Barvení vlasů a lakování nehtů. Může být škodlivé pro plod?

zobrazeno 8536×

Vložil(a): Martina Richterová, 24. 1. 2015 21.10

V těhotenství se většina z nás bojí dělat některé zcela běžné věci, které by zdánlivě mohly být pro plod nebezpečné. Mezi tyto činnosti řadíme také barvení vlasů a lakování nehtů. Za normálních okolností bychom se nad těmito zkrášlovacími metodami vůbec nepozastavily. V těhotenství je však třeba se zamyslet, zda výpary z barvení nebo samotná barva nemůže nějak ovlivnit nitroděložní vývoj dítěte.

Barvení vlasů v těhotenství

Barvení vlasů v těhotenství je téma poněkud kontroverzní, na které vám nikdo nedokáže dát jednoznačnou odpověď. Někteří gynekologové od toho ženy odrazují, naopak jiní říkají, že barvy jsou pro plod zcela neškodné. V podstatě neexistují ani žádné konkrétní studie, které by to dokazovaly, či naopak vyvracely. O to těžší rozhodnutí pak před námi stojí - dáme přednost vlastní kráse, nebo raději ustoupíme pro blaho miminka?

Rozhodnutí vám patrně neusnadní také skutečnost, že němečtí vědci našli v mateřském mléce a tukové tkáni kojenců stopy chemikálií právě z barev na vlasy. Přesto vám některý lékař bude tvrdit, že tyto chemikálie jsou pro dítě zcela neškodné. Konkrétní postoj nečekejte ani od kadeřnice. Nicméně je vždy vhodné před barvením vlasů kadeřnici na těhotenství upozornit.

Péče o vlasy v těhotenství

Říká se, že těhotným ženám to velice sluší, vlasy jsou lesklejší, kůže vypnutá a nehty se netřepí. Většina nastávajících maminek se chce líbit svému okolí. Pokud jste byla zvyklá si dosud vlasy pravidelně barvit, je pravda, že jakmile s tím přestanete, budete vypadat poněkud „zvláštně“. Navíc mnoho žen začíná šedivět už po třicátém roce a šedivé odrosty nevypadají vůbec dobře.

Jistou alternativou mohou být přírodní barvy na vlasy, jako je např. henna. Její účinky ale nejsou příliš velké, neboť tato barva nemá tak dobré krycí schopnosti. Nicméně můžete takto překonat nejrizikovější období prvního trimestru, kdy se plodu vyvíjí životní orgány. Problém však může představovat samotná struktura vlasů, která se vlivem těhotenských hormonů může hodně změnit. Barva vám poté často chytí úplně jinak, než jste dosud byla zvyklá. Problém prvního trimestru jsou časté nevolnosti, které se mohou zhoršit dýcháním výparů, které v kadeřnictví bývají od barvení, trvalých a jiných procedur. Je tedy třeba zvážit také tyto aspekty.

Lakování nehtů v těhotenství

Také lakování nehtů může být v těhotenství nevhodné, alespoň dle některých zdrojů. Pokud se však člověk zamyslí logicky, zní to až neuvěřitelně, aby lak na nehty mohl dítěti nějak ublížit. Žijeme v době, kdy neustále dýcháme různé chemické výpary a často jsme také pasivními kuřáky. Pokud si nelakujete nehty každý den a nedýcháte tak výpary z laku, stejně jako v případě odlakovače, nemusíte mít obavy. Dokonce se nemusíte vzdávat ani umělých nehtů, pokud chodíte do salónu, ve kterém používají kvalitní materiály. Ovšem stejně jako u vlasů vám umělé nehty mohou hůř držet. Pokud máte obavy, není nic snazšího, než vynechat úpravy nehtů po dobu prvního trimestru. Samozřejmě dlouhé nehty se nedoporučují po porodu, abyste nepoškrábala miminko.

Jak to vidím já

Měla jsem rizikové těhotenství a o miminko jsem se bála opravdu hodně. Protože si také jako většina žen barvím vlasy a lakuji nehty, zajímala jsem se o tuto problematiku. Jednoznačné odpovědi se mi samozřejmě nedostalo. Nechtěla jsem ohrozit těhotenství, ale také jsem o sebe chtěla pečovat. Zvolila jsem tedy kompromis, v prvním trimestru jsem si odpustila barvení vlasů, nehty jsem si lakovala pouze průhledným lakem jednou týdně. V dalších fázích gravidity už jsem ke kadeřnici na barvu chodila, ale snažila jsem se volit co nejdelší časový odstup a kvalitní barvy. Můj osobní názor je takový, že na každém šprochu pravdy trochu, ale nic se nesmí přehánět. Na druhou stranu, těhotenství není nemoc. 

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
6

Pojmy použité v článku:

  • henna

    barva na vlasy na zcela přírodní bázi bez chemických látek, velice šetrný způsob barvení

Diskuze k této stránce (24 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 30. 3. 2017, 20.39

čichat něco navíc jsem nemusela, takže jsem oželela

Fuga

Fuga, 7. 2. 2017, 10.14

ano, na každém šprochu pravdy trochu. Ono záleží i v jakém prostředí člověk bydlí a taky se hned nestěhuje na samotu u lesa

Rulficka48

Rulficka48, 29. 10. 2016, 11.30

Já rači počkám po porodu..

Blankasiro, 5. 8. 2016, 14.42

Vlasy jsem barvila, ale nehty jsem oželila.. Stejně jsem si říkala, že po porodu nebudu mít čas pravidelně docházet na dodělání

lazna, 25. 5. 2016, 16.38

Vlasy jsem si barvila. Bylo to úplně v pohodě.

Minnie, 19. 2. 2016, 11.16

Vlasy jsem si barvit přestala za prvé bych to opravdu neriskla a za druhé mi známý kadeřník říkal že barva stejně ani nemusí pořádně chytit a že on by to taky neriskoval. Nehty jsem si sice lakovala - poprvé v životě jsem je měla pěkné, dlouhé a nelámaly se, ale vždy jen venku abych to nedýchala a jen občas.

Petra Schoberová, 29. 12. 2015, 14.36

tak to že jsem těhotná jsem zjistila ve 13tt, do té doby jsem měla na hlavě snad druhou barvu a melír a akrylové nehty.. Je fakt že jak jsem se to dozvěděla, nehty jsem opilovala ale barev jsem se uplně nevzdala, nebylo to každý měsíc ale aspon jednou za dva

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 10.06

Vlasy jsem si nebarvila, prý v těhotenství některým barva nedrží, od té doby mám zase přírodní barvu Nehty jsem si lakovala u prvního, to jsem je měla poprvé v životě krásné.

Itany, 15. 10. 2015, 12.13

Tak ja se v tehotenství mohla barvit jak chtela a barva mi nikdy nechytla..neustále jsem je mela mastné a to jsem si je mohla mýt denně Nehty si moc nelakuji ani normálně takže to neposoudím.

Kristy Sim

Kristy Sim, 13. 10. 2015, 0.21

Všeho s mírou =) Barvila jsem v těhotenství méně, ale jednou určitě. Šetrnou barvou u kadeřnice, barva měla poloviční dobu působení než ostatní. A nehty lakovala na balkoně, abych nedýchala zbytečně výpary.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací