Logopedie během nouzového stavu? Ano!

zobrazeno 870×

Vložil(a): PhDr. Jana Schaeferová, 30. 3. 2020 18.20

S omezením péče či úplným uzavřením svých ordinací se musí od minulého týdne potýkat mnoho ambulantních specialistů, ale také dětí a jejich rodičů, kteří zůstali bez logopedické péče. Ale nemusíte se bát! Stejně pružně, jako například učitelé, se přizpůsobili i logopedi a vy tak nemusíte zůstat bez jejich péče. S vaším logopedem se nyní můžete spojit na dálku, pomocí moderních techonologií.

V zahraničí je videoterapie běžnou součástí péče klinického logopeda o pacienty, obzvláště o dospělé pacienty po cévní mozkové příhodě. V době, kdy se prodlužuje věk populace, je pro řadu pacientů  intenzivní ambulantní logopedická péče z různých důvodů nedostupná. A teď, když jsme nuceni zůstávat doma v rámci pandemie koronaviru, inspirovali se logopedi právě v zahraničí a nabízejí svým malým klientům logopedickou péči právě skrz moderní technologie - tedy za použití počítače, tabletu nebo chytrého telefonu.

Taková péče se nazývá telerehabilitace. V zahraničí je tato forma rehabilitace poměrně běžnou alternativou klasické ambulantní péče, v  České republice se s tímto způsobem pojmem teprve začínáme seznamovat. Jako nejlepší možnost se nabízí Skype, kde se dá s pacientem také sdílet na obrazovce terapeutický materiál. Obdobně však funguje také Messenger či např. Videodoktor. Pokud ale nemáte mikrofon nebo kameru na svém počítači, můžete se spojit s vaším logopedem také telefonicky, nebo emailem.

Zdravotní pojišťovny na výzvy logopedů pružně zareagovaly a telerehabilitace je tak standardně placena ze zdravotního pojištění. S nasazením svého času a sil nad rámec své práce tedy již velké množství logopedů s klienty vede videoterapie.

Výhody online logopedie

Videoterapie má mnoho výhod:

  • logoped může pružněji reagovat na to, jak doma pracujete a upozornit na případné chyby
  • nemusíte nikam docházet, což je skvělé nejen nyní během nouzového stavu, ale také do budoucna, když bude vaše dítě třeba nemocné, bude zachována kontinuita péče logopeda
  • můžete ji využít také například v době letních prázdnin, kdy budete na dovolené v zahraničí
  • většinou děti v domácím prostředí reaguji na logopeda lépe, nebojí se

I za tak krátký čas se ukazuje, že tato terapie skutečně funguje. Jen se nehodí pro všechny děti či klienty. Záleží na diagnóze. Každopádně je patrné, že se logopedům i pacientům se videoterapií otevírá cesta i do budoucna, kdy bude možné využití sofistikovaných programů, které by umožnily sledovat úspěch terapie v čase, zaznamenávat pokroky atd. Osobní bezprostřední kontakt (potřebný pro sociální čtení a behaviorální snímání, zachycení zvukových a jiných signálů ve společně sdíleném prostoru) je však nenahraditelný.

 

Chodíte na logopedii? A jak probíhá vaše logopedie nyní, když je vyhlášen nouzový stav? Potřebujete poradit? Obraťte se na svého logopeda, nebo na odborníky v naší Logopedické poradně!

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (7 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

dadinkamaminka, 20. 4. 2020, 7.37

Zrovna máme jít se synem na konci Dubna. Ale nejspíš se to zruší. No a jelikož má jít v září už do školy, tak nevím co mám dělat, protože kvůli mluvení dostal před rokem odklad školní docházky. Já s ním pracovat neumím a ještě mu teď chybí dva přední zuby, tak nevím, jak ho to mám učit 😀🙁

jitka46

jitka46, 18. 4. 2020, 16.11

Kamarádka to zkoušela a je velmi spokojená. Přes Skype to jde výborně.

P.r., 14. 4. 2020, 11.54

Skype je dobré řešení

ROMA-Z, 8. 4. 2020, 14.08

K něčemu ty technologie jsou fakt super

Katka

Katka, 4. 4. 2020, 13.57

I bez stavu nouze jsem dělala se synem logopedii doma. Když vidím minimální pokroky u ostatních, tak to bylo správné rozhodnutí.

patricia077

patricia077, 4. 4. 2020, 10.01

S dcerou na logopedii chodíme cca rok a půl ale teď už nechodila od února protože měla úraz takže pokračujeme a trenujeme doma

Minnie, 3. 4. 2020, 17.21

Ano, dcerka má nyní logopedii přes Skype paní logopedka mě sama kontaktovala, zda máme o tuto možnost zájem.

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací