Pitný režim miminka, aneb stačí kojenecké mléko?

sledováno 1× zobrazeno 14460×

Vložil(a): Jana N., 20. 1. 2016 22.01

Pitný režim je pro každého velice důležitý. Miminko v prvních měsících pije pouze mateřské mléko, nebo, když to z nějakých důvodů nejde, náhradní umělé mléko. Kdy je třeba začít s podáváním dalších tekutin, než je mateřské nebo kojenecké mléko? Jaké nápoje jsou pro nejmenší vhodné a jakým se naopak vyhnout? Co dělat, když dítě tekutiny odmítá?

Do 6 měsíců věku je plnohodnotným zdrojem tekutin mateřské mléko. Žádné další tekutiny není nutné do tohoto věku podávat. Samozřejmě pokud se kojení z nějakého důvodu nedaří, pak nastupuje náhradní umělé mléko. Výjimkou, kdy je třeba přidat další tekutiny v tomto věku, jsou situace, kdy má dítě průjem a zvrací, nebo v horkém počasí a při horečce. Při průjmu a horečce dochází k velkým ztrátám tekutin a miminko se může stát snadno dehydrovaným. 80% tělesné hmotnosti novorozenců tvoří voda. Proto je dítě nedostatkem tekutin ohroženo více než dospělý.

Miminko by mělo vypít asi 150 ml tekutin na kg hmotnosti, ať je kojené nebo na umělé výživě. U kojených dětí se vypité množství nesleduje a miminka byměla být k prsu přikládána často podle jejich potřeb. U dětí krmených náhradním mlékem se doporučuje dávkování podle věku a váhy dítěte.

Další tekutiny začínáme dítěti obvykle podávat v období prvních příkrmů. Příkrmy se přidávají k mateřskému nebo kojeneckému mléku, takže další tekutiny nejsou potřeba. Po dosažení plné dávky příkrmu můžete dítěti nabídnout k pití kojeneckou vodu nebo speciální dětské čaje. V roce věku, kdy se jídelníček dítěte již podobá jídelníčku dospělých, by mělo dítě vypít alespoň 1 litr tekutin denně včetně mléka. 

Jaké nápoje jsou pro děti vhodné?

Nejvhodnější je pro děti k pití čistá voda. Do 6 měsíců věku je nutné k pití i k vaření používat kojeneckou vodu, a to kvůli otravě dusičnany. Převařování vody je nutné pouze zhruba do 6. až 9. měsíce. Potom, jak už dítě leze a je zvídavé, tak se mu za den z rukou dostane do úst mnohem více bakterií, než by mu hrozilo z vody, není už tedy nutné vodu převařovat.

Minerální vody nejsou pro kojence ani batolata vhodné, protože vysoké množství minerálů může zatěžovat ledviny.  Lepší je podávat dětem i v pozdějším věku balenou kojeneckou vodu nebo běžnou vodu z vodovodu. V menším množství můžete dítěti dát zeleninovou nebo ovocnou šťávu z čerstvé zeleniny a ovoce. Bylinkové čaje by měly být kojencům podávány v malém množství, pouze jako zpestření k jiným nápojům.

Až do roku věku by měla být podstatná část denní dávky tekutin pokryta kojeneckým nebo mateřským mlékem.

Nápoj podávejte dítěti mezi jídly nebo při něm, ne před jídlem. Dítě by se mohlo nasytit a odmítat jídlo. Dítě si většinou samo o pití neřekne, je to na nás hlídat, aby dostatečně pilo. Dehydratace je velmi vážný problém a může skončit hospitalizací v nemocnici.

Jaké nápoje jsou nevhodné?

Kojencům by neměl být podáván černý a zelený čaj. Obsahují třísloviny a další sloučeniny, které na sebe váží železo a jiné minerály, které se špatně vstřebávají v organismu. Pozor také na heřmánkový čaj, ten může někdy způsobovat alergie.

Ani sladké nápoje nejsou pro děti vhodné. Pitím sladkých nápojů se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu, může způsobovat průjmy. Sladké pití může také u dětí přispívat ke vzniku obezity. O slazených nápojích a jejich vlivu na dětský organizmus si můžete přečíst v našem článku Slazené nápoje nebo obyčejná voda z kohoutku?

Riziko alergií

Pokud dáváte dítěti ovocné nebo zeleninové šťávy, nebo ovocné nebo bylinkové čaje, mějte stejný postup, jako při zavádění každé nové potraviny. Tedy zavádějte je postupně s odstupem několika dnů a sledujte, jestli na ně není vaše dítě alergické.

Co dělat, když dítě tekutiny odmítá?

Tekutiny, stejně jako jídlo, nelze kojenci ani batoleti vnutit. Můžete vyzkoušet více druhů hrnečků, sportovní láhve, láhve s brčkem nebo ze začátku dávat pití po lžičkách. Některé děti pijí dlouho z láhve a potom přejdou rovnou na dospělý hrnek nebo skleničku.

Stejně jako jíst lžící, tak i pití z hrnečku se dítě musí naučit. Je důležitá trpělivost. Než se to dítě naučí, může to trvat i  2 - 3 měsíce. Ideální věk, kdy dítě začínáme učit pít z hrnečku, je mezi  7 - 8. měsícem. Důležitý je vhodně vybraný hrneček – hrneček s dvěma uchy, malým obvodem a velkým otvorem. Ze začátku hrneček dítěti přidržujeme a dáváme mu napít pouze po malých dávkách. Je vhodné nechat hrneček dítěti stále dostupný - tzn. tak, aby na něj dítě dosáhlo a mohlo se tak napít kdykoliv má potřebu.

 

Maminky, máte nějaké další fígle, jak do dětí dostat více tekutin, pokud pít nechtějí? Nebo máte naopak doma žíznivce? Jaké jsou vaše zkušenosti s kojením a postupným přidáváním dalších tekutin?

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
9

Diskuze k této stránce (21 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 25. 6. 2018, 18.24

Většinou je problém donutit pít hlavně malé miminko než si zvykne na pítko apod

mirka244, 18. 6. 2018, 15.21

Naše Eliška má 20 měsíců a taky bojujeme s tekutinama, někdy pije hezky a některé dny ji musíme tekutiny nutit, teď v létě miluje meloun, tak to je super

Zdeňka S., 27. 5. 2018, 7.02

My jsme pořídili zásobník na vodu a kohoutkem a děti si chodí vodu čepovat sami a jak rádi

Robinka, 5. 6. 2018, 22.23

To je skvělý napad, děkuji za tip.

Zuzule, 4. 7. 2017, 22.24

Podavam hlavne vodu. Ditko si ted ale uz stejne rekne co chce:-) jednou je to hodne redeny dzus, pak neslazeny caj a pak si zas rekne, ze uz radeji vodicku:-). Tak uz to mame pestre. Hlavne, ze pije. Nejoblibenejsi flaska byla s brckem. Kojenecka byla u nas zbytecnosti...z kojeni jsme rovnou presli na hrnecek a na tu flasku s brckem:-)

Spernakovna, 4. 7. 2017, 20.04

Dcera byla dlouho kojená, tak většinou odmítala jiné pití nebo si jen cucla. Teď u ní vede občas podávaný jablečný mošt hodně ředěný vodou nebo voda samotná. Čaje pít nechce.Jen když je chladněji vypije teplý ke snídani. Jako chuťovku má moc ráda kakao nebo bílou kávu. Třeba v neděli když si s manželem dáváme po obědě kávu.Za týden budou dceři 2 roky.

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 13.58

při kojení jsem nedávala nic jiného, s vodou jsem začala až s příkrmy

Fuga

Fuga, 13. 2. 2017, 9.24

většinou pijou vodu z kohoutku

Petra Önder (petrao)

petrao, 5. 12. 2016, 2.58

Zrovna to řešíme, malá má 5 měsíců a pořád by pila...začla jsem přidávat zředěnou šťávu z mrkve a díky tomu se v noci tak často nebudí...

Tereza Glazunovová, 14. 7. 2016, 7.40

malý má hrníček s pitím neustále dostupný, vypité množství zaleží jak na tekutině tak na hrnku, z hrnku se silikonovým cucátkem nasaje do pusky velké množství, které místo vypití pustí na hrudník, tak je neustale mokrý, proto raději využívám hrnky s tvrdými cucatky s membranou, tekutiny dávám buď vodu s kapkou domácího sirupu, ředěnou jablečnou šťavu, neslazené čaje(podle druhu také ředím), ven bereme lahev od rajce nebo magnesky s cucatkem s čistou vodou 1pro nás oba

Petra Schoberová, 8. 7. 2016, 13.47

Maly ma nejradeji vodu s lzickou medu toho mi vypije nejvice,pak ma hodne rad ovocne ale i bylinlove leros,

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací