Atopický ekzém

sledováno 1× zobrazeno 1537×

Vložil(a): Jana V., 17. 8. 2015 14.02

Jakákoliv kožní choroba či vyrážka dokáže vašeho malého drobečka určitě hodně potrápit. Trpí-li navíc vaše dítko přímo atopickým ekzémem, je to velká nepříjemnost nejen pro něj, ale i pro vás. Je potřeba zvažovat a myslet na spoustu věcí.

Nemoc ekzém

Pojem ekzém je odvozen z řeckého slova „ekzeo“ označující něco, co vyvěrá na povrch, tedy na povrch kůže. Postižení se může vyskytnout v jakémkoliv místě jejího povrchu, většinou jako reakce na podráždění buď z vnějšího nebo vnitřního prostředí.

Co je to atopický ekzém?

Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže. Tzv. atopická dermatitida se vyznačuje svěděním a suchostí pokožky, obvykle se projevuje již v ranném dětství. Atopický ekzém je dlouhodobá nemoc s opakovanými novými záněty. Společně s problémy kožními se může dostavit i tzv. atopický syndrom, který je provázen sennou rýmou, různými alergiemi na potraviny či astma. Ekzém je tedy jakýsi projev alergické reakce těla, ve snaze odstranit příčinu, která jej vyvolala.

Známými spouštěči alergických reakcí doprovázející atopický ekzém jsou různé potraviny, např. ořechy, kořeněná jídla, ovoce, vejce, mléčné výrobky, ale i látky běžné denní potřeby, např. saponáty, vlněné látky, prach, zvířecí srst nebo pyl z rostlin.

Atopickým ekzémem trpí až 20% dětí školního věku. Pokud jím trpí oba rodiče, je velmi vysoká pravděpodobnost, že jej podědí i potomek (až 81%). Obecně v České republice atopický ekzém trápí asi 10% obyvatel. 

Jaké jsou projevy?

Jak jsem již zmínila, atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění, projevující se suchou zarudlou pokožkou, zduřením a svěděním. Může však přejít i do formy mokvajících pupínku, kde je možné i riziko zanesení infekce, protože hrozí rozškrábání konkretních pupínků. K této situaci dochází hlavně u malých dětí, rozškrábání totiž přináší dočasnou úlevu od svědění.

Pro atopický ekzém je typické zhoršení v jarních a podzimních měsících, naopak ke zlepšení dochází v létě (díky slunečnímu záření) a v zimě (dítě se nazapařuje, nepotí).

Většinou se objevuje již v kojeneckém věku a v dospělosti vymizí. Příznaky se liší podle toho, v jaké formě se ekzém vyskytuje. Formy máme tři, a to kojeneckou, dětskou a dospělou:

 • Forma kojenecká

Začíná kolem 3.měsíce života a představuje největší množství případů. Nejprve se objevuje na tvářích, čele a bradě, poté se rozšiřuje na jakoukoliv část těla. Projevuje se červenými pupínky, šupinami a puchýřky, které mohou mokvat. Dítě se stále škrábe a velice neklidně spí. Záchranou mohou být rukavičky proti škrábání, které mohou být také součástí speciálního pyžama pro děti atopiky.

 • Forma dětská

Ekzém se „stěhuje“ z obličejové části do typických míst jako jsou loketní a kolenní jamky. Mezi další postižené části pak zahrnujeme krk, zápěstí a hřbet ruky. Ekzém opět velice nepříjemně svědí a dochází i k opětovnému zanášení infekce do postižených míst. S věkem projevy ekzému ustupují a během sedmého roku dochází u poloviny postižených k úplnému zániku.

 • Forma dospělecká

U 10% pacientů může ekzém propuknout až v dospělosti. Obvykle jde ale o pokračování nemoci z dětství. Místa postižené kůže jsou stejná jako u kojenecké formy, intenzita svědění je však vyšší. Kůže je zdrsnělá a hrubá, dochází k jejímu popraskání.

Jak nejlépe atopický ekzém léčit?

Pro správnou léčbu atopika je nejlepší odstranit veškeré známé alergeny v blízkém okolí, tzn. vytvořit kolem dítěte s atopickým ekzémem tzv. hypoalergení prostředí. Doma by se mělo často vysávat, koberce by se měly odstranit i včetně péřových peřin, polštářů a jiných chytačů prachu. Mezi spouštěče ekzému patříí i zvířata se srstí a peřím. Dále by se v prostorech, kde žijí atopici, nemělo kouřit, dokonce ani z kamen, a dráždivě působí i výpary, např. z nátěrových hmot. Proto je také důležité pravidelné a dostatečné větrání.

Atopici by si měli být také vědomi skladby svého jídelníčku a hlavně mít pod kontroulou alergeny, které by mohly ekzém ještě zhoršit.

Lidé s atopickým ekzémem by také neměli používat běžné kosmetické a hygienické prostředky, ale jen ty určené pro lidi s citlivou pokožkou (nejlépe ty ekologické). Mýdla, šampony a jiné prostředky by měly být šetrné a nezpůsobovat žádné zhoršení stavu. Při koupání je možné do vody přidávat speciální oleje a ihned po usušení je vhodné mazat pokožku ošetřovacími krémy, které pokožku dobře hydratují

Mezi konkrétní velice účinná léčiva patří antihistaminika (vnitřní léčivo), která částečně brání svědivým projevům. Kromě toho lékaři většinou předepisují místní kortikoidy (zevní léčivo). Ty jsou nejúčinnější součástí léčby, neboť mají velmi silné protizánětlivé účinky. Léčba kortikoidy je pouze místní, to znamená, že kortikoidovou mast nanášíme pouze na postižené místo, a užíváme jen nezbytné množství přípravku. Kortikoidy mohou být pouze na předpis.

Nově se také atopický ekzém léčí místními imunomodulancii v podobě krému a masti. Používají se zatím jen v případech, kde běžná léčba selhává. Velkou výhodou je to, že se u těchto farmak neobjevily zatím žádné vedlejší účinky. Z toho důvodu se doporučují i k dlouhodobému užívání a lze jimi dokonce i předejít novým výsevům ekzému.

Malým dětem ale i dospělým se doporučují lázeňské a přímořské pobyty (slaná voda atopikům velice pomáhá, naopak chlorovanou vodu je dobré spíše omezit). Součástí léčby může být i fototerapie, kdy se pacientova kůže záměrně vystavuje UV záření z umělých zdrojů.

Co nejlépe atopickému dítěti obléknout?

Co se oblečení týče, je určitě důležité se vyvarovat syntetickým a neprodyšným materiálům, které mohou dítě s ekzémem dráždit a způsobovat jeho pocení či zapařování. Vhodné nejsou ani materiály s chlupem, které pokožka atopika těžce snáší. V potaz musíme brát také tzv. módní materiály (módní džíny, materiály s umělými barvivy). Teplé svrchní oblečení by mělo být podšito bavlnou nebo jiným přírodním materiálem. Stejně tak by měly být vybaveny i deky, zavinovačky či jiné podložky.

Pro atopiky je ideální bavlněné oblečení nejlépe z certifikované biobavlny z kontrolovaného ekologického zemědělství, kde máte jistotu, že neobsahuje stopy chemických látek. Každé nové oblečení by se mělo několikrát vyprat, avšak nepoužívejte aviváže, příliš chemické prací prostředky či drastické odstraňovače skvrn, určitě dejte přednost prostředkům ekologickým, které budou šetrné k pokožce vašeho dítka. Perte na co nejvyšší teploty, aby se s oblečení eliminovaly choroplodné zárodky a také máchejte více.

U malých dětí určitě záleží i na plence. Opět se budu opakovat, ale přírodní materiály bez chemikálií jsou ty nejvíce doporučované. Ideální jsou látkové biobavlněné nebo konopné pleny. Stejně tak není dobré používat jednorázové ubrousky, zadeček je vhodné umýt vždy pod tekoucí vodou.

To, že si k vám nebo k vašemu miminku najde atopický ekzém cestu bohužel neovlivníte, ve většině případů jde o dědičnou dispozici. Určitými kroky však můžeme jeho propuknutí předejít nebo jej alespoň zmírnit, ať už se to týká okolního prostředí, stravy, oblečení, koupání či jiných činností. Protože každý, kdo zná atopický ekzém na vlastní kůži nebo kůži svého dítěte, udělá vše pro to, aby se tohoto nepříjemného průvodce svým životem zbavil.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Související informace a zdroje:

Pojmy použité v článku:

 • antihistaminikum

  lék používající se k léčbě všech projevů alergie – ekzémů, kopřivky, alergické rýmy, zánětu spojivek a celkových alergických reakcí

 • imunomodulancia

  látky, které zvyšují přirozené obranné mechanismy organismu vůči nákaze, nádorovému bujení a dalším nemocem

 • kortioidy

  syntetické chemické látky, které mají stejnou strukturu jako hormony z kůry nadledvinek – kortikosteroidy. Používají se hlavně k léčběalergií a dalších onemocnění souvisejících s imunitou

Diskuze k této stránce (13 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 24. 3. 2017, 15.07

tedy, péče o dítě s exémem je pěkně náročná

Cherrynka, 25. 2. 2017, 17.18

Až mě z toho mrazí..... naštěstí nikdo z rodiny ho neměl, tak snad i syn bude zdravý věřím, že je to zmetek nemoc

Fuga

Fuga, 10. 2. 2017, 10.06

je to složité a namáhavé pečovat o atopickou kůži. stačí, že se člověk párkrát na to "vybodne" a hned je problém

puli, 24. 2. 2016, 5.11

Dobry den syn dva roky ho ma taky uz asi od třetho mesice ale jen na nozickach. Ze zacatku to nebylo nic hrozneho. Ale tedaai od roku a pul silene. Zkouseli jsme ruzne masti ruzne babske rady, napr.ovesna koupel to bylo silene uplne po ni cely zcervenal, ocet do vody taky nepomahal. Az nakonec ty kortikoidy stacilo trochu namazat a ani ne po tydnu nozicky uplne nadherne. Kdyby jste ho videli katastrofa. Noci byli silene nespal furt sejen drbal a kdyz usnul tak i ze spani se skrabal. Nozicky uplne rozskrabane. Ale diky bohu ted je klidek a doufam ze dloooouho bude. Vsem maminkam drzim palecky a hlavne pevne nervy. Kdyby sli dat fotky tak ukazu.

Cherrynka, 25. 2. 2017, 17.20

Nevíte,jestli to může být i ze zvířat??? Čtu tam, že je spouštěc i zvířecí srst, tak by zajímalo, jak na tom kdo je

benca, 19. 9. 2015, 15.06

mam a nikomu to neprajem, az koza krvaca

Cherrynka, 25. 2. 2017, 17.20

to věřím. Hlavně u miminek a malých dětí je to katastrofa..... jako všechno nepříjemné

benca, 3. 9. 2015, 16.39

mam ho, viem co to je, praskaju mi az koze na rukach

mckvak, 2. 9. 2015, 20.46

Pekne prehledne napsane

Lenica, 25. 8. 2015, 8.23

V dětství jsem to vůbec neměla, začalo to až v pubertě, kdy jsem začala mít stres ohledně školy, potom práce, těhotenství, zase práce, rozvod,atd.atd.....začínám si všímat mého těla a zjistila jsem, že opravdu, když jsem psychicky v pohodě, ekzém ustupuje.Když mám stres, tak se mi ekzém ukáže třeba i na obličeji, na loktech, kolenou, rukách to začíná praskat a hodně bolet Doktorka na kožním mi dala nějakou pěnu, že to bude asi lupénka, s tím nesouhlasím, protože lupénka vypadá jinak a doktorka to nemá potvrzené z vyšetření, takže jen prý hádá......každopádně mi pomáhá obyčejné sádlo a pořád promazávat a taky ještě mastičky z konopí, ale kde je více %, takže jsem si ho nechávala dělat přes známou, kde bylo asi 75% konopí A být hlavně v pohodě

Cherrynka, 25. 2. 2017, 17.21

Já naštěstí nic a jsem za to ráda. A snad i syn bude v pořádku a neprojde si tím.

Katka, 23. 8. 2015, 10.14

Ještě bych maminkám s dětmi, které mají atopický ekzém doporučila zamyslet se nad vztahy v rodině, mezi rodiči a nad pohodou matky....velkou roli hraje v tomto onemocnění psychika. A co tak sleduji rodiny v okolí, jen se v tom utvrzuji. Vystresovaná matka, která nemá v nikom oporu, s manželem, který do noci pracuje...a děti pak reagují ekzémem. Samozřejmě je to jen jeden s faktorů, ale na tomhle se, oproti dědičnému základu, dá pracovat ;o)

katerinaf, 24. 8. 2015, 21.25

Určitě souhlasím psychika dítěte a matky s tím rozhodně souvisí. Dítě je s maminkou do 6 let spojené (neviditelnou) pupeční šňůrou ... je tedy dobré se nad tím zamyslet a řešit to

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací