Můj pokoj, moje hračky, můj svět

zobrazeno 651×

Vložil(a): Hanka218, 14. 7. 2019 22.01

Je správné dítě k dělení s ostatními přemlouvat nebo nutit? Je rozdíl mezi půjčování hraček, které jsou dítěte a těmi, které jsou třeba v herně nebo ve školce? Jak v dítěti podpořit chuť dělit se?

Možná to znáte. Taková ta idyla na hřišti. Slunce svítí, ptáci zpívají, dítě si hraje. Najednou tušíte, že tomu bude konec. K vašemu miláčkovi se totiž blíží chlapeček a natahuje ruku. A je to zase tady. Šarvátky o hračky. O to mrňavé kýčovité autíčko. To si nemůže vzít jiné? Možná pochopíte všechno na světě, ale tyhle hádky “o nic” vám fakt lezou krkem. Opět jste středem pozornosti. Matka toho nevychovaného lakomého kluka.  A teď celé obecenstvo přihlíží, co uděláte. A vy, rudá až na zadku, recitujete věty o tom, jak jsme tady na hřišti všichni kamarádi a jak je ošklivé kamarádům věci nepůjčit.

Vžijte se do dítěte

Představte si následující situaci. Sedíte si v parku na lavičce a vedle sebe máte položenou kabelku, o které jste tak dlouho snila. Najednou se odněkud vynoří paní s prosbou, zda jí kabelku půjčíte. Co?! Proč byste to dělala? Je to přece vaše kabelka!

Nebo váš manžel - půjčil by cizímu chlápkovi své BMW? I když tak slušně poprosil? Ne. Je to jeho auto. Není nejmenší důvod, aby své auto půjčoval. Tady nepomůže ani to kouzelné prosím. Tak proč chceme po dětech věci, které neděláme ani my, rodiče? Pokud dítěti jednoduše nakážete, že se musí dělit ať chce nebo ne, je možné že v něm vypěstujete nejen o to větší nechuť své věci půjčovat, ale také si hrát s ostatními. Bude se bát, že o své věci zase přijde.

Můj pokoj, moje hračky, můj svět

Malé děti často nelibě nesou návštěvy, které se hrnou do jeho pokojíčku a sahají na jeho hračky. Vám je samozřejmě trapně. Tak nějak od přírody upřednostňujeme přání návštěv než členů vlastní rodiny. Zkuste ale své dítě pochopit. Není mu příjemné, že se mu ten cizí kluk}nebo holka] plete do jeho světa.

Jak na to?

Pokud veškeré vysvětlování o tom, jak je ošklivé hračky nepůjčit a že dítě nebude mít žádné kamarády, když nebude chtít hračky půjčovat, zkuste na to jít jinak. Řekněte dítěti, že jsou to skutečně pouze jeho hračky a je pouze na něm, jestli je chlapečkovi půjčí. Dejte mu zodpovědnost si o svých věcech rozhodovat sám. Možná budete překvapená, jak se bude chtít dělit. Možná to nebude za týden, ale jistě brzy. Umět zacházet se svou vlastní svobodou a zodpovědností se rozhodovat je to nejcenněší, co dítě můžete naučit. Dítě však musí vzít na vědomí, že stejně tak je možné, že mu své auto nepůjčí ani kamarád, až k němu půjdete na návštěvu. Rozhodnutí bude opět na něm.

Muchláčci, plyšáci a usínáčci ve školce

Co byste nikdy, ale opravdu nikdy neměli po dítěti požadovat? Aby komukoli, byť jen na vteřinu, půjčovalo předměty, které jsou jeho srdci nejbližší. Ať už jsou to nejrůznější medvídci, plena se kterou je dítko zvyklé usínat či oblíbená figurka. Tyto předměty mají pro dítě nevyčíslitelnou hodnotu. Díte v něm vidí nejen danou věc, ale jistotu, domov, bezpečí. Mnoho dětí má potřebu si tyto věci brát s sebou do školky, s čímž mnoho paní učitelek nesouhlasí, protože se bojí, že budou vznikat hádky o půjčení. Já, jakožto také učitelka ze školky, si myslím, že toto není správné. Pro dítě je předmět životně důležitý a pobyt ve školce mu dokáže o dost ulehčit. Ostatní děti by to měly respektovat. Paní učitelka by dětem měla vysvětlit, že dítě tohoto medvíka půjčovat prostě nechce, protože je pro něj moc důležitý.

Ovšem nošení hraček do školky, bez kterých se dítě v klidu obejde, je jiná kapitola. Zde vznikají skutečně naprosto zbytečné problémy. Nemluvě o hledání hraček po celé školce, když jde dítě odpoledne domů.

Hračky, které jsou skutečně všech

Co když se ale dítě odmítá dělit i o hračky, které jsou skutečně všech? Hračky ve školce, erární hračky na hřišti nebo hračky v čekárně u lékaře? Je třeba vysvětlit, že je rozdíl mezi hračkami, které mu skutečně patří a mezi hračkami, které jsou zde pro všechny děti. Zkuste dělení se, půjčování věcí, doma trénovat. Pokud si dítko tvrdohlavě uzurpuje hračky, které jsou pro všechny, doporučuji zkusit eliminovat návštěvy míst, kde by k těmto problémům mohlo dojít. S nějvětší pravděpodobností je to jen období, které přejde. Zkuste tedy šetřit nervy nejen dítěti, ale hlavně sobě. 

Nene, to je maminky

Nezapomeňte, že děti nasávají vzorce chování, které vidí u svých nejbližších. Pokud svému dítěti několikrát za den řeknete věty typu: “To ti nemůžu půjčit, to je moje”, není možné se divit, že se dítě na pískovišti chová stejně. Dělá jen to, co zná. Zkuste se zamyslet nad tím, proč dítěti odmítáte některé věci půjčit. Bojíte se, že si ublíží? Nebo že věc poničí? Ztratí? Vysvětlete dítěti své obavy a půjčte mu ji za své asistence. Povězte mu, na co se daná věc používá, v čem je nebezpečná, jak ji správně držet apod. Poté dítě požádejte o vrácení zpět. Stejně tak by dítě mělo vidět, že své věci ráda půčíte i jiným lidem. Půjčte svou oblíbenou knížku, třeba kamarádce. Tak, aby to díte vidělo. Samozřejmě i maminka s tatínkem mají stejné právo jako dítě - něco půjčit prostě chtít nemusejí.

 

Patří šarvátky o hračky k vaší každodenní rutině nebo se vás tento problém netýká?

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (10 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Witchie, 27. 8. 2019, 17.37

já s bratrem sdílela pokoj a bylo to hrozné boje

Mygara

Mygara, 11. 8. 2019, 7.37

Jako děti se často rvali mezi sebou ale s cizími ne

Fuga

Fuga, 2. 8. 2019, 16.31

Jejda, to je vysvětlování, co se týká hraček

Teryk92, 23. 7. 2019, 21.13

Je pravda, že já bych svou kabelku nikomu nepůjčila

DB, 21. 7. 2019, 20.23

Máme dohodu,že než přijde návštěva může hračku kterou nechce půjčit uklidit k nám do ložnice. Pak se o ní neperou. Respektuji že má oblíbenou hračku o kterou se dělit nechce.

k.o.r.i.n.e.k, 19. 7. 2019, 21.25

Syn často půjčuje sám od sebe je tak naučený že školky

Ketris

Ketris, 19. 7. 2019, 15.48

Jak kdy. Dcera ale vi, ze i na hristi, ve skolce - proste kdekoliv se hracky pujcuji.

ROMA-Z, 16. 7. 2019, 11.55

Až jsem sama překvapená, ale naše půjčuje hračky úplně v pohodě a i se podělí o něco dobrého

patricia077

patricia077, 15. 7. 2019, 15.55

No tak s tím to je moje se setkávám dost často, syn má celkově moj období a teda nejen on jak jsem zjistila u ostatních co také nastupují do školky tak snad se tam neporvou

dasza, 15. 7. 2019, 8.03

Ne.jsou věci které se nepůjčují...a stejně tak k tomu vedu děti..jsou to jejich věci a na nich záleží zda to chtějí půjčit...ve většině případů půjčí..ale je pár věcí které schovávají i před návštěvou..aby to neměli zničené atd...a i od malička mají svoje hračky a neexistuje říct ale je malá.pujc ji to...nikdy.to spíš mimino dostalo nadaný že mu bere jeho věci.... Teď jsou velcí.a hrají si víceméně se vším společně..ale občas slyším jak říkají ne to je moje a já ti to teď nechci půjčit...naše dečka to respektují i opačně.kdyz jim někdo něco nechce půjčit.. A na společné hračky(hřiště atd) se dělí..něco jinýho je když mají lopatku.tou hrabou díru dojde rozmazlené a řve že chce tu lopatku.ne jinou..to má smulu...učím dečka že když si s tím hrají.nemusi to dát z ruky.ale můžou to vymenit.zalezi to na nich.. a i opačně.chces to? Můžeš se zeptat.ale když to děcko nevymeni. Čekáš, popř si vyber něco jinýho..

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací