Jak na záchvaty vzteku

zobrazeno 4456×

Vložil(a): Markéta V., 13. 7. 2015 15.42  (aktualizováno před 9 hodinami)

"Záchvaty vzteku jsou u batolat normální" a dokonce jsou považovány za "nedílnou součást jejich vývoje". Je tomu ale opravdu tak? My se v tomto článku zaměřujeme na to, jak záchvatům předcházet, jak s dítětem komunikovat, jak pracovat sama se sebou.. a když už taková situace nastane, jak ji co nejlépe zvládat a co dělat po takovém záchvatu. Pokud vás zrovna toto téma trápí, doporučujeme přečíst.

Záchvaty vzteku jsou normální a neminou žádné dítě

Určitě rádi uslyšíte, že v určitém věku jsou časté záchvaty vzteku vlastně nevyhnutelné. Děti jsou velmi citlivé, všechno intenzivně prožívají a zatím ještě nemají schopnost dostatečně kontrolovat sami sebe, když jsou rozrušené. Obzvlášť ve chvílích, kdy jsou děti unavené a hladové, nemají potřebné vnitřní zdroje, aby zvládli frustraci.

Vztek je projevem bezmoci

Pokud po svých dětech nebudete požadovat nepříjemné věci, či je zatěžovat náročnými úkoly ve chvílích, kdy jsou unavené nebo hladové, vyhnete se mnohým krizovým situacím. Vzhledem k tomu, že záchvaty vzteku jsou projevem bezmoci, prožívají mnohem méně záchvatů také děti, které mají pocit kontroly nad svým vlastním životem.

Prevence je nejlepší lék na záchvaty vzteku

 • Myslete dopředu. Pokud víte, že vás čeká nějaká náročnější činnost nebo úkol, zařaďte před ni do vašeho programu krátkou pauzu, odpočinek na klidném místě, bez médií či jiné stimulace. Noste u sebe malé občerstvení, kterým předejdete nečekanému hladu.

 • Naučte se říkat NE - sami sobě. Předcházejte situacím, které dostanou dítě do stresu. Jste na procházce a měla jste v plánu ještě zajít do obchodu, ale dítě začíná být unavené? Máte domluvenou společenskou akci, ale dítěti se na ni nechce? Prostě změňte plány. Nákup vynechejte, z akce se omluvte nebo zavolejte, že dorazíte později. Neriskujte přetažení dítěte kvůli poslední pochůzce. Zařiďte vše raději později, nebo to nechte na zítra.

 • Ujistěte se, že má dítě jistotu vaší lásky a dostatek pozornosti. U dětí, které se cítí potřebné, je menší pravděpodobnost vzniku záchvatu vzteku. Pokud jste se dítěti přes den moc nevěnovala, protože bylo například ve školce, ujistěte ho o své náklonnosti před tím, než se vydáte na nákup.

 • Nebojujte se svým dítětem o moc. Nemusíte za každou cenu dokázat, že máte pravdu. Vaše dítě se vám snaží říct, že je skutečná osoba s vlastními názory na svět. To je přece v naprostém pořádku. Svou autoritu si schovávejte pro chvíle, kdy je to nutné. Použijte ji v situacích, které ohrožují bezpečí a zdraví dítěte, nebo práva jiných osob.

 • Pokud přece jen k záchvatu vzteku dojde, snažte se ho zvládnout v samotném začátku. Zmírnit ho lze například tím, že dříve než nastavíte nějaké limity, uznáte požadavek dítěte. Příklad: "Ty bys chtěl ještě víc džusu, ano? Můžeš mít víc džusu později, teď chvíli jez večeři. Džus dostaneš zase později." Pokud se dítě dál vzteká, zkuste mu vysvětlit, co se s ním děje a tím rozptýlit jeho hněv. "Ty opravdu moc chceš džus, proto jsi tak naštvaný."

 • Pamatujte si, že hněv dítěte je obrana proti velkému množství nepříjemných pocitů, které právě prožívá - zranitelnosti, strachu, bolesti, žalu. Dejte dítěti pocit jistoty a bezpečí. Pokud vám nedovolí, abyste se ho dotkli, zůstaňte mu na blízku. Dítě potřebuje vědět, že tu pro něj budete, a pořád ho milujete. Nesnažte se s ním mluvit, ale zůstaňte oázou klidu. Nechte všechny nepříjemné pocity přejít a nechte dítě vyplakat. Jakmile dítě dostane šanci ukázat vám své pocity, bude se cítit mnohem lépe.

 • Věnujte se svému dítěti poté, co se uklidní a mluvte s ním o tom, co se stalo. Nastiňte mu lepší způsob řešení situace. Můžete to zkusit i formou vyprávění příběhu. Dítě tak snadněji vše pochopí a může o tom přemýšlet.

 • Upusťte od původního požadavku, který záchvat vyvolal. Dejte dítěti čas se vzpamatovat. Dělejte chvíli něco jiného a zkuste k potřebné činnosti dítě přimět jiným způsobem. Zapojte ho do řešení problému, ať opět získá pocit kontroly nad svým životem.

 

Tak co? Také si procházíte obdobím záchvatů vzteku u dětí? Nebo jste je úspěšně zvládli? Nebo záchvatům umíte předcházet? Budeme rády za vaše názory a zkušenosti. Určitě pomohou dalším maminkám.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
5

Pojmy použité v článku:

 • Frustrace

  Pocit marnosti, zklamání a smutku z neuspokojení potřeby

Diskuze k této stránce (8 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

dadinkamaminka, 23. 10. 2017, 15.30

Já to se synkem naštěstí zvládám v klidu... Taky má dny,kdy s evzteká,ale už je větší a lépe všechno chápe...

Kris, 23. 10. 2017, 14.18

hezky napsané, je to další chvilka, kdy si uvědomuji, že rodičovství není o výchově dětí, ale především rodičů... :D A že mi ta výchova mně samé dává občas zabrat

gosa22, 12. 7. 2017, 21.12

amen naprosto pravdivé...zejména ten boj o moc

Mygara

Mygara, 28. 3. 2017, 10.07

hezké a praktické rady, díky

Fuga

Fuga, 9. 2. 2017, 18.35

hezky sepsáno,

Rulficka48

Rulficka48, 30. 10. 2016, 12.41

Vztekot je zlo..

Topik2, 10. 8. 2016, 1.46

Dle toho co jsem si právě přečetla...bych řekla že tímto obdobím nyní procházíme....ach jo

marcelka, 1. 4. 2016, 23.30

To přesně teďka máme

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací