Máma v roli podnikatelky

sledováno 1× zobrazeno 1679×

Vložil(a): Martina Richterová, 26. 10. 2015 19.06

Byla jste zvyklá před porodem pracovat na maximum a najednou nevíte, jak s volným časem naložit? Tato věta je samozřejmě velmi obrazná, protože přípravy na miminko a následně novorozenec vás zaměstná na 200%. Mateřství je ta nejkrásnější práce, která trvá 24 hodin, 7 dní v týdnu a váš šéf bude opravdu náročný. Na druhou stranu, na rodičovské můžete být až 4 roky, za tu dobu se dá mnohé podniknout.

Přivýdělek na rodičovské, je to možné?

Dokud budete pobírat příspěvek v mateřství, rozdíl ve financích tolik nepocítíte. Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, v případě vícerčat je to 37 týdnů. Peněžitá pomoc v mateřství se pobírá během mateřské dovolené jako náhrada mzdy. Následuje rodičovský příspěvek, který je o dost nižší a celý balíček činí 220 tisíc Kč. Měsíční strop však činí 11500 Kč.

Pokud chcete na mateřské dovolené pracovat, můžete tak učinit po dokončení 6. týdne od porodu. Nemělo by se však jednat o stejný pracovněprávní vztah, ze kterého pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. Dále musí být splněna podmínka zajištění celodenního hlídání dítěte. Jestliže pobíráte rodičovský příspěvek, tak můžete nechat dítě do dvou let v jeslích nebo podobném zařízení po dobu maximálně 46 hodin měsíčně.

Začít pracovat na mateřské, ano nebo ne?

Některé maminky cítí potřebu začít na mateřské něco dělat. Někdy je k tomu vede finanční tíseň, jindy jen potřeba seberealizace či určitá motivace. Samozřejmě vždy záleží na mnoha okolnostech. Zda máte možnost hlídání, jestli je vaše dítě hodné a spavé, nebo je to naopak pořádný lumpík, který vás nenechá vydechnout, důležitá je také podpora manžela a rodiny vůbec.

Pokud máte možnost a chuť pracovat, pak je třeba se zamyslet nad tím, čemu se budete věnovat a zda si tak můžete reálně přivydělat. Na internetu najdete mnoho různých přivýdělků, ale často jde o podvody. Jakmile vám někdo nabízí úžasné výdělky za minimum práce, raději pryč od toho. Velmi užitečné je zaměřit se na činnost, která by vás bavila a zároveň víte, že vám jde. Umíte jazyky? Co zkusit překládat články? Ráda pečete? Proč nezkusit péct dorty a cukroví? Uvidíte, že vás to bude nejen bavit, ale také vám stoupne sebevědomí. Mnoho maminek se dá na šití, háčkování nebo pletení. Šikovné ruce se zkrátka cení. Baví vás psaní a máte bohatou fantazii? Zkuste psát články, vytvořte si vlastní blog. Možností je spousta.

Výhody a nevýhody práce z domova

Pracovat z domova na rodičovské může prakticky každá žena, nejdůležitější je udělat ten první krok a obětovat tomu čas. Na druhou stranu právě nyní máte času mnohem více, když netrávíte celé dny v práci nebo ve škole. A děti také někdy spí. Mnoho maminek, které si na mateřské přivydělávaly, se shodují na tom, že jim stouplo sebevědomí, začaly si více věřit a navíc nebyly zcela odkázané na příjmy manžela.

Máte nápad? Realizujte jej! Každý musí nějak začít. Znáte například kabelky Dara Bags? Dnes velmi oblíbenou značku založila před lety Darina Hubáčková v době, kdy byla na mateřské dovolené. Bavilo ji šít, tak začala šít kabelky a postupně si z toho udělala živnost. Splnila si tak svůj sen. Podobně jsem to měla také já, když jsem se na mateřské dovolené začala věnovat psaní článků. Dnes se tím živím a velmi mne to baví.

A nemusíme chodit daleko.. napříkad tento web ProMaminky.cz založila Alexandra Wolfová také na mateřské dovolené. Dnes nás je v týmu už asi deset, všechny jsme maminky a věnujeme se práci na webu tak často, jak nám to naše děti dovolí. Na stránce O nás můžete shlédnout nějaká videa o webu, včetně rozhovoru se Sašou o tom, jak tento web vzniknul, jak se mu daří rok po jeho spuštení, co je pro ni a nás všechny tou největší inspirací a jak to vlastně všechno zvládáme s těmi našimi dětičkami.

Když se budete rozhodovat, jestli se do nějaké práce pustit, je potřeba zvážit, zda vás práce neochudí o jedinečné chvilky strávené s vaším dítětem. To už je samozřejmě na vašem rozhodnutí. Z mého pohledu to bylo tak, že jsem zpočátku pracovala pouze v době, kdy syn spal (když mu bylo 1,5 roku), od 2,5 let chodil na pár hodin týdně do jeslí, takže jsem měla na práci více času, ale naplno jsem své podnikání rozjela až v době, kdy nastoupil do školky.

Věnujte se tomu, co vás baví

Buďme rády, že můžeme využít ten „luxus“ být s dětmi doma až do 4 let věku. Máme skoro nejdelší rodičovskou mezi evropskými státy. Pokud vás finance příliš netíží, pak si najděte přivýdělek, který se stane spíše koníčkem. A pokud cítíte, že se chcete dítěti věnovat na 100 %, pak to tak udělejte. Práce vám přece neuteče. Některé děti jsou více náročné, v noci nespí, budí se, manžel je stále v práci a vaše rodiče daleko. V takovém případě nemá cenu se do něčeho velkého pouštět.

Proč si ovšem jen tak pro radost večer neuháčkovat čepičku nebo upéct na zakázku někomu marcipánový dort? Uvidíte, že i taková maličkost vám značně zvedne sebevědomí.  

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
4

Diskuze k této stránce (13 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

ivanka386, 6. 7. 2020, 22.31

No, já se třeba do podnikání vrhla těsně po mateřské. Začátky nebyly jednoduché, ale zvládla jsem to. Hlavně teda časově to bylo dost náročné. Dost mi ale pomohla jedna kamarádka, která mi doporučila ať některou administrativní práci, která zabírá spoustu času svěřím do rukou někomu jinému. Nakonec jsem zvolila https://www.kvalitneseo.cz/outsourcing/ a ti se mi o ni starají do teď. Díky tomu mám mnohem více času.

Lenička77, 6. 7. 2019, 21.44

Já začala přeprodávat dětské oblečení z Anglie. Momentálně se to rozvíjí velmi dobře. Založila jsem si díky jedné firmě https://seoprofy.cz/ skvělé stránky a dost mi to vydělává. Z pár zákazníků se mi to vyhouplo na slušný počet a spousty z nich se vrací, což je pro mě podstatné. Už uvažuji, že u toho zůstanu i po mateřské. Hodně mě to baví.

lucie25987, 18. 2. 2019, 6.24

Manžel si založil offshore společnost https://www.ioffshore.cz/ ještě před mým otěhotněním. Oba jsme se tomu na plno věnovali. Když se nám dcera narodila, tak jsem toho na čas nechala a věnovala se domácnosti, ale když trochu povyrostla, tak už jsem k tomu stíhala i trošku pracovat a na plno jsem se tomu zase začala věnovat, když šla dcera do školky.

Žofinka

Žofinka, 28. 6. 2018, 11.51

Já bych to nestihala

Zdeňka S., 25. 5. 2018, 14.05

Taky nad něčím uvažuju, přece jenom už jsem skoro 6 let doma a ještě nějak čas budu...

baru86, 26. 5. 2017, 10.24

Zajímavé

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 19.50

já byla raději v klidu doma s dětmi, do práce mě to nelákalo

Fuga

Fuga, 12. 2. 2017, 15.35

také jsem o něčem uvažovala, velmi mě baví pečení, ale nejsem na to podnikavá A taky mám ráda svou práci, tak doufám, že budu moci chodit vypomáhat, protože mi to hodně pomáhá udržet si nadhled

Aliisha

Aliisha, 31. 12. 2016, 15.12

Obdivuji ženy, které na mateřské ještě podnikají. Musí to být hodně náročné.

podnikatelka35, 7. 10. 2016, 17.35

Právě mateřská může být vhodná doba, kdy začít podnikat. V tomto období člověk mívá dobré nápady V článku na http://www.freelance-market.cz/d/zacit-podnikat-se-da-i-na-materske se můžete nechat inspirovat.

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací