Zase mokrá postel?! Možná je to enuréza

zobrazeno 2172×

Vložil(a): Adrianita, 5. 9. 2018 15.08

Během spánku dochází u malých dětí k nekontrolovatelnému úniku moči z močového měchýře. Do určitého věku je to v pořádku. Pokud ale máte doma už předškoláka nebo dokonce starší dítě a v noci se stále počůrává, buďte obezřetná. Může se jednat o enurézu. Co to je, jaké jsou příčiny a kdy je třeba zakročit?

Co je to enuréza?

Enuréza je porucha udržení moči u dětí, které by již tuto schopnost měly zvládat. Přes den by se dítě mělo naučit chodit na nočník či záchod přibližně do 3. roku. Schopnost udržet moč během spánku v noci i přes den by dítě mělo mít ještě před nástupem do školy, tedy do 5 let. Uvádí se, že pokud se předškolák či starší dítě pomočí přes den nebo v noci více než 2 x za měsíc, s největší pravděpodobností se jedná o enurézu. Je však třeba přihlédnout k dalším faktorům. A to, zda dítě pouze učůrává, má problémy při močení nebo močí přerušovaně, má současně zácpu i problém s udržením stolice, zda netrpí infekcí močových cest, nebo nemá zúženou močovou trubici. Také sledujte, zda dítě nepije nadměrně a v neposlední řadě může být na vině psychika.

Výskyt enurézy

Noční pomočování trápí asi 20 % pětiletých, 10 % sedmiletých a 3 % dvanáctiletých dětí. Do 6 let trápí enurézu přibližně stejný počet dívek a chlapců, později už pomočování postihuje zejména chlapce.
Enuréza postihuje 0,5 – 1% dospělých, které tato obtíž trápí již od dětství. Navíc se zvyšujícím se věkem roste i psychické trauma a dříve či později nastane vyloučení z kolektivu. Jedná se o třetí největší strašák dětí hned po rozvodu a hádkách rodičů. Pomočování sice nijak neohrožuje dítě na zdraví či ve vývoji, ale psychický blok může být opravdu silný. Dítě má nižší sebevědomí, straní se vrstevníkům, nechce jezdit na výlety, přespat u kamaráda apod. Navíc je třeba častěji prát a měnit lůžkoviny.

Co je příčinou a jaká je léčba

Nejčastější příčinou nočního pomočování je snížená tvorba hormonu vazopresinu v noci. Jednoduše řečeno, přeplněný močový měchýř nevyšle do mozku zprávu, že je přeplněn a dojde k úniku celého obsahu měchýře.

Další příčinou může být velmi tvrdý spánek až s náměsíčnými sklony. Enurézou častěji trpí také děti, u kterých pomočováním trpěl jeden z rodičů. Pokud byli enuretici oba rodiče, pravděpodobnost se zvyšuje.

Noční pomočování se vždy léčí komplexně, opírá se o 4 základní pilíře: změna spánkového, pitného a mikčního režimu, a dále podávání léků s obsahem vazopresinu. Léky jsou podávány před spaním a v jejich důsledku dochází k zahuštění moče a snížení jejího objemu.

Při potížích s pomočováním neotálejte s návštěvou lékaře. Někdy sice problém odezní sám, ale obecně se nedoporučuje čekat, až z pomočování dítě vyroste. Práci lékaře usnadní, když po dobu 2 dnů budete vyplňovat pitnou a mikční kartu, kterou najdete i na internetu. Lékař provede vzorek z moči, udělá ultrazvuk močového systému a bude ho zajímat spánkový a pitný režim dítěte.

Potíže s pomočováním má spoustu dětí a rozhodně není na místě si cokoliv vyčítat, jedná se o problém, který nelze ovlivnit výchovou. Nic se tedy nezmění, pokud dítě za pomočení pokáráte, naopak potíže můžete spíše zhoršit. Snažte se o nápravu citlivě a dítěti laskavě vysvětlete, aby zkusilo zůstat suché a šlo na záchod. To se snadněji provádí přes den, při nočním pomočování je to obtížnější.

Primární, sekundární pomočování nebo inkontinence?

Za zmínku stojí, že ne každé pomočování je enuréza, existují i další obtíže. Pojďme si objasnit pojmy jako primární a sekundární noční enuréza.

Primární noční enuréza provází děti již od nejútlejšího věku. Dítě netrpí žádnými obtížemi souvisejícími s močením, přes den nemá problém zajít si na nočník. Potíže udržet moč nastávají při nočním i poledním spánku.

V případě sekundární enurézy souvisí potíže s psychickou zátěží, jakými jsou narození sourozence, rozvod rodičů, změna školy apod. Příčina často není odhalena ihned, protože pomočování nastává zpravidla po delším časovém období, cca po 6 měsících.

Pokud se děti počůrávají často v bdělém stavu, pak se nejedná o enurézu, ale nejspíš o inkontinenci. V tomto případě je nutné důslednější lékařské vyšetření. Obtíže může doprovázet například infekce močových cest apod.

Režimová opatření

Nezapomínejte na to, že děti jsou jen děti a neví, kolik toho přes den mají vypít, nebo jak často čůrat. Přes den by děti měly vypít asi 1 litr vody, v horku a při fyzické námaze více. V druhé polovině dne, večer a zejména před spaním omezte příjem tekutin a vodnatých druhů ovoce a zeleniny, jako jsou například melouny, okurky, ananas.

Alespoň každé 2-3 hodiny by se mělo dítě vymočit, zadržování močení taky není nejlepší cestou. To se často stává, pokud je dítě například zabrané do hry. Sledujte své dítě a připomeňte mu, že by se mělo vyčůrat. Při jakýchkoliv obtížích s močením vše zaznamenávejte. Dbejte na vymočení před spaním, po probuzení, před odchodem z domu, před cvičením apod.

Neméně důležitá je i spánková hygiena. Ke spánku dítě ukládejte v pravidelném čase, místnost by měla být vyvětraná, světla zhasnutá. Asi 2 hodiny před spaním by mělo mít dítě klidový režim bez televize, mobilu, počítače, usínání u televize snad není třeba zmiňovat. Raději dítěti přečtěte či vyprávějte pohádku a pomazlete se s ním. Ani při nočním pomočování dítěti nedávejte pleny, raději chraňte matraci chráničem matrace. Pokud se dítě v noci pomočilo, ráno ho osprchujte.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Související informace a zdroje/

Diskuze k této stránce (18 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

lucie25987, 29. 6. 2020, 21.30

Mně se to u dcery občas stává, protože je náchylná na zánět močového měchýře, a když nastydne, tak se jí nehoda stane. Nic si z toho ale nedělám, protože je to z důvodu nastydnutí. Na matraci jsem jí už kdysi koupila speciální chránič z https://www.doma-stylove.cz/ , který spolu s povlečením vyperu a matrace je suchá.

Mygara

Mygara, 3. 11. 2018, 7.38

někdy je to boj, rodiče pátrají po infekci apod. a problém je někde jinde

Žofinka

Žofinka, 1. 10. 2018, 5.46

my zatím bojujeme i s nočníkem

Gustawka, 27. 9. 2018, 22.01

také jsme s tím bojovaly

Anezzka, 9. 9. 2018, 14.52

Máme ctyrletou a v noci často nehoda (tak 30% noci)

Aliisha

Aliisha, 7. 9. 2018, 20.57

Máme chránič na matraci. Zatím jen 2 nehody. U děcka stačí pohnout psychikou a je to hned.

Severka, 2. 6. 2019, 23.07

Taky tak. Ještě s tím stále bojujeme, ale nijak to nehrotíme. Malý je ještě "malý" a myslím si, že když se to příliš řeší, nebo ještě hůř, je dítě hubované, tak se celá situace ještě zhorší. Doma mám několik bambusových chráničů matrace http://www.kvalitex.cz/chranic-matrace-nepropustny-90x200cm-bamboo/ od Kvalitexu a vždy jen rychle převlečeme postel, pyžámko a zase spinkat. Samozřejmě, že to není nějaká zábava, ale prostě k tomuto období patří.

L.janicka.l

L.janicka.l, 6. 9. 2018, 20.55

Nekdy je to boj, znam kluka co kdyz mel problem tak se mu to stalo i v 16

Zdeňka S., 6. 9. 2018, 9.05

Měli jsme ve škole spolužáky, kteří se počůrávali ještě i ve vyšších třídách. Bohužel tam to bylo hodně dáno velkými problémy v rodině....

Fuga

Fuga, 6. 9. 2018, 5.26

starší má držák, mladší ještě v noci sem tam nehoda, ale dávám mu plenu, ale nejsou mu ještě ani 3 a on je problém, že nepočůrá jen matraci, ale i deku a ta se mi tedy moc prát nechce, ale asi ti plenu odbourám

patricia077

patricia077, 5. 9. 2018, 16.10

Tak jen doufam že tohle nebude mít syn

Katka

Katka, 5. 9. 2018, 16.40

No, když se počůrává ještě 5 či šestileté dítě už fakt není o co stát. Ale na to máš 4 roky čas ;o) Teď v klidu, ať se ti nezasekne a ještě neřešíš psychogenní zácpu.

patricia077

patricia077, 5. 9. 2018, 16.48

Tak zácpa nehrozí kaká o sto šest a u toho dělá š š že udělal mašinku

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací