4. dubna proběhne tradiční jarní úklid

zobrazeno 1067×

Vložil(a): NikolaJ, 4. 3. 2020 15.56

Jaro pomalu nabírá na síle a je nejvyšší čas naplánovat velký jarní úklid, vyzývají organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko. Již nyní, měsíc před akcí, je naplánováno více než 1 700 míst, kde budou úklidové akce probíhat. Přidejte k nim tu svoji!

Již nyní, měsíc před akcí, naleznete v mapě Ukliďme Česko přes 1 700 ikonek na místech, kde jsou úklidy naplánovány. Uklízecí sezóna přitom letos odstartovala dříve než obvykle. Může za to nejenom příznivé počasí, ale i mimořádná akce Ukliďme Orlík!. „Dočasné snížení hladiny Orlické přehrady o 11 m umožnilo sběr odpadků na odhalených plochách dna přehrady. Už během zimy zde proběhlo několik izolovaných úklidů místních občanů, rybářů i chatařů. 15. února pak vypukl opravdu velký úklid. Organizovalo ho Povodí Vltavy ve spolupráci s ČSOP a Českým rybářským svazem a zapojilo se do něj kolem 400 dobrovolníků,“ informuje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Prevence vzniku černých skládek i plošného znečištění je však ještě důležitější než uklízení samotné. „Naším cílem není donekonečna uklízet po méně zodpovědných spoluobčanech, vytvořili jsme proto pro ně aplikaci www.KAMsNIM.cz, aby věděli, kam odpady skutečně patří. Aplikace (nejen) jim poradí, kde mohou ve svém okolí legálně a v drtivé většině i bezplatně odevzdat jak běžný odpad z domácnosti, tak například i prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elektro, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné,“ říká autor aplikace Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Do aktivit, omezujících vznik zbytečných odpadů, se zapojují i partneři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, bez jejichž podpory by se organizace úklidů s více než 150 000 účastníky neobešla. Pro představu několik čísel:

  • Veolia ČR se v roce 2019 zapojila do projektu MŽP #dostbyloplastu a nahradila ve svých provozních společnostech balenou vodu vodou kohoutkovou. Například Pražské vodovody a kanalizace ušetřily díky tomu vloni 38 670 PET lahví.
  • Komerční banka ušetří každoročně 1,5 t plastu díky zrušení možnosti objednávat vodu a jednorázové plastové nádobí v interním systému.
  • Společnosti ŠKODA AUTO se v letech 2010-2019 podařilo snížit množství výrobního odpadu, který by jinak skončil na skládce, o 99 %.
  • PENNY od začátku roku 2019 nenabízí v žádné ze svých téměř 400 prodejen jednorázové plastové tašky. Nahradil je taškami pro opakované použití a díky tomu jen v loňském roce zákazníci PENNY ušetřili na 20 000 000 jednorázových plastových tašek, t.j. na 700 tun plastů.
  • 841 000 tun obalových odpadů se podařilo v roce 2018 vytřídit díky systému třídění  EKO-KOM.
  • E.ON možnost interně objednávat vodu v plastových obalech zrušil v roce 2018, zaměstnancům místo toho nakoupili skleněné lahve a karafy. Každoročně tak přírodě ušetří více než 40 000 PET lahví.
  • A pomyslná „třešnička na dortu“ na závěr - Pivovar Gambrinus se rozhodl skoncovat s plasty ve výrobě a od ledna přestal nabízet pivo v PET lahvích. Díky tomu bude každý rok o cca 320 tun plastového odpadu na světě méně!

 

Přidat se k prevenci vzniku odpadu a především k velkému jarnímu úklidu (ať už k organizátorům či dobrovolníkům), může opravdu každý. Stačí si založit vlastní úklidovou skupinu nebo se připojit k úklidu, který si vyberete z interaktivní mapy Ukliďme Česko. Každý kousek odpadu se počítá, a čím více dobrovolníků se zapojí, tím větší kus přírody se podaří společnými silami uklidit. Pojďte do toho s námi 4. dubna!

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (19 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Jana Novotná, 26. 11. 2022, 11.29

Za mě super akce. Už od mala se snažíme děti vést k tomu, aby uklízely a chránily životní prostředí. Se základy jsme začali už u nás doma, kdy jsme je učili, aby si udržovaly pořádek ve svém pokojíčku. Nejlepší jsou k tomu úložné boxy a koše na hračky. Poměrně levně se dají sehnat například zde: https://www.dreamboutique.cz/ulozne-boxy-a-kose-na-hracky/.

novaklen, 5. 4. 2022, 21.51

Tak na jarní úklid se teď taky chystám. Doma se o to postarám sama. Přemýšlela jsem, že bych se pustila i do auta, ale tam teda bude podstatně víc práce. Říkala jsem si, že by možná auto po letech chtělo vyčistit opravdu profesionálně, tak přemýšlím, že s ním zkusím zajet sem: https://www.united-6.cz/ Koukala jsem, že se na čištění interiérů specializují.

koliaska105, 29. 6. 2022, 9.03

Nápad to určitě špatný není. Záleží v jakém je vaše auto stavu. Já ho ale většinou na jaře uklízím sama s manželem. On se postará o exteriér, karoserii a tak a já zase o čištění interiéru. Letos jsme na to zkoušeli nějakou novou autokosmetiku z https://www.2din.cz/ a musím říct, že zatím spokojenost. Pracovalo se s ní dobře.

andrea14, 29. 3. 2022, 16.33

Moc se mi líbí, že se snažíte změnit prostředí ve vašem okolí k lepšímu a navíc se do toho zapojí dle mého názoru i docela dost lidí Určitě se pokusíme něco podobného uspořádat v naší vesničce nedaleko Prahy, kde by to bylo zcela jistě potřeba. Já si teď musím udělat jarní úklid ve skříních doma a prodat nenošené oblečení přes online tržiště s oblečením https://www.onlinesekac.cz/

Aneta Jiřičná Bendiková, 22. 12. 2020, 18.24

hezká akce,i u nás na vesnici se koná

jitka46

jitka46, 12. 5. 2020, 22.56

tento rok se myslím jarní úklid ani nemohl konat, že

Kateřina Fárová, 6. 5. 2020, 19.21

Tak tady u nás máme docela všude pořádek, město se všude snaží nahnat lidi bez práce.

Teryk92, 9. 3. 2020, 21.36

Hezká akce. U nás jsou ty příkopy strašně plné odpadky.

jancaan, 8. 3. 2020, 18.29

Letos vyrazíme poprvé, už se těšíme

snany, 8. 3. 2020, 14.58

Všechny zvu k nám , ne všechny děti jenž k nám chodí umí po sobě uklízet a když zafouká vítr a jsou přeplněné kontejnery na tříděný odpad tak je taky práce dost

LucieS

LucieS, 6. 3. 2020, 11.47

Také se chystáme. Fakt nechápu lidi, kteří jsou takový prasata a odpadky odhazují všude, kde se zrovna naskytnou.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů