Bezplenková komunikační metoda

zobrazeno 2425×

Vložil(a): Malyna, 20. 10. 2014 14.49

Když jsem se dozvěděla o bezplenkové komunikační metodě (BKM), úplně mě to nadchlo. Představa miminka bez plenky mě lákala a v návaznosti na to i ušetření peněz za jednorázové pleny a menší zátěž pro přírodu. Začala jsem tedy zjišťovat podrobnosti o této metodě. Metoda se používá v různých variantách skoro po celém světě a zesiluje komunikaci mezi vámi a miminkem.

Co to BKM je?

Bezplenková komunikační metoda = přirozená hygiena nemluvňat (kojenců). Využívá přirozeného instinktu novorozeného miminka být v čistém a suchém prostředí.

Jak na to?

Základem je odhalit signály, kterými vám dává vaše miminko najevo, že se mu „chce“. Může to být řeč těla (kroucení, přerušení aktivity, grimasa) nebo taky „bezdůvodný“ pláč, tlačení a mručení. Ideální je začít od narození. Mezi 4. až 6. měsícem signály většinou mizí. Některá miminka ale signály nedávají a tak pomáhá časování. Já jsem bohužel u svých dětí žádný signál nerozpoznala. Začala jsem tedy s časováním a sledováním biorytmů dětí. Miminka často čůrají po probuzení a taky před nebo po kojení. Většina maminek ví, kdy jejich miminko pravidelně čůrá nebo kaká. U starších dětí můžete využít i znakování.

Když vám dá miminko signál, nebo když víte, že nastal čas pro potřebu, podržíte ho nad nádobou, nočníkem, umyvadlem nebo látkovou plenou. Připojíte k tomu slovo nebo zvuk, který řeknete před vykonáním potřeby (např. „ččč“ nebo „eee“). Miminka se často naučí na tento signál reagovat, a pokud se jim opravdu chce, tak potřebu vykonají.

Největší šance na úspěch je ráno po probuzení a během nebo po kojení. Miminka, která ještě nesedí, se na nádoby, do kterých se vyměšuje, neposazují, ale drží se ideálně v poloze klubíčko. Bezplenkování neznamená, že dítě učíte na nočník. Reagujete jen na jeho potřebu vyměšování a snažíte se, aby mohlo vykonat potřebu mimo plenku co nejčastěji.

Jak to funguje u nás doma

Přečetla jsem jedním dechem knížku Bez plenky, Laskavá moudrost přirozené hygieny nemluvňat od Ingrid Bauerové. Vyzbrojená vědomostmi a plná elánu jsem se vrhla na to, udělat z mého miminka tzv. bezplenkáče. Po pár dnech zkoušení BKM počáteční nadšení částečně upadlo. Zjistila jsem, že v našich podmínkách a při aktivitách, které chci s dětmi podnikat, alespoň pro nás nejde BKM praktikovat tak, že by bylo miminko úplně bez plenky. Nechtěla jsem se ale vzdát a rozhodla jsem se pro upravenou variantu. Doma a tam, kde to jde (např. u babičky), bezplenkovou metodu praktikujeme s tím, že se jistíme látkovou plenou. Nebo, když to jde, snažíme se vykonávat potřebu mimo plenu. Na delší procházky a např. kroužky dávám pleny jednorázové.

BKM není pro každého, musíte mít dostatek času a trpělivosti. Nepatří do ní trestání a nesmíte se také snažit dítě ovládat. Pokud vás tato metoda láká, určitě to zkuste. Budete mít radost z každé vykonané potřeby mimo plenku a dobrá bude každá ušetřená jednorázová plena, která neskončí v přírodě. A pokud to nepůjde, můžete se přece k plenám vrátit kdykoli.

Pozitiva bezplenkové metody

 • Poznáte lépe své dítě a prohloubíte vzájemný vztah a komunikaci mezi vámi.
 • Pro dítě je lehčí přechod na nočník nebo záchod, protože dokáže ovládat vyměšování už od narození.
 • Dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích.
 • Pokud kaká miminko v doporučené poloze klubíčko, stačí mu utřít jen konečník a je čisté. Nemusíte stolici umývat z celého zadečku a někdy i ze zad a mít špinavé oblečení, když se zrovna „zadaří“. U holčiček se nedostává stolice mezi stydké pysky a předchází se tak zánětům.
 • Máte kontrolu nad množstvím a konzistencí stolice a barvou moči.
 • Úspora financí za jednorázové pleny, krémy, vlhčené ubrousky.
 • Uděláte i něco pro přírodu (jedna látková plena se rozkládá 450 let).

Nevýhody bezplenkové metody

 • Potřebujete dostatek času, trpělivosti a vnímavosti.
 • Miminka občas přestávají dávat signály nebo je nedávají vůbec. Někdy se to zase časem srovná. Pokud ne, musí se přejít k časování, což je víc časově náročné.
 • Musíte počítat s nehodami – mokrá postel, loužičky na podlaze atd.
 • V období plazení, lezení a začátku chození je těžší poznat, kdy se dětem na záchod chce. Jsou nadšení z nového pohybu a na vyměšování se tolik nesoustředí.

 

Použité zdroje: Ingrid Bauerová - Bez plenky, laskavá moudrost přirozené hygieny nemluvňat (kniha, vydalo nakladatelství DharmaGaia, 266 stran)

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (22 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

vendy.z, 10. 12. 2017, 19.45

obdivuji, kdo provozuje

Furciferka

Furciferka, 6. 11. 2017, 20.37

Na to bych asi neměla dost trpělivosti. Ale klobou dolů před každým, kdo se do toho pustil.

dluuu, 23. 10. 2017, 9.42

Super metoda

Marta Korinkova, 21. 5. 2017, 13.58

O bezplenkovce jsem neměla páru, až když nám kdosi řekl, že ji praktikujeme. Dcerka nesnášela mokrou plenu, kvůli ekzému potřebovala 100% bavlnu a vždycky kvíkla, AAAAAA když čůrala nebo EEEEE když chtěla kakat, bylo super doběhnout s ní nad mísu. Od ročního mrněte jsem ale musela do nemocnice a babička a tatínek nerozuměli, co chce a vracela jsem se k miminku, které ani nepíplo, že se mu chce, bylo mi to moc líto, kvůli ní, ža ji neposlouchali. Klouček, ten je zmrzlík, přes těch moc vrstev oblečení jsme neměli šanci svlíknout a doběhnout, ale od 8 měsíců si občas vzpomene a doběhneme na záchod. Má velikou radost, že je stejně šikvný jako sestřička Při hře zapomíná, že něco potřebuje, dokonce zapomene hrdě hlásit, že udělal a potřebuje novou plenku, holt, když tlačí utíčko, je to pro něj důležitější

BajcaG@seznam.cz, 6. 4. 2017, 20.53

Se synem jsme na tuto metodu najeli ve 2 měsících a sama jsem nemohla uvěřit tomu, jak to šlo celkem rychle a jak jsme se sehráli...chce to jen trpělivost, více vnímat své dítě a nebýt líná na jeho signál vstát a jít se s ním "vykakat" nebo vyčůrat. Je to zázrak a přitom je to tak logické...a přirozené. Samotnou by mě to ale nikdy nenapadlo...

Fuga

Fuga, 4. 2. 2017, 19.19

obdivuji odvahu toho, kdo to zkouší. Já na svých dětech na začátku tedy nepoznala, že budou čůrat. Klidně se mi dívaly do očí a přitom čůraly.

Jamu, 5. 12. 2016, 5.20

Pouzivame predevsim casovani a pprad jsme jisteny plinkou,takze zadne louzicky se nekonaji;) Ja dekuju kamaradce,ktera mi o tomto rekla

petrao, 12. 9. 2016, 21.04

Ve 3 měsícich jsme naučene kakat po kojení tak je to hned jednodušší..

Jamu, 5. 12. 2016, 5.20

My taky;))

jitka46

jitka46, 6. 8. 2016, 22.56

Zajímavé! O tomto slyším poprvé v životě

Eliška Kozlova, 20. 7. 2016, 10.05

Upřímně si to nedovedu představit, všechny moje děti jako miminka ukakavaly pořád dokud jsme nezačaly s prikrmy na půl roce. Při představě je každých 5-10 minut svlékat, no nevím. Nejstaršího syna jsem od 8měs vysazovala na nocnik a bylo to formou BKM. Docela se nám to dařilo, ale úplně bez plen byl stejně až na 25měs.

Jamu, 5. 12. 2016, 5.22

Ja myslim,ze je pohodlnejsi se porad jistit plinkou,taky bych nechtela porad prevlikat;)

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací