Od kdy mohu nechat hlídání na chůvě?

zobrazeno 1531×

Vložil(a): Martina Richterová, 8. 1. 2015 16.33

Máte doma miminko a přemýšlíte o tom, zda byste se alespoň na částečný úvazek mohla vrátit do práce? Jak to ovšem vyřešit s hlídáním dítěte a od kdy je vhodné přenechat jej na hlídání někomu jinému? V dnešní době jsou matky často „zaškatulkované“ do role ženy v domácnosti nebo kariéristky. Žena v domácnosti se stará o dítě minimálně do tří let a kariéristka jde do práce tak rychle, jak jen to půjde. Hlídání malých dětí však není vhodné podceňovat. Pojďme si tuto problematiku více rozebrat.

Hlídání dítěte „cizí“ osobou

Pohlídat dítě alespoň občas potřebuje téměř každá matka. Nejčastěji se obracíme na babičky a dědečky, pokud nemůže hlídat manžel. Hlídání dítěte osobou blízkou, kterou dítě pravidelně vídá, je určitě nejlepší možnost. Nicméně, pokud se žena chce vrátit do práce co nejdřív a dítě je ještě příliš malé, nabízí se jediná možnost -  sehnat si chůvu.

Chůva jako přežitek?

V České republice není hlídání dětí chůvou tak obvyklé, jako je tomu jinde ve světě. Například v Anglii nebo v Americe je naprosto běžné, že si lidé najímají chůvy (takzvané Au Pair nebo babysitter), které se jim starají o děti téměř od narození a nikdo to nepovažuje za něco špatného. U nás je to jiné. Pravda je, že máme téměř nejdelší rodičovskou dovolenou z celé Evropy. Většina žen si volí tři nebo dokonce čtyři roky, které může strávit se svým dítětem doma. Velkou výhodou je také možnost přivýdělku k rodičovskému příspěvku.

Na druhou stranu nelze odsuzovat maminky, které chtějí pracovat a jsou ochotné dítě svěřit na hlídání chůvě. Otázka „od kdy lze dítě nechat hlídat chůvě?“ je trochu sporná. Prakticky to jde kdykoliv po šestinedělí. Ovšem je třeba zvážit mnoho kritérií. Pokud dítě plně kojíte, minimálně do roka byste mu měla být nablízku. Dále je také důležité připomenout, že vazba mezi matkou a dítětem se nejvíce vyvíjí právě v prvních měsících života. Pokud se o dítě bude starat někdo jiný, dítě získá citové vazby spíše k němu a vás by to mohlo hodně mrzet.

Jak to vidím já

Záleží na tom, jaké máte priority. Pro mne bylo dítě na prvním místě. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem otěhotněla a dítě se pro mne stalo smyslem života. Neuměla jsem si ani představit nechat ho hlídat někým cizím, dokonce ani babičky ho v prvních měsících života téměř nehlídaly. Byla jsem moc ráda, že v našem státě je možnost zvolit si délku rodičovské dovolené a také si ji podle potřeby měnit. Z mého pohledu bych dítě chůvě nesvěřila, nicméně tuto možnost rozhodně neodsuzuji.

Jak to vidí psychologové

Četla jsem názory psychologů, kteří se shodují na tom, že dítě v prvních letech života nejvíce potřebuje rodiče. Příležitostné hlídání chůvou není na škodu, ale rozhodně by to nemělo být pořád. Matka by měla strávit s dítětem alespoň polovinu času jeho bdění. Odborníci poukazují na to, že pokud se matka chce brzy vrátit do práce, je vhodné se střídat v péči o dítě například s manželem nebo hledat pomoc v rodině. Mnoho společností také umožňuje takzvaný home office, tedy práci z domova.

Jak vybrat chůvu

Pokud se přesto rozhodnete pro hlídání dítěte chůvou, pak vybírejte opravdu pečlivě. Doporučuji nechat hlídat dítě, kterému je alespoň jeden rok. Chůvu můžete najít prostřednictvím agentury nebo na „vlastní pěst“. První možnost bych rozhodně uvítala více, ačkoliv si připlatíte. Specializované agentury zaměstnávají skutečné profesionály ve svém oboru, které mají často pedagogické i zdravotnické vzdělání. Tito lidé přesně vědí, jak se o malé dítě postarat.

Na závěr bych ráda upozornila, že malé dítě velice rychle roste. Každým dnem se učí nové a nové věci. Miminka i batolata potřebují být nejvíce v domácím prostředí se svými rodiči. Teprve od dvou let je dítě schopné vydržet v dětském kolektivu bez rodičů. V případě, že se rozhodnete pro chůvu, určitě vyberte pouze jednu a nestřídejte je. Dítě si vytváří vazbu s lidmi, se kterými bývá v kontaktu.  

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
5

Pojmy použité v článku:

  • Au Pair

    mladá osoba, většinou cizinec v dané zemi, typicky žena, která pomáhá s péčí o domácnost a děti výměnou za bydlení a kapesné

  • babysitter

    domácí opatrovnice dětí, chůva

  • home office

    práce z domova

Diskuze k této stránce (9 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 3. 4. 2017, 13.00

záleží na každé mamince, když vezmete, jak to chodí v zahraničí, kde se maminky prakticky hned vrací do práce a tam musí, my si můžeme vybrat

Fuga

Fuga, 6. 2. 2017, 17.36

pro dítě je nejlepší spokojená rodina, a když si mamka někam odskočí, třeba i do práce, aby si pročistila hlavu, tak to jen pomůže. Já jsem zářný příklad 4 hod v týdnu v práci a jsem spokojenější a o to víc se těším domů. ale hlídá babička s dědou

lazna, 12. 6. 2016, 14.07

Hlídá občas babička.

Pacalka92, 24. 8. 2015, 0.04

Já hlídala mým dvoum švagrovým od malička kluka a holku a nikdy žádný problém..později jsem hlídala jedné paní 7 měsíčního chlapečka a později jiné paní 10 měsíční holčičku a její kamarádka si na mě vzala kontakt jestli jí nepřijdu hlídat děti na svatbu ..... ale kdyby někdo chtěl stačí napsat do zprávy

mckvak, 6. 6. 2015, 6.08

No ale ktera maminka si muze chuvu dovolit?

Zuzka Čtvrtečková, 19. 11. 2015, 17.01

Přesně tak...

inglulie2, 4. 6. 2015, 15.27

Malej byl od 8 mesicu na dva dny v tydnu u kamaradky a od roku na dva dny v tydnu v soukrome skolce a je spokojenej

DenisaC, 3. 6. 2015, 21.36

Od narození Pokud maminka chce. Láska se neměří počtem hodin strávených s děťátkem.

lenka.kalabova, 1. 2. 2015, 11.12

Každý ať si to udělá, jak mu to vyhovuje. Nikdo by se neměl cítit špatně, když to jiná rodina má jinak.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací