Vikýřovice - Výstava Překvapení!

zobrazeno 799×

Vložil(a): vequi, 30. 7. 2016 0.13

Akce již proběhla
Region:
Olomoucký kraj
Začátek akce:
10. 5. 2016, 10.00
Konec akce:
17. 9. 2016, 16.00
Telefon:
583 211 688
E-mail:
muzeumsilnic@ssok.cz
Web:
www.muzeumsilnic.cz/vystava.html
Adresa:
Hraběšická 203
788 13 Vikýřovice
ČR (muzeum silnic)

Další ze sběratelských fenoménů ve vikýřovickém muzeu

      Od 10. května je v Malém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích ke zhlédnutí  výstava PŘEKVAPENÍ!!!, která představuje přes 750 hraček – modelů nejrůznějších dopravních prostředků z KINDER vajíček.  Šumperská sběratelka Hana Turková  je kupovala svému synovi zprvu jako hračky s čokoládovou dobrotou,  když se ale na internetu setkala s pojmem katalogová cena, což pro ni bylo důvodem k pořízení prvního katalogu,  autíčka přestala být hračkou a stala se základem její nové sbírky. Od aut, motorek a vláčků postupně přešla i ke všemu ostatnímu, co v čokoládových vajíčkách  vychází –  v současné době má její sbírka asi 10 tisíc položek, z nichž většina zatím čeká na uspořádání.     

    Vajíčka, nazývaná Kinder Eggs, Kinder Ei, nebo ve složeninách se slovem Překvapení (Sorpresa, Surprise, Überraschung, Niespoznanka, C??????), nedávno oslavila 40. narozeniny. V roce 1972 v Itálii začala  vycházet pod značkou firmy Ferrero SpA.  novinka Kinder Sorpresa, celosvětovým fenoménem se stala po roce 1974, kdy se dostala na trh v tehdejší Německé spolkové republice. A zasloužili se o to dospělí - rodiče posedlí sběratelstvím. Počet zemí, ve kterých se čokoládová vajíčka dala sehnat, se rozrůstal postupně. Od roku 1990 byla běžně dostupná i v Československu. První sérií ručně malovaných figurek speciálně vydanou v ještě existující ČSFR byli sportující Happy Hippos. Expedice vajíček tu kopírovala takzvanou Evropskou linii. Na doprovodných papírcích se české názvy začaly objevovat až od série AstroComic 2000 (od září 1999).

    Sběratelskou mánii odstartovala série dvanácti figurek Šmoulů, která se ve vajíčkách Kinder Surprise objevila v roce 1980. Figurkami byly voleny v drtivé většině buď zástupci živočišné říše nebo postavičky z kreslených filmů. Dostalo se tak na hvězdy typu Kačer Donald, Mickey Mouse, Méďa Béďa či Asterix nebo Včelka Mája. Ze zvířecích představitelů  měli  veliký úspěch především hrošíci Happy Hippos.

    Výrobci po dlouhou dobu brali sběratelskou mánii kolem Kinder Surprise jako přechodnou, ale když toto šílenství neopadlo ani po patnácti letech, začali se distributoři zamýšlet nad tím, jak konečně dát vydávání figurek nějaký řád. Definitivní průlom nastal v sezóně 1991/1992, kdy došlo k nové evidenci všech figurek ve vydané řadě, s výjimkou ručně malovaných postaviček.

     Na výstavu v Muzeu silnic ve Vikýřovicích zapůjčila Hana Turková 81 vláčků, 52 motorek a přes 700 autíček, naprostá většina pochází z doby po roce 1990 (nejstarším a dle katalogu nejcennějším je autíčko DRAGSTER ze 70. let). Pokochat se těmito sběratelskými kousky bude možné do poloviny letošního září.

 

Těšíme se na vás!

Sdílejte:   | 
0

Podívejte se i na další akce s dětmi v regionu Olomoucký kraj.
Nenašli jste akci s dětmi, kterou jste hledali? Přidejte ji

Diskuze k této stránce (1 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

jitka46

jitka46, 30. 7. 2016, 22.58

Kdo by ty hračky z Kinder neznal a neměl rád?

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů