Když se děti bojí bubáků

zobrazeno 3580×

Vložil(a): Adrianita, 3. 8. 2017 14.05

Sotva se vaše batole ujistilo v tom, že váš odchod z místnosti neznamená odchod navždy, už je tady další strach. Z vašeho dítěte už je předškolák a začíná se mu vyvíjet fantazie. Najednou má strach z bubáků pod postelí, pod polštářem nebo třeba ve skříni. Říkáte si, jak ho to mohlo napadnout, kde na to přišlo? Jak je to možné a jak se strachem pracovat?

V období mezi třetím a šestým rokem života, někdy i dříve, dochází u dětí ve vývoji k dalšímu posunu, který může ovlivnit i jeho pobyt v pokojíčku či dokonce spánek. Dětem se začíná vyvíjet fantazie a často nejsou schopné rozlišit představy od reality. Svou fantazií si dítě doplňuje mezery v chápání světa. Proto jsou v tomto období pro dítě velmi důležité pohádky.

Když se setmí a doma večer vše utichne, dostává obydlí jinou, až magickou atmosféru. Hračky, které jsou přes den tak barevné a dítě si s nimi užilo spoustu legrace, vypadají ve tmě úplně jinak. Pro některé děti mohou být až strašidelné. Nejen hračky, ale i koberec, nábytek, stíny z venku apod. Navíc má dítě přes den tolik podnětů a zážitků, které mozek mnohdy není schopen zpracovat. Proto se zejména v předškolním období u dětí objevují pocity úzkosti, hrůzostrašné představy či noční běsy. Dítě se tak v noci budí s pláčem a těžko si dá vymluvit, že co se mu zdálo, není skutečné. Fantastické myšlení je pro děti předškolního věku typické.

Jít na dětské představy logicky nemusí být tím správným řešením. Pokud si tedy myslíte, že stačí dítku ukázat, že ve skříni nebo na jiném místě, kterého se bojí, opravdu nic není, často to nepomůže. Přesto dětské představy neignorujte, už vůbec nepřilévejte olej do ohně. Strašit děti zlým strýčkem nebo čertem vám ve výchově nepomůže. Spíše naopak. Nejen, že vás dítě stejně neposlechne, ale navíc se bude bát. Pána, co si ho odnese, čerta, bubáka, klekánice. Nejen, když něco provedlo, ale třeba právě v noci v pokojíčku. „Jak to ta máma říkala, že na mě přijde strašidlo? A co když tu někde je? Přijde mi, že vedle skříně něco stojí.“

Není dobré ani před dětmi vtipkovat o smrti, či jí dokonce hrozit. V dřívějších dobách byly živější děti považovány za zlobivé a říkávalo se, že když zlobí, kopou mámě hrob. Zní to až morbidně, ale i dnes občas zaslechnu, že někdo akorát někoho přivede do hrobu či mu způsobí infarkt. I když se nám to nezdá, děti vše moc dobře vnímají. Navíc jsou dost citlivé a dříve nebo později mohou nad podobnými výroky přemýšlet nebo se dokonce začít trápit.

Jak řešit strach ze tmy?

Je dobré si s dítětem odmalička zavést určité rituály, které mu zpříjemní nejenom přípravu na spánek, ale i usínání či samotný spánek. Můžete si s dětmi vyprávět nebo číst pohádky, příběhy nebo říkanky. Taky je dobré si popovídat o tom, co se po celý den odehrálo a co nás čeká zítra. Jen tak pomůžeme dětem zpracovat vše, co se za celý den stalo. Pro větší klid a lepší spánek nechte dítěti rozsvícené nějaké noční světlo, existují i taková, která po čase zhasnou sama. Případně se doptejte vašeho dítěte, co by mu k usínání pomohlo. Nějaký usínáček do postele, pootevřené dveře, případně vaše přítomnost do doby než dítě usne? Cokoliv, co vás nebo dítě napadne. Bubáky spolehlivě odežene také aormaterapie - vůně, která dítěti voní, bubákům smrdí. Taky můžete vaši ratolest připravit na samotnou noc a povídat si o střídání dne a noci. V noci vše utichne, vše se zdá jiné než přes den, tak to dětem ulehčeme. Sehnat se dají moc pěkné knížky o tom, jak to chodí v noci.

V případě, že vaše dítě má silný strach, pláče, je úzkostlivé, případně trpí nočními běsy, na nic nečekejte a navštivte odborníka, který vám pomůže.

Řešily jste nebo snad řešíte s vašimi dětmi strach z noci? Jak jste na to vyzrály, co pomáhá vám? Musely jste dokonce strach dětí řešit s psychologem nebo jiným odborníkem?

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (19 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

klobuk, 3. 12. 2018, 10.28

my sme sa bubákov nikdy nebáli, asi aj preto, že sme dcérke vždy tvrdili že neexistujú. Fantáziu ale má , najnovšie nemôže uveriť že už neexistujú dinosauri, a stále nás presviedča že určite niekde žijú

Žofinka

Žofinka, 4. 6. 2018, 7.04

Bubáci u nás nejsou:-)

Zuzule, 11. 12. 2017, 12.22

u mne bubaci nebyli, u deti take ne a verim, ze to tak zustane😊👍

Fuga

Fuga, 10. 8. 2017, 12.24

naštěstí to u nás není a doufám, že to tak zůstane

Mygara

Mygara, 10. 8. 2017, 10.39

u nás je to právě aktuální, ale pomůže otevřít okno a bubáci utečou....

Zdeňka S., 7. 8. 2017, 22.24

U nás naštěstí ještě žádný bubák nebyl, tak snad to tak i vydrží ...

k.o.r.i.n.e.k, 7. 8. 2017, 19.51

Já jsem jako malá jednou vzbudila rodiče že v chodbě někdo je a nikdo tam nebyl . . .

jitka46

jitka46, 5. 8. 2017, 22.21

Vzpomněla jsem si na sebe, když jsem byla malá.

Janako

Janako, 5. 8. 2017, 21.21

Tak toto obdobi ted syn ma. Porad rika, ze jsou vsude duchove, pod stolem v pokojicku nebo ve sklepe a boji se tudy chodit sam. Kdyz jde nekdo s nim, tak je to dobry 😀

baru86, 4. 8. 2017, 13.40

Ještě se u nás bubáci ani strachy zatím nevyskytly

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací