měly dát pozor, aby to se cvičením nepřeháněly. Samozřejmě záleží na individuálním tělesném stavu, ale běžné cvičení 1 hod. ideálně 3x až 6x v týdnu vůbec není pro kojení překážkou. Pokud by se vám i přesto zdálo, že mléko miminku nechutná jako dříve, odstříkněte po cvičení trochu mléka mimo. Kyseliny mléčné, která se do něj uvolňuje při intenzivním cvičení se tak zbavíte. Další varianta je kojit až 1,5 hodiny po cvičení. Zastavení laktace je možné pouze až při několikahodinovém intenzivním tréninku denně, nemusíte se tedy bát.

Ženy, které rodily císařským řezem, se nejprve o jakémkoli druhu cvičení poradí s lékařem.

Stravování

Kojící maminky se budou stále držet rad, kterých se držely v šestinedělí. Do jídelníčku pouze ke konci tohoto období pomalu zařadí tělu prospěšné luštěniny a nadýmavou zeleninu, se kterou už se čtyřměsíční miminko vypořádá.

Nekojícím maminkám se doporučuje pokračovat v jídelníčku kojících maminek, který je popsán výše - tedy kombinovat sacharidy, bílkoviny a tuky, konzumovat hodně ovoce a zeleniny. Pokud máte chuť nastartovat si metabolismus a pročistit tělo, zkuste pro začátek nějakou z detoxikačních diet, které jsou běžně dostupné na internetu. Většinou trvají 14 dní až 1 měsíc.

6 měsíců a více

Nyní už je na každé z vás, jak se budete o své tělo starat. Níže je předloženo několik tipů pro zdravý životní styl.

Takže co jíst při hubnutí?

Strava při hubnutí musí být pestrá, nejezte pořád to samé!

 • libové maso – krůtí, kuřecí, králík, ryby

 • vejce – žloutek je tučnější, bílek je ideální zdroj bílkovin

 • mléčné výrobky – zapomeňte na nezdravé tavené sýry a nízkotučné výrobky, kde je cukr navíc

 • zelenina – co nejvíce a kdykoli (ideálně si dejte porci zeleniny ke každému jídlu)

 • ovoce – nejlépe do patnáctété hodiny kvůli množství sacharidů

 • rýže, celozrnné těstoviny, brambory, kuskus, jáhly (nepřevařovat, nezapékat – zvyšuje se tím glykemický index, tj. množství cukru)

 • sója, tofu

 • ovesné vločky, otruby

 • oříšky a semínka (nesolené a nejlépe nepražené)

 • žitný chléb

Co nejíst?

 • nezdravé tuky (zejména slunečnicový a palmový olej, ztužené tuky – margaríny,)

 • sladkosti (v krizi se pokrmy snažte doslazovat stévií, kostička kvalitní hořké čokolády také nikomu neublíží)

 • pečivo a jiné výrobky z bílé rafinované pšeničné mouky (pozor také na výrobky tvářící se celozrně, i při pečení můžete použít celozrnou mouku - třeba špaldovou, nebo žitnou)

 • uzeniny (výjimkou může být občas dušená šunka)

Jak často sportovat?

 • minimálně 2x týdně, maximálně 6x týdně; tělo potřebuje vždy jeden den v týdnu na regeneraci svalů

 • střídejte různé sporty a pohybové aktivity

 • během jednoho cvičení je ideální střídat aerobní aktivitu (tanec, běh, skákání přes švihadlo…) a posilování, tím vaše tělo bude lépe spalovat tuky

Nezapomeňte, že štíhlá linie není jen o nárazovém „dietním teroru“. Je zejména o zdravém životním stylu, který musíte vzít za svůj už nastálo.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Pojmy použité v článku:

 • aerobic

  kondiční rytmické cvičení s hudebním doprovodem

 • jóga

  (yoga) Systém jógy zahrnuje ásany (fyzické pozice), dechová cvičení, relaxaci a meditaci. Celý proces cesty k sobě se nazývá jóga.U nás převládá praktikování tělesných pozic.

 • zumba

  taneční fitness program; aerobní trénink

Diskuze k této stránce (26 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

naseivanka, 13. 3. 2021, 18.54

Pokud máš za cíl v roce 2021 zhubnout, tak začni zítra! Zajdi si do nejbližšího obchodu, který je v kamenné prodejně otevřený a kup si tam věci, které na 100g obsahují málo kalorií. Potom bych ti doporučila si na https://imunity2go.cz/produkt/harmonelo-bifi/ koupit jejich vynikající čekanku. Život bude jednodušší a budeš mít více energie.

Macina Nováková, 24. 1. 2021, 21.48

Podle mě je potřeba si na sebe nědělat moc velké nároky a poslouchat svoje tělo. Těhotenství a porod je pro něj už tak pořádný nápor, stejně tak jako kojení, takže je potřeba nechat tělo pořádně zregenerovat a až potom řešit nějaké hubnutí. Dobrá motivace je potom podle mě investice do nějakého pořádného sportovního oblečení.. za mě můžu doporučit obchod https://www.jadberg.eu/ - lepší dámské sportovní legíny jsem neměla - odolné, pružné a krásně pohodlné

hubnutí jsem nikdy neřešila,mám manžela,který mě miluje,takovou jaká jsem.pro mě je nejdůležitější,že mám zdravé syny ♥ na mé postavě mi nezáleží.

Minnie, 27. 8. 2020, 14.33

Potřebovala bych spíše zpevnit postavu... a nějak to nejde

Bejanela, 20. 9. 2019, 16.50

co začít třeba nějakým lehkym pohybem typu zumba, joga. Tělo malinko protáhnout?

Marta1982, 2. 9. 2019, 22.04

mně se podařilo zhubnout tancem, teda sportovním tancem. Chodila jsem a ještě občas chodím na zumbu do centra tance do Prahy a jsem moooc spokojena. Vaha jde krásně dolu a navíc jsem tam poznala hodně skvělých lidi

lucie25987, 15. 7. 2019, 6.15

Já jsem začala s hubnutím rok po porodu. Syn se narodil na jaře, tak to další jaro jsem se do toho dala. Kamarádka mě přesvědčila a začali jsme spolu jezdit na kole. Nejdřív jsem si ale kolo musela koupit, protože jsem žádné neměla, tak jsem hledala jízdní kola Plzeň a nakonec jsem si kolo vybrala z https://www.mmrebike.cz/jizdni-kola . Jsem ráda, že mě přiměla, abychom začaly sportovat.

Stellka, 22. 3. 2019, 23.32

já bych to zkonzultovala s nějakým odborníkem v poradně, tím nic nezkazíš ( já docházela do světa zdraví)

Žofinka

Žofinka, 2. 7. 2018, 7.10

Tedy, ten efekt je úžasný, tiše závidím

dadinkamaminka, 29. 6. 2017, 11.44

Taky se snazim hubnout, ale moc to nejde. Sice mam asi 2 kila dole a par cm taky, ale neni na me nic videt.. Hlavne mam problem s tou stravou, proste jim na co mam chut, snazim se neprejidat. Jim ruzne vlocky a mysli, bile jogurty, klasickou bilou mouku jsem nahradila bilou moukou, ale celozrnnou, takze je o neco zdravejsi. No a jim pravidelne, hlad nemam, ale nejde to skoro dolu. Jidelnicek nemam dokonaly, ale nechci si nic odrikat. A v tom je ta chyba asi. Mozna, kdybych pridala cviceni, slo by to dolu lip...

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů