Jak na koupání miminka

zobrazeno 12371×

Vložil(a): Jana N., 15. 5. 2016 19.51

U prvního koupání miminka doma můžete být lehce nervózní. Nebuďte. Koupání není žádná věda. První koupání miminka probíhá ještě v porodnici a asistuje vám u toho dětská sestra, která vás naučí správné manipulaci s miminkem u koupání. Když se na to první den doma ještě necítíte, nic se nestane, když miminko doma vykoupete až druhý den.

Vhodné místo

Koupat miminko můžete kdekoliv, pokud je teplota vzduchu v místnosti, kde miminko koupete, asi 25 stupňů Celsia, aby miminko neprochladlo. Připravte si v blízkosti vaničky nebo kyblíku přebalovací pult nebo stůl, kam miminko položíte, kde ho osušíte a převlečete do pyžamka, abyste s nahým miminkem nepobíhala po bytě. 

Co budete potřebovat?

  • Koupací nádoba: Nejmenší miminka můžete koupat v koupacím kyblíku, kde jsou ve stejné poloze jako v děloze. Je to trochu náročnější a chce to získat určitou zručnost. Pokud se rozhodnete pro klasickou vaničku, máte na výběr z mnoha variant (nejjednodušší plastové, dvouplášťové, anatomicky tvarované, skládací cestovní, nafukovací). Koupat můžete samozřejmě i ve velké vaně, ale z hlediska manipulace s novorozeňátkem v předklonu to chce stabilitu a zručnost a pozor na zamotání hlavy po narovnání se.
  • Lehátko: Pro nejmenší miminka je dobré použít lehátko, které udrží miminko ve správné poloze. S lehátkem se miminko tolik neponoří. Pod miminkem můžete ale držet i ruku a lkehátko používat nemusíte, pokud by vám nevyhovovalo.
  • Osuška: Pro novorozence jsou ideální bavlněné velké pleny nebo bambusové osušky, které jsou jemnější než froté. Na větší děti můžete pak použít froté osušky.
  • Žínka: Na umývání je vhodná jemná bavlněná žínka. Můžete ale samozřejmě omývat jen rukou.
  • Teploměr do vody: Některé maminky zkoušejí teplotu vody loktem, maminkám začátečnicím nebo těm, které si nejsou jisté, doporučuji použít teploměr do vody.
  • Hračky do vody: Pro miminka jsou hračky zatím zbytečné. Jejich čas přijde později.

 

Jak často mýt?                  

Novorozence nemusíte koupat denně, nepotí se ani se nemůže jinak ušpinit. Stačí ho koupat dvakrát týdně. U nejmenších miminek by očista neměla trvat déle než pět minut. Pravidelně ale udržujte v čistotě zadeček, večer otřete obličej, záhyby pod krkem, za oušky, na ručičkách a nožičkách a omyjte dlaně. Omyté části nezapomeňte dobře osušit, abyste předešli opruzeninám.

Čím mít?

Voda by měla mít tělesnou teplotu tedy 36 až 37 stupňů Celsia. V prvních dnech, měsících stačí miminko omýt čistou vodou. Později můžete přidat do koupele kapku chemicky neošetřeného oleje nebo dětského jemného balzámu do vody. Když použijete olej, nemusíte už miminko natírat mlékem. Pro úplně malé děti nejsou vhodné šampóny, vlásky stačí také omýt čistou vodou. Doporučujeme přírodní kosmetiku. V našem Věrnostním programu si jistě vyberete.

Jak postupovat?

Jste-li si před první koupelí nejistá, neděste se. Miminko ve vaničce určitě neutopíte. Připravte si vše, co budete potřebovat, ať nemusíte odbíhat.

Ideální čas na koupání je navečer, časem se tak koupání stane příjemným uklidňujícím rituálem před spaním. Miminko svlečte a pomalu vložte do teplé vody. Po celou dobu na své miminko mluvte, aby se cítilo v bezpečí. Při mytí postupujte od hlavičky směrem dolů, jako poslední umyjte zadeček a genitál. Na obličej vždycky použijte samostatnou žínku. Chlapečkům nepřetahujte předkožku, myjte jen okolí penisu a šourku. Holčičky umývejte od pochvy k zadečku, aby nedošlo k zanesení infekce. Umyté miminko opatrně vyndejte z vaničky a osušte všechny faldíky, záhyby i vlásky. Potom můžete pokožku dítěte promazat olejem nebo mlékem. 

Ne vždycky se miminku koupání napoprvé líbí. Později si ho oblíbí většina dětí. Jestliže se vašemu miminku koupání nelíbí, zkuste se vykoupat s ním ve velké vaně nebo ho dejte do vany tatínkovi. Miminko si ve vodě dejte vždy na své tělo nejlépe na hrudník, kde ho uklidňuje tlukot vašeho srdce. Některé děti zklidní, když je koupete zabalené v látkové pleně.

Teplá koupel může pomoci dětem s tříměsíční kolikou uvolnit křeče v bříšku.

Na co si dát pozor

Dejte pozor, aby miminku nenatekla voda do oušek, pokud se tak stane, ouška pečlivě osušte. Pozor na polévání obličeje, miminko by se mohlo polekat.

Po celou dobu koupání a sušení dítě jednou rukou přidržujte. Nikdy nenechte dítě ve vodě samotné!

A hlavně, pokud si koupání budete užívat vy, bude si jej užívat i miminko. I já jsem byla u prvního dítěte a jeho prvního koupání nejistá, což se nakonec projevilo tím, že já jsem si ho neužila a náš syn jej proplakal. A tak jsem se u dalšího koupání svlíkla do tílka, ponořila miminko na svých loktech po hrudníček do vaničky a lehce s ním houpala. Celou dobu jsme si povídali a od té doby jsme si koupání náramně užívali :-)

Máte taky takovou zkušenost s koupáním, maminky? Bála jste se před prvním koupáním? Jak reagovala vaše miminka na první domácí koupání? Podělte se o své zkušenosti s ostatními maminkami.. hlavně těhulky je jistě ocení :)

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (27 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

baru86, 27. 3. 2017, 9.26

První koupání doma bylo s brekem, u druhého jsme zjistili, že syn chce trošku teplejší vodu než 37°C a dnes ve čtyřech měsících už s námi chodí do velké vany a řádí

Mygara

Mygara, 20. 3. 2017, 13.16

jejda, první koupání, to byl jekot... ale pak jsme na to přišli

Fuga

Fuga, 14. 2. 2017, 9.15

nedám dopustit na látkové lehátko do vany, nahradilo mi chybějící ruce

Fun, 13. 1. 2017, 6.47

Tohle mě teprve čeká

vendy.z, 10. 1. 2017, 13.33

Také jsem se toho bála, když jsem si první miminko přinesla domů...ale šlo to dobře

jkubeso, 10. 1. 2017, 13.12

Prvních pár koupání proplakal, teď už se mu líbí, podložku do vaničky nepoužíváme.

Jana82, 10. 1. 2017, 12.50

Dcera má už od narození koupání strašně ráda, používali jsme lehátko do vaničky.

Zdeňka S., 10. 1. 2017, 12.06

První dceru jsem taky koupala na podložce, ale u druhé už v pohodě bez podložky, byla dost velká a už jsem měla natrénovano

L.janicka.l, 10. 1. 2017, 11.30

Prvni koupani v porodnici byl horor, vanicky nemeli a tak se tam koupalo pod tekouci vodou dite polozene na ruce, moc se mu to libilo, doma ve vanicce vyvadel takze jsem vyndala lehatko a pokladala primo do vody a to se mu libi, dneska kdyz ho jdu koupat tak se usmiva a vzdy me poradne pocaka

editak, 10. 1. 2017, 8.27

Vlastne od zacatku do ted stale pouzivame plastovou vanicku, ze zacatku se v ni ztracel, dnes je ho plna vanicka jeste kdyz je obsypan hrackami

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací