Kdy začínají růst první zoubky?

zobrazeno 3433×

Vložil(a): Jana N., 18. 8. 2015 13.30

Kdy rostou první zoubky? Jaké jsou příčiny bolesti zubů a jak dítěti ulevit od bolesti? A kdy se objeví všechny zuby? Všechny tyto informace se dočtete v tomto článku.

U většiny kojenců začíná růst zubů okolo 6. měsíce, i když se může stát, že se první zoubek objeví už ve třech měsících. Některé děti si však na první zub počkají až do prvních narozenin. Většinou se první zub objeví dříve u děvčátek než u chlapců. Ve třech letech mají děti většinou chrup kompletní.

Příchod prvního zubu je zcela nezávislý na psychomotorickém vývoji. Prvopočátek zoubků začíná už v děloze. Asi v druhém trimestru těhotenství se začínají pod povrchem dásní tvořit zárodky zubů.

Mléčný chrup tvoří 20 mléčných zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). První rostou většinou dolní zuby a teprve později zuby horní. Jako první se vyklubou střední řezáky (jedničky) v dolní čelisti, poté postranní řezáky (dvojky), stoličky (čtyřky), špičáky (trojky) a nakonec druhé stoličky (pětky). Klubající se zoubky poznáme podle zduřelých a zarudlých dásní, které se zanedlouho změní v malé tvrdé bílé bouličky. Čerstvě prořezané zoubky bývají velmi ostré.

Příčiny bolesti při prořezávání zoubků

Při růstu dětských zoubků se horní část zubu dostává skrz dáseň, což je obvykle nepříjemné. Neznámé pocity a bolest při prořezávání několika prvních zoubků často způsobují, že je dítě neklidné a podrážděné. Obtížné může být i prořezávání stoliček kvůli jejich velikosti.

Příznaky prořezávání prvních zoubků

Nepříjemné pocity při růstu zoubků mohou začít ještě předtím, než se zub objeví. Při růstu zubů u kojenců bývají nejčastěji tyto příznaky:

 • Vyžadovaná větší pozornost a častější pláč vnoci.

 • Zčervenání, růžové tváře.

 • Mírně zvýšená teplota.

 • Červené, oteklé dásně, někdy jsou patrné bílé flíčky pod dásněmi.

 • Častější slinění než obvykle.

 • Žvýkání ručiček nebo jiných předmětů.

 • Vyžadování většího množství jídla.

 • Odmítání jídla kvůli bolestivým dásním.

 • Špatný spánek.

 • Řidší stolice.

Jak můžeme dítěti ulevit?

 • Na znecitlivění a úlevu od bolesti může pomoci speciální gel (Calgel) prodávaný v lékárnách.

 • Dávejte dítěti hodně pít.

 • Můžete dítěti dávat na čelist chladivé obklady.

 • Kupte dítěti speciální kousací hračky vyplněné vodou. Nechte je vychladit v lednici, studené příjemně ochladí bolavé dásně.

 • Můžete dítěti dát kousek mrkve nebo tvrdší kůrku od chleba. Mějte ale dítě pod dozorem, aby se neudusilo.

 • Neberte vašemu děťátku dudlík. Masíruje si s ním dásně a uklidňuje ho.

 • Obejměte ho.

 • Pokud má dítě horečku, použijte léky na snížení horečky.

 • Mažte dítěti bradu, tváře a hrudníček, aby se mu, díky slinění, neudělal ekzém.

 • Zabavte ho, hrajte si s ním.

Prořezání prvního zoubku je událost, tak si ji nezapomeňte zaznamenat!

Stejně jako vaše zuby, potřebují zoubky vašeho dítěte řádnou péči. Od prvního zoubku, zoubky pravidelně čistěte. Nejprve speciálním prsťáčkem (speciální kartáček vyrobený ze silikonu, který si navléknete na prst), později dětským kartáčkem s dětskou zubní pastou. Dětský kartáček by měl být s měkkými štětinkami a co nejmenší hlavičkou.

Čistěte si zuby společně s batoletem. Malé děti rodiče rády napodobují a získají si dobrý návyk.

Návštěvu stomatologa neoddalujte. Měli byste ho s dítětem navštívit po prvních narozeninách, aby si dítě zvyklo na prostředí ordinace. Stomatolog vám doporučí, která strava je důležitá pro správný vývoj chrupu a naopak co škodí.

Vždycky jsem záviděla maminkám, které ani nevěděly, že jejich dětem rostou zuby. Se synem jsme prožívali každý zub. První zub měl až v devíti měsících. Pak už mu šly zuby po dvou. Bylo to hrozné. Probděné noci, věčné okusování všeho, slinění, pláč, řidší stolice. Používali jsme chladivá kousátka, gel Calgel a když bylo nejhůř tak homeopatický čípek Viburcol. Po něm se syn ihned uklidnil. Nyní to máme nanovo. Dcera má šest měsíců a podle příznaků se zuby derou na svět. Jak na tom byly vaše děti? Prožívali jste také každý zub?

 

Zdroje:

vlastní zkušenosti

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
4

Související informace a zdroje:

Pojmy použité v článku:

Diskuze k této stránce (10 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 24. 3. 2017, 14.22

růst zubů u nás proběhl celkem v klidu, na to co z toho mohlo být za pozdvižení

Fuga

Fuga, 10. 2. 2017, 10.21

druhému vylezl 1. zub těsně po 1. narozeninách

petrao, 28. 11. 2016, 20.58

Máme 4 měsíce a už to začíná.. doprovázeno pěkným řevem

JaninaCz, 2. 7. 2016, 21.34

Tak dnes v 3 mesicich a 3 tydnecha kdyz mala rvala jsem zahlidla neco bileho.Poklepanim lzicky se to potvrdilo.Prvni zoubek.

petrao, 28. 11. 2016, 20.58

Teda tak to je rekordmanka

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 22.32

Kolem 4. měsíce, měl horečku a my byli vystrašení, co se děje. Dokonce jsme jeli na pohotovost a tam nás uklidnili, že to jsou zoubky

benca, 8. 9. 2015, 20.51

uz si ani nepamatam, kedy to bolo, len sme skusali lyzickou a nakoniec ich pediatricka nasla

kajca, 3. 9. 2015, 12.20

Mojim detom vysli prvé zúbky troslu neskor,syncekovi v 11 mesiacoch a dcérke v 9.Dcérke idú teraz trojky,má redsiu stolicu.

mckvak, 2. 9. 2015, 20.35

Nas to pravdepodobne trapi ted - mala je protivnejsi hur ji ale cajiky pije jak drak. Vecerni hysterie Zatim klepu spinka dobre.

Katka, 28. 8. 2015, 16.19

U nás se objevily první zuby mezi 4-5 měsícem, žádné horečky a průjmy neznáme ;o) Náročnější období bylo s dcerou mezi 9-12 měsícem, kdy jí rostly hned 4 stoličky zároveň a v noci se často budila s pláčem.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací