Usnadní znakování komunikaci mezi rodičem a dítětem?

zobrazeno 2075×

Vložil(a): Malyna, 20. 10. 2014 15.39

Chcete pochopit, co vaše miminko potřebuje, ještě dřív, než začne mluvit? Zkuste to se znakováním. Zaměřte se na mimiku obličeje, znaky, gesta a pohyb celého těla vašeho dítěte, a poznejte, co vám chce sdělit. Vytvořte si mezi sebou znaky, díky kterým se s děťátkem dorozumíte ještě dříve, než přijdou první slůvka.

Většina dětí se snaží do doby, než začnou mluvit, vyjádřit své potřeby, touhy, přání nebo obavy znaky a gesty.

Aniž byste si to možná uvědomovali, tak se znakováním se nevědomky potkává a používá ho snad každý, kdo má děti. Miminka natahují ručičky nahoru, když chtějí pochovat. Když se jim chce spát, mnou si oči. Při odchodu třeba tatínka do práce mávají ručičkou. Vidí rybu a otvírají pusu. Mají hlad, mlaskají. Člověk se jen musí na chvíli zastavit a svého kojence nebo batole pozorovat.

Když se nám narodila Anežka, tak už jsem věděla, že se znakováním chci začít. Protože jsem chtěla vědět, co naše dcera chce a potřebuje. A protože je narozena ve znamení berana, předpokládala jsem, že bude ve svých požadavcích úporná a neoblomná jako jejím maminka, též beranice. A teď už můžu říct, že se to vyplatilo.

Na začátek trocha teorie

Znaková řeč pro slyšící kojence a batolata je v Česku relativně nová, ale ve světě se znakování používá už přes dvacet let. Program znakové řeči pro slyšící batolata se jmenuje Baby Signs. Vyvinuly ho Linda Acredolo a Susan Goodwyn, profesorky vývojové psychologie Kalifornské Davis University.

V Česku se znakování miminek věnuje například Terezie Vasilovčík Šustová. V roce 2008 vyšla její kniha Jak se domluvit s kojencem a batoletem. V knížce najdete vše, co potřebujete, abyste mohli se znakováním začít. Přehledně jsou také zpracované její stránky www.znakovanismiminky.cz.

V čem se znakování s miminky liší od Baby Signs

Komunikační systém znakování s miminky je vytvořen na základě zkušeností s efektivní komunikací prostřednictvím gest, znaků, mimiky obličeje a pohybů celého těla s kojenci a batolaty v České republice. Není ohrožen nedostatky, které jsou často přítomné v překladech cizojazyčných publikací a materiálů a které vyplývají například ze specifik příslušného jazyka nebo z odlišností kultur.

Co to je znakování

Znakování s miminky je způsob rozvoje přirozené komunikace dětí raného věku (kojenců a batolat). Děti vám neverbálním (nemluveným) sdělením – znaky, gesty, mimikou sdělí, co potřebují nebo na co vás chtějí upozornit. Vy se musíte jejich neverbální komunikaci naučit vnímat a optimálně na ni reagovat a rozvíjet jí. Znakování je vhodné pro zdravé, slyšící děti, které ještě neumí vůbec nebo dobře mluvit.

V čem je znakování přínosné a co rozvíjí

Přínosem je, že máte s dětmi společný jazyk, kterým se domluvíte ještě dřív, než vysloví první slova. Děti nejsou tak frustrované z toho, že jim nikdo nerozumí. Podporujete přirozený rozvoj řeči. Výzkumy dokazují, že dítě průměrně o šest měsíců dříve začíná používat dvouslovné věty. Rozvíjí se hrubá motorika celého těla i jemná motorika rukou a mluvidel. Dále myšlení, paměť, představivost a posilují se pozitivní vztahy v rodině.

Pokud jsou v rodině starší sourozenci, můžete je do znakování zapojit. Někdy pro ně bývá příchod mladšího sourozence nepříjemný a cítí se odstrčení. Můžete je do znakování zapojit a tím jim dát důležitou funkci. Mohou spolu pak mít „tajnou řeč“.

Kdy a jak se znakováním začít

Můžete začít již od narození miminka, záleží jen na vás. Pravděpodobně ale bude trvat několik měsíců, než bude mít vaše snažení nějakou odezvu. Se znakováním se doporučuje začít u miminek od 6 měsíců, kdy jsou děti obvykle dostatečně zralé na určité úrovni znakování ovládat. Některá miminka v tomto období již nějaké znaky sama používají (např. zvedají ruce, když chtějí pochovat, mnou si oči před spaním).

Zamyslete se nad každodenními rituály a vyberte si dva až maximálně pět znaků, které začnete používat nebo vystavujte dítě situacím, ve kterých jde znak použít. Buďte důslední, ale berte znakování jako hru a ne jako nějakou povinnost, musí vás to bavit. Zapojte i členy rodiny, bude to větší legrace a budete líp motivovaní. Vymýšlejte si i svoje znaky a používejte ty, co vymyslí vaše dítě. Nemusíte se držet těch „předepsaných“.

A jak jsme začínali my

Zpátky tedy k naší „beranici“. S Anežkou jsem začínala znakovat od jejích 4 měsíců, tak nějak intuitivně. Používaly jsme svoje vymyšlené znaky. V 7 měsících nám uměla např. ukázat, že se jí chce spát, že chce pochovat, dělala paci, paci, když měla radost. V cca 11 měsících ale začala vyžadovat mnohem víc. Ukazovala na věci a čekala, že jí ukážu znak. Věděla jsem o programu Baby Signs. Domluvila jsem se tedy s lektorkou na individuální schůzku, aby mi řekla, jak pokračovat dál.

Začali jsme s pěti znaky. Používali jsme znaky pro JÍDLO, PITÍ, HOTOVO, JEŠTĚ a KNIHU. Anežce se hra na ukazování moc líbila a nové znaky zhruba po měsíci začala používat. Přidávali jsme další a další. Měla velkou radost, když mi například ukázala znak pro knížku a já jí donesla její oblíbenou s krtkem.

Díky znakování jsme se s Anežkou domluvili mnohem dřív, než začala mluvit, a předcházeli jsme často scénám, které dříve vznikaly, když na něco ukazovala, a my nevěděli, co chce. Když se nám po třech letech od narození Anežky narodila Alenka, začali jsme znakování používat znovu. V té době už Anežka dávno krásně mluvila a znaky používala jen tak z legrace, nebo když jsem jí je chtěla připomenout. Alenku teď znakování učí vlastně Anežka. A připadá si moc důležitě, že má takovou funkci. Alenka z toho má velkou srandu, když jí ségra mává před obličejem rukama a její snažení už začíná nést své ovoce. Několik znaků už Alenka opakuje.

Těšíme se na to, až nám Alenka ukáže, co potřebuje, co ji trápí, z čeho má radost ještě dřív, než začne mluvit.

 

Použité zdroje:

  1. Terezie Vasilovčík Šustová - Jak se domluvit s kojencem a batoletem (kniha, vydalo nakladatelství Grada, 144 stran)
  2. www.znakovanismiminky.cz
  3. www.babysigns.cz

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
5

Diskuze k této stránce (17 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Marta Korinkova, 21. 5. 2017, 14.05

Dcerka byla lenivá znakovat, takže od necelých 5 měsíců používá slova. Dětská doktorka se mi smála, že znakování je blbost a o 4 roky později znakovala na našeho kloučka a říkala, jak moc to usnadňuje komunikaci s miminky Znakovala jsem jako chůva, znakovala jsem i jako maminka, ne moc dlouho, jelikož prckové se rychle rozpovídali.

L.janicka.l, 30. 4. 2017, 7.24

Zrovna vcera jsem videla o tomto tematu reportaz, a docela me to zaujalo

Mygara

Mygara, 27. 3. 2017, 15.43

dítě a maminka si vytvoří tak nějak automaticky své znaky, nenapadlo by mě chodit na to do kurzu

Fuga

Fuga, 4. 2. 2017, 19.24

když maminka pozoruje své dítko, tak časem pochopí, co který znak u dítěte znamená.

Aliisha

Aliisha, 15. 12. 2016, 15.57

Neznakuji a ani se nechystám. Měla bych strach, že by syn pak nechtěl mluvit.

Jamu, 5. 12. 2016, 5.37

Pomalu o tom neco zjistuju a vidim,jak nektere deticky znakuji i kdxz ty zbaky rodice nectou;)Budu to taky zkouset az trochu poporosteme;)

jitka46

jitka46, 3. 8. 2016, 22.50

něco na tom bude, nebála bych se to vyzkoušet

lazna, 22. 4. 2016, 13.43

zajímavé

dáša, 8. 2. 2016, 15.11

Znakování je moc hezké, Určitě bych se toho nebála, není pravda, jak se každý bojí, že se dítě nerozmluví. Naopak děti jsou díky tomu spokojenější a tak často nepláčou, protože vy víte co chtějí. Se synem jsem měla v plánu znakovat, ale byl rychlejší než já a začal docela brzo mluvit.

Jamu, 5. 12. 2016, 5.37

To je sikula;)

Kristy Sim

Kristy Sim, 6. 12. 2015, 19.48

Když se mi narodila první dcerka, uvažovala jsem o znakování. Nakonec jsem od toho ale upustila. Evokovalo to ve mě pocit, že když bude dcerka znakovat, bude mít méně motivace naučit se mluvit. Dcerka už se 1,5 roce začala rozmlouvat šlo ji to skvěle a cca za 2 měsíce začala používat jednoduché věty. Nyní nemá ještě dva roky, mluví souvětí, básničky a písničky sype z rukávů. S druhým dítětem nemám v plánu také znakovat.

Jamu, 5. 12. 2016, 5.38

To je sikovna holcicka;)

Kristy Sim

Kristy Sim, 6. 12. 2016, 14.16

děkuji =)

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací