Jak správně vybrat kojeneckou lahev?

zobrazeno 612×

Vložil(a): petrao, 9. 2. 2018 17.18

Pokud z jakéhokoliv důvodu nekojíte, měla byste věnovat pozornost výběru vhodné lahvičky a savičky. Přemýšlet byste ale také měla nad doplňky k lahvičkám. Poradíme, na co se u lahviček i saviček zaměřit, abyste vybrala tu správnou.

Krmení bude jednou z hlavních aktivit v životě vašeho novorozeného dítěte. Pokud své dítě kojíte, není potřeba mu z lahve podávat další tekutiny. Kojení a pití z láhve jsou dva naprosto odlišné způsoby krmení. Pokud ale z jakéhokoliv důvodu nekojíte, měla byste věnovat pozornost výběru vhodné lahvičky. Výběr lahvičky a savičky je jedno z důležitých rozhodnutí, ať už z ní svému dítěti podáváte odsáté mléko, nebo mléko umělé, čaj, vodu či šťávu.

V dnešní době je na trhu široké spektrum lahviček. Obecně je důležitá hlavně jejich údržba (jak lahvičky čistit) a životnost. Pak už záleží hlavně na miminku, co mu bude vyhovovat. Někdy přijme první, kterou nabídnete, jindy je nutné vyzkoušet více saviček, značek, lahviček. Přinášíme vám proto přehled kojeneckých lahví, které najdete v běžném obchodě či eshopu.

Správně zvolená lahev a savička mají vliv na samotné krmení miminka. Při výběru se proto zaměřte primárně na materiál lahve a velikost a průtok savičky.

Kojenecké lahvičky

V dnešní době jsou nejčastěji dětské lahve vyráběny z plastu, stále se však používá i sklo.

Plastové - Polypropylenové

Plastové lahvičky koupíte v každé drogerii, dokonce i supermarketu. Jejich výhodou je rozhodně lehkost a nerozbitnost (obzvlášť pokud má vaše dítě v oblibě házet věcmi). Pozor ale na starší polykarbonátové lahve, při jejichž výrobě byla použita látka Bisfenol  A (BPA). Tato látka totiž reaguje s horkou tekutinou (v případě kojeneckého mléka navíc obsahující tuky) a louhuje se. Čím je lahvička starší a poškrábanější, tím je přechod BPA do mléka intenzivnější. Podle studií může mít BPA špatný vliv na vývoj dítěte, imunitní systém a zvyšovat riziko rakoviny. Naštěstí Evropská komise uznala rizika, která představuje BPA pro dětský organismus, a nařídila zákaz výroby (od 1. března 2011) a prodeje (od 1. června 2011) těchto lahví.

Pokud kupujete nové lahvičky, nemusíte se tedy ničeho bát. Většina nese označení BPA free. Navíc je na výběr z mnoha designů, barev i tvarů na rozdíl od skleněných lahviček.

Z plastových lahví stojí za zmínku ještě tzv. Antikolikové lahve. Speciální mechanismus uvnitř zajišťuje, aby se v mléce nevytvářel přebytečný vzduch, který pak děťátku způsobuje koliku.

Skleněné

Skleněné lahvičky jsou v dnešní době trochu opomíjené, ale rozhodně mají své výhody. V neposlední řadě je to jejich životnost, pokud je uchráníte před dětmi. Vyrábí se z varného skla a splňují nejvyšší požadavky kvality. Velmi dobře se udržují v čistotě, jsou ale těžší. Z těchto důvodů jsou vhodnější pro nejmenší děti, které ještě nepijí z láhve samy, ale jsou krmeny dospělou osobou. Další výhodou je, že tekutina nezanechává na skle barevné stopy (některé plastové lahvičky mohou totiž zůstat obarvené například od bylinkových čajů). 

Jak již bylo řečeno, skleněná lahev se vyznačuje dlouhou životností – nematní ani nepřejímá pachy. Také se více hodí na ohřívání v lázni, případně na ochlazování, protože lépe vodí teplotu. Nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena a křehkost. I když i tomu se dá zabránit užíváním lahviček se silikonovým obalem. 

Savičky k lahvím

Na trhu dnes najdete velké množství saviček. Vybírejte takové, které dokonale imitují nejen tvar prsu, ale také průtok mléka podobně jako při kojení, tedy aby savička odpovídala potřebám dítěte. Zvolit si můžete latexové či silikonové savičky.

{{:pr:}}

Výběr správné velikosti a průtoku savičky je důležitý. Záleží přitom na:

  • tom, zda budete savičkou podávat mléko, kaši nebo čaj – slabší průtok je vhodný pro podávání čaje nebo vody, silnější pro podávání mléka a kaše
  • stáří dítěte – pro novorozené děti volte menší savičky a slabší průtok

Lahvičky se prodávají už se savičkami, pravděpodobně jich ale budete potřebovat více. Savičky pravidelně kontrolujte, zejména pokud vašemu dítěti už rostou zoubky. V případě, že dítě savičku prokousne, je nezbytné ji vyměnit.

Doplňky pro krmení z lahviček

Pokud nemůžete kojit, nebo přecházíte na pevnou stravu, bude se vám kromě správně vybrané lahvičky a savičky hodit ještě pár doplňků. K čištění lahviček můžete použít kartáč na lahve, případně parní sterilizátor. Lahvičky ale zpravidla můžete mýt také v myčce a sterilizovat buď varem, v páře, v mikrovlnce, nebo tabletami za studena – záleží na typu lahvičky.

Hojně jsou dnes využívány také ohřívače kojeneckých lahví, ať už pro pohodlí doma nebo na cestách – mléko nebo čaj se v něm během pár minut ohřeje na požadovanou teplotu. Abyste pak mléko nebo čaj udržela při správné teplotě i venku na procházce, je vhodné pořídit si termoobal na lahev.

Pro snadné dávkování mléka se hodí také dávkovače mléka.

 

Jak už bylo zmíněno, možná  budete muset vyzkoušet více lahviček, než najdete tu, která bude vašemu dítěti i vám vyhovovat. Pomoci s výběrem vám ale mohou také zkušenosti ostatních - aktivní vybrané maminky mohly v uplynulém měsíci testovat například lahvičky NUK. Výsledky testování (a nejen to) nejadete v kategorii Hodnocení produktů.

 

Zdroje: www.webmd.com

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (19 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 24. 2. 2018, 6.44

kojila jsem, ale pak pro pítka jsem také dlouho hledala

nocken, 22. 2. 2018, 14.04

Moc jsem neřešila u těch kojeneckých, protože jsem kojila. Ale když byly holky větší, měli jsme od Aventu.

slavuska, 21. 2. 2018, 21.55

já tedy kojila, tak jsem flaštičky nepotřebovala, ale určitě bych byla pro sklo. BPA free je sice hezké, že tam není bisfenol A, ale je tam nahrazen jinýmu, třeba bisfenolem B, o kterém se říkalo, že není tak škodlivý, jak A, ale postupem času se zjišťuje, že je ještě horší.....snažím se ve svém životě plasty omezovat.

Marusk

Marusk, 21. 2. 2018, 12.35

Většina námi vyzkoušených lahviček vyhovovala. Horší bylo, že některé po čase tekly nebo zlobil ten zavírací závit.

snany, 20. 2. 2018, 13.34

U starších jsem měla AVENT, teď jsem dostala Mam, ale myslím, že na lahvičce zas tak moc nezáleží, klidně bych vyzkoušela i Nuk nebo skleněnou

NiFee, 19. 2. 2018, 8.04

Mojim detom je to fuk , S kojenim som problem nemala ani nemam . Vo flaši mali /má iba caj alebo vodu

jitkamety, 18. 2. 2018, 9.36

V těhotenství jsem s tím měla problém jakou vybrat a nakonec zvítězil nuk a byli jsme spokojeni

zuzkagodarova, 17. 2. 2018, 12.30

ja som si vybrala Avent dufam ze budem spokojna, teda hlavne maly

Aliisha

Aliisha, 13. 2. 2018, 12.50

Syn měl lahev MAM. Byla antikolická a dobře se udržovala. Šlo odšroubovat dno a pořádně umýt.

Furciferka, 13. 2. 2018, 12.23

My jsem museli po návratu z porodnice dokrmovat. Měla jsem skleněné Nuk a byla jsem maximálně spokojená. Teď jsem měla příležitost testovat tu jejich novou lahvičku Nature Sense. To byla první lahvička, ze které se syn napil i vody, to jsem se nestačila divit, takže super Takže ji určitě budu používat na vodu nebo jiné studené nápoje. Na teplý čaj asi dál budu používat ty skleněné. Nějak nemám dobrý pocit z lití horkého nápoje do plastu, i když všude píší, je to bez BPA.

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací