Praha - Velikonoce v Národním zemědělském muzeu

zobrazeno 640×

Vložil(a): Malyna, 14. 3. 2016 2.59

Akce již proběhla
Region:
Praha
Začátek akce:
8. 3. 2016, 9.00
Konec akce:
3. 4. 2016, 18.00
Telefon:
+420 220 308 200
E-mail:
nzm.praha@nzm.cz
Web:
www.nzm.cz/vystavy/
Adresa:
Kostelní 44
170 00 Praha
(Národní zemědělské muzeum Praha)

VÝSTAVA "VELIKONOČNÍ KRASLICE" V NZM PRAHA 08. 03. 2016 - 03. 04. 2016 Výstava velikonočních kraslic se koná v Národním zemědělském muzeu poprvé. Kraslice zapůjčuje Asociace malířek a malířů kraslic ČR, která sdružuje malířky a malíře kraslic a chrání a udržuje tradice této tvorby. Svou sbírku prezentují v Galerii kraslic v Libotenicích, z níž také pochází výběr umístěný v naší výstavě, zaměřený hlavně na tradiční motivy a postupy dekorování.

Každá oblast v České republice má své způsoby zdobení a své vzorové motivy. Za tradiční se považují: malování (bati­kování) roztaveným voskem s technickou variantou leptání slanou šťávou z kysaného zelí, nebo octovou vodou; plastické (reliéfní) zdobení bílých či obarvených vajec včelím voskem, barevným voskem a voskem ševcovským; vyškrabování vol­ného vzoru (rýsování, gravírování); zdobení vajec nalepová­ním slámy nebo duší z jezemí sítiny; leptání barev rozředěnou kyselinou a ovazování vajec rostlinnými částmi před ponoře­ním do barvy. Tam, kde to technika zdobení umožňuje, doplní malířky kresbu i nápisem.

Podarování malovanými vejci je součástí jarních lidových obyčejů v České republice. Patří k nejstarším, nepochybně ješ­tě k pohanským zvykům.

Textová část výstavy se věnuje nejen technikám zdobení kraslic, ale i Velikonocům jako takovým. Připomene, jak se slaví velikonoce v některých jiných zemích, jaký je význam jednotlivých dnů v posledním týdnu před Velikonocemi, jaké jsou velikonoční symboly a podobně.

Běžné vstupné pro školy, pro návštěvníky 50,- Kč
 
KRÁSNĚNÍ S NZM aneb SOUTĚŽ O "NEJ" KRASLICI ROKU 2016 
08. 03. 2016 - 23. 03. 2016

Přijďte do Národního zemědělského muzea a přihlaste se do autorské soutěže o nejkrásnější, nejoriginálnější, nejnápaditější a nejvtipnější velikonoční kraslici! Zapojte se s námi do pokusu o vytvoření rekordu - největší muzejní kolekce kraslic v ČR a v Evropě!

Staří Sumerové barvili při svátcích jara vajíčka zlatě, staří Egypťané rudě, Peršané používali karmínovou, Římané zelenou, staří Slované červenou. Ze staroslovanského slova "krasniti" také kraslice dostala své jméno, ať už ale tento symbol zrození a života nabarvíte jakoukoliv barvou a k výzdobě použijete batikování, drátkování, gravírování, polepování či voskování, určitě stvoříte kraslici osobitou, nevšední a krásnou. Vajíčko má magickou moc a ta bude ornamenty posílena. Pokuste se proto vyrobit tu nejzajímavější kraslici a přineste ji od 8.3. do 23.3. 2016 k nám, do budovy Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Kraslice (samozřejmě vyfouknuté) musíte vyzdobit vlastnoručně (abyste svou techniku mohli případně předvést ostatním) a do soutěže můžete přihlásit nejvýše 5 autorských kousků. Přímo na místě si vyrobíte stojánek v podobě papírového zajíčka, na nějž napíšete své jméno, kontakt necháte v osudí na pokladně muzea. Všechna umělecká díla budou až do ukončení výstavy "Velikonoční kraslice" k vidění v prostorách NZM.  V pátek 18.3. vás čeká speciální velikonoční program a překvapení v podobě nejrůznějších tvůrčích dílen. A ve středu 30.3. vyhlásíme malíře a malířky 10 nejlepších kraslic. Ocenění umělci a umělkyně od nás dostanou dárek a vstupenku do všech poboček NZM po celé ČR! Ze soutěžních kraslic se poté pokusíme vytvořit rekordní největší a také nejkrásnější kolekci velikonočních kraslic v celé republice a možná v celé Evropě.

Sdílejte:   | 
0

Podívejte se i na další akce s dětmi v regionu Praha.
Nenašli jste akci s dětmi, kterou jste hledali? Přidejte ji

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací