Ústí nad Labem - Staré pověsti české

zobrazeno 677×

Vložil(a): veru.veru, 11. 3. 2016 13.58

Akce již proběhla
Region:
Ústecký kraj
Začátek akce:
29. 5. 2015, 9.00
Konec akce:
3. 7. 2016, 17.00
Telefon:
+420 475 210 937
Fax:
--
E-mail:
cettl@muzeumusti
Web:
www.muzeumusti.cz/v1185/Stare-povesti-ceske
Adresa:
Masarykova 1000/3
40001 Ústí nad Labem
Česká republika (Muzeum)

Expozice připravená ve spolupráci s Národním muzeem se zaobírá pověstmi dob předkřesťanských, které konfrontuje s archeologickými nálezy. Masivní dřevěné palisády se tyčí u vstupu do budovy ústeckého muzea a v jeho útrobách pak vyrostly další. Ústečtí muzejníci se však nehodlají bránit návštěvníkům, naopak je tím zvou na novou výstavu. Ta ukáže dějiště legendy o zrodu českého panovnického rodu – obec Stadice u Ústí nad Labem jako místo s významnou pozicí v dávnověku.

Archeologové tu při vykopávkách objevili šperky, zbraně, keramické nádoby a další nástroje z období celého pravěku. „Vystavené nálezy z  této lokality patří jak do starší doby kamenné, kdy se v našem kraji proháněli mamuti a srstnatí nosorožci, tak do doby bronzové a mladší doby železné.  Je to jedna z vůbec nejbohatších archeologických lokalit našeho regionu,“ komentovala archeologické stopy ve Stadicích archeoložka ústeckého muzea Michaela Kalinová.

Historici pak připomenou ozvěnu legendy v reálné historii jakou je třeba opis listiny císaře Karla IV., kterou nařizuje posílat lískové oříšky ze Stadic na královskou tabuli do Prahy nebo dekret na přidělení půdy zabavené českým Němcům po druhé světové válce slavnostně udělovaný symbolicky právě u pomníku Přemysla Oráče. „Takřka tisíc let se s touto obcí pojí sága o založení rodu českých králů. Ať už Stadice byly, nebo nebyly prapůvodním rodištěm Přemyslovců, musely představovat rozhodně význačné místo, když jim připadla v legendě tak důležitá role,“ zdůraznil historik a kurátor výstavy Martin Krsek. 

Sdílejte:   | 
0

Podívejte se i na další akce s dětmi v regionu Ústecký kraj.
Nenašli jste akci s dětmi, kterou jste hledali? Přidejte ji

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů