Apgar skóre po porodu

zobrazeno 2445×

Vložil(a): Jana N., 31. 10. 2014 23.03

První známky dostane vaše dítě už několik minut po narození, zatímco vy prožíváte poslední dobu porodní a cítíte úlevu z toho, že porod dopadl dobře a máte to za sebou. Jedná se o tzv. Apgar skóre. To je bodové hodnocení, které vyjadřuje stav novorozence bezprostředně po porodu. Co všechno takové hodnocení zahrnuje?

V některých porodnicích vám vaše miminko dají aspoň na malý moment na hruď a pak ho odnesou přeměřit, zvážit a vykonat další důležité úkony. Někdy je nutné dítě na pár sekund odnést už jen proto, že je důležité odsát dítěti dýchací cesty, přeměřit a udělit body podle Apgar skóre. Porodníci se shodují v tom, že je to důležitý moment, který může předpovídat úspěšnou adaptaci novorozence v dalším období. Proto vydržte, jedná se jen o pár minut.

Co je to Apgar skóre?

Apgar skóre nebo také Apgar test je pojmenován podle americké lékařky a porodní asistentky Virginie Apgarové, která v roce 1952 založila svým výzkumem nový neonatologický obor. Od tohoto roku Apgar skóre porodníci kontrolují. Apgarová dlouhodobě zkoumala projevy novorozenců a nakonec je zahrnula do tabulky, kde dítě může získat dva body za každý kontrolovaný tělesný projev.

A – Adaptace kůže pro život mimo plodovou vodu (barva pleti, vykreslení cév)

P – Pulz (srdeční činnost)

G – Grimasy (reakce na podněty – ověření reflexu dráždivosti)

A – Aktivita svalů

R – Respirace (dýchání a jeho výkon)

Těchto pět faktorů stanoví kondici dítěte. Pro další pediatry či neonatology, kteří se s miminkem dostanou do styku, mají důležitou informativní hodnotu i o tom, jak proběhl porod, jestli během něj došlo ke komplikacím apod.

Skóre se měří v první minutě narození dítěte, následně po pěti a naposledy po deseti minutách, kdy se dítě narodilo. Lékaři pak spočítají, kolika bodů ve třech časových obdobích dítě dosáhlo. Ideální je, pokud se vaše dítě pyšní výsledkem 10-10-10. Nemusíte se ale bát, pokud ztratí body na barvě pokožky. Naopak situace je vážnější, pokud má dítě problémy s dýcháním i po deseti minutách od narození.

A jak se vlastně právě narozené miminko hodnotí?

 • Srdeční tep: 2 body získá, pokud má normální tep, tj. nad 100 tepů za minutu. Pokud je tep nižší, pomalejší, dostává jeden bod, pokud pulz chybí, dostává nula bodů.
 • Dýchání: Pokud pláče a nadechuje se normálně – 2 body, tiché a přerušované dýchání – 1 bod, bez dýchání – 0 bodů.
 • Reflex dráždivosti: Pokud při stimulaci pláče, reaguje na šimrání, reaguje na světlo – 2 body, pokud reaguje zpomaleně či na výraznější podněty, pak 1 bod, bez reflexu – 0 bodů.
 • Aktivita svalů: Spontánní pohyby – 2 body, drobnější snaha o pohyb rukama, nohama – 1 bod, bez pohybu – 0 bodů.
 • Barva pokožky: Tělová barva, ruce i nohy zrůžovělé – 2 body, normální barva, konce prstů nafialovělé – 1 bod, šedá barva tělíčka, fialově šedá apod. – 0 bodů.

Význam bodování

Lékaři, kteří provádějí hodnocení, se na svůj výkon musejí plně soustředit, protože jde opravdu o hodně. Miminka, která v prvním intervalu získají 8 a více bodů, jsou ve velmi dobré poporodní kondici a mohou s maminkou na oddělení šestinedělí. Tedy po dvou hodinách, které společně stráví na sále právě kvůli bezpečí maminky i miminka.

To ovšem neznamená, že děti s nižším výsledkem jsou nemocné nebo abnormální. Lékaři se musejí jen díky výsledku, který není zcela uspokojivý, více zaměřit na vaše miminko a věnovat jeho adaptaci v životě větší péči a pozornost. Možná i okamžitou péči, která mu, pokud je provedena ihned a pečlivě, zajistí další plnohodnotný život. Někdy stačí jen dodat dítěti dostatek kyslíku či pomoci s prvním dýcháním a do několika hodin bude v pořádku.

Po pěti minutách se skóre přehodnocuje a pečlivě přepočítává. Pokud byl první výsledek vašeho dítěte nižší a nezlepšuje se ani po pěti minutách, jsou lékaři díky této kontrole ujištěni o tom, že je potřeba přejít k úkonům nutným k resuscitaci. Lékaři musí pečlivě monitorovat jeho životní funkce. Některým miminkům zkrátka trvá delší dobu, než se adaptují na prostředí mimo matku, pro lékaře je ale dobré vidět a moci si ověřit, v jakém intervalu dochází k progresu a zda vůbec.

I miminka, která první body sbírají těžce, si po několika minutách mohou vést docela dobře. Celé měření se naposledy opakuje po deseti minutách života miminka. Jestliže se jeho výsledek vyšplhá na 8-10 bodů, je důvod k velké oslavě. Pokud ne, s oslavou pár dní počkejte, než lékaři pomohou vašemu miminku s komplexní adaptací.

Dětem, které přicházejí na svět v rámci vysoce rizikového těhotenství, císařským řezem nebo po komplikovaném dlouho trvajícím porodu, se předpovídá nízké hodnocení v první minutě. Nižší Apgar skóre mají také děti nedonošené, které mají nižší svalový tonus než jejich dozrálí vrstevníci.

U dětí, které se rodí předčasně a potřebují dlouhodobější komplexní péči, je měření uvedených hodnot vždy mírně zavádějící a porodníci vědí, že nikdy nemůžou v sedmém měsíci dosáhnout stejných výsledků jako u dětí, které přicházejí na svět přesně v termínu porodu.

Jak se neustále zvyšuje kvalita neonatologické péče, tak se z Apgar skóre stávají jen čísla, která mohou maminky zbytečně děsit. Kdyby se objevily nějaké komplikace, lékař či porodní asistentka vás určitě budou neprodleně informovat. Vy nehlídejte, jak si miminko vede, ale užívejte si, že je na světě. Lékařům nechte měření a vy si vychutnejte první okamžiky plné lásky.

Požádejte porodníka, aby vám a vašemu miminku okamžitě po narození byl umožněn bonding, přiložte si své dítě na břicho a umožněte mu vzpamatovat se z obrovského výkonu, který právě předvedlo. Pokud vám to bude umožněno, uvidíte, že i první výsledek bude lepší. Samozřejmě, pokud to zdravotní stav váš i dítěte dovolí.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
6

Pojmy použité v článku:

 • apgar skóre

  označení pro mezinárodně užívaný bodovací systém používaný k orientačnímu posouzení zdravotního stavu novorozence bezprostředně po narození

 • neonatolog

  nejvýše kvalifikovaný odborník v oblasti péče o novorozence

 • neonatologie

  obor, který se zabývá komplexní péčí o zdravé novorozence, o novorozence s vrozenými vadami i o extrémně nezralé děti

 • pediatr

  lékař, který pečuje o zdraví kojenců, dětí a mladistvých do 18 let

 • svalový tonus

  svalové napětí

Diskuze k této stránce (11 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 3. 4. 2017, 15.13

díky za vysvětlení

Fuga

Fuga, 6. 2. 2017, 10.49

díky za vysvětlení

petrao, 22. 10. 2016, 20.57

Konečně mi to někdo vysvětlil, vůbec jsem nevěděla co písmena znamenalo

Mirča a Vojta, 7. 7. 2016, 11.55

je to pěkně napsané jsem zase o něco chytřejší

lazna, 4. 6. 2016, 15.16

Pěkně napsaný článek. Jsem nevěděla co to je Taky jsme měli plný počet.

Kamila Pecharová, 7. 12. 2015, 14.32

Hezky napsáno! A pro info, můj předčasný porod 34+5tt a Apgar skóre 10-10-10

Itany, 6. 9. 2015, 16.05

Take jsem se mrkla do knizecek...dcerka 9-10-10 a synek 9-10-10

mckvak, 15. 6. 2015, 17.25

Jsem se hned bezela podivat jak na tom byla mala a super 10-10-10

Janak, 9. 6. 2015, 23.26

Moc hezky napsany clanek!

Kesy

Kesy, 4. 6. 2015, 7.18

Nesouhlasím hned s první větou - APGAR lze velmi snadno sejmout, i když je dítě na těle matky. Není nutné ho kvůli tomu někam odnášet.

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací