Jičín - Pochod za Rumcajsem

zobrazeno 371×

Vložil(a): Kamila Pecharová, 21. 3. 2018 21.12

Akce již proběhla
Region:
Královéhradecký kraj
Začátek akce:
24. 3. 2018, 6.00
Konec akce:
24. 3. 2018, 18.00
Telefon:
776 178 228
E-mail:
jansimeon@gmail.com
Web:
www.kctjicin.cz/index.php/pochod-za-rumcajsem
Adresa:
Valdštejnovo náměstí 1
Jičín

POZOR: Kvůli stavebním pracím na kanalizační síti v obci Brada-Rybníček a v okolí (na lesních a polních cestách) není možné procházet touto obcí! Cesty jsou rozkopané, probíhá na nich pracovní činnost, jsou neschůdné a je zakázáno po nich jít. Jděte pouze po vyznačených trasách pochodu! Prosíme o dodržování tohoto zákazu!

Trasa 25 km povede z kempu v Jinolicích dále po modré na okraj lesa u Jinolic, pak vlastním značením do Horního Podůlší na zelenou značku, vlevo po zelené do Dílců, z Dílců vlastním značením do Kbelnice a z Kbelnice po modré do Jičína.

 V roce 2018 je startovné jednotné: 20 Kč pro všechny trasy. Letos to jsou trasy pěší pro děti, pro dospělé i trasy pro cyklisty. Po příchodu na start se zařadíte k té pokladně, která označuje kilometráž trasy, kterou chcete jít.

Trasy jsou: 3, 6, 8, 15, 25, 38, 50 km a cyklotrasy. Pochod se koná ke 100. výročí založení Československé republiky a ke 130. výročí založení Klubu českých turistů (130 let v pohybu). 

Během měsíce března lze startovné zakoupit v Městském informačním centru na Valdštejnově nám. 1 (v zámku). Ubytování nezajišťujeme. Je možné využít ubytoven v Jičíně.

  • Např. Ubytovna Sport ( ubytovna@sport-jicin.cz  737 270 329, http://www.sport-jicin.cz/ubytovani/ubytovna_sport/index.php ),
  • Ubytovna TJ Jičín ( tjjicin@seznam.cz  607 738 412, http://www.jicin.org/dr-cs/3906-ubytovna-tj-jicin.html ),

POZOR - Ubytování je nutné rezervovat alespoň 2 týdny předem!

obě se nacházejí v prostoru sportovního centra v Revoluční ulici (směrem na Valdice v Lipové aleji). Informace o dalších možnostech ubytování poskytne také Městské informační centrum (tel. 493 534 390, http://www.kzmj.cz/infocentrum/).

Fotografie z pochodu 2016

STRUČNÉ PROPOZICE 52. ROČNÍKU POCHODU ČESKÝM RÁJEM - PUTOVÁNÍ ZA RUMCAJSEM

 

STARTOVNÍ PODMÍNKY

Start a prezence: V sobotu 24. března 2018 od 6.00 do 10.00 hodin na velkém nádvoří jičínského zámku na Valdštejnově náměstí 1. Startovní lístky si lze zajistit během března v Městském informačním centru Jičín na téže adrese.

Cíl: Shodný s místem startu v sobotu 24. března 2018 do 18.00 hodin.

Odměna: Každý účastník, který zaplatí startovné, projde všemi kontrolami zvolené trasy a dojde nejpozději do 18.00 hodin do cíle, obdrží barevný účastnický list s motivem Rumcajsovy rodiny a čaj. Na dětských trasách jsou navíc na kontrolách bonbony, hry, tvůrčí dílna apod. K potkání bude i Rumcajs s Mankou a Cipískem.

Trasy: dětské: 3, 6 a 8 km, dospělácké: 15, 25, 38 a 50 km, cyklistické: 37, 54, 64 km.

Startovné: pouze 20 Kč pro všechny trasy.

Ubytování:  Nezajišťujeme! Je možné využít např. ubytovnu Sport v Revoluční ulici (sportovní areál za Aquacentrem směrem na Valdice), případně v dalších prostorách. Pozor, k ubytování je nutné se přihlásit do 9. března 2018.

Upozornění: Trasy vedou Chráněnou krajinnou oblastí Český ráj. Pohybujte se jen po vyznačených trasách pochodu! Buďte ohleduplní k přírodě, majetku obyvatel a ostatním pochodníkům. Nevyhazujte cestou odpadky! Chovejte se podle pravidel slušného chování a podle zákonů ČR. Turistické značky pro pěší (bílé pruhy) nejsou určené cyklistům (žluté pruhy). Pochod se pořádá za každého počasí, každý účastník jde na vlastní nebezpečí, je odpovědný sám za sebe.

100 let založení Československé republiky a 130 let založení KČT: V propozicích jsou uvedena místa, která se vztahují k výročí 100 let republiky. V Jičíně např. pomník Karla Havlíčka Borovského, lípy na náměstí Svobody, hroby padlých na jičínském hřbitově, Biograf Český ráj, původně divadlo vystavěné českými legionáři (obrázek).

Jičín: Můžete navštívit např. kostel sv. Jakuba, Muzeum hry a galérii v zámku, Galérii Radka Pilaře, Valdickou bránu s jedinečným výhledem, Rumcajsovu ševcovnu, synagogu, případně vzdálenější Valdštejnskou lodžii a lipovou alej. Více poradí v Městském informačním centru, kde lze zakoupit suvenýry (stejně tak v muzeu).

Klub českých turistů - odbor Jičín děkuje a přeje turistické: „Zdrávi došli!“

 

STRUČNÝ POPIS TRAS

Dětské trasy:

3 km: Valdštejnovo náměstí > Soudná > skautský srub (kontrola) > lipová alej > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

6 km: Valdštejnovo náměstí > Libosad - lodžie (kontrola, čaj, tvůrčí dílna) > Zebín u koní > U Bílého mlýna (samokontrola) > skautský srub (kontrola) > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

8 km: Valdštejnovo náměstí > aquacentrum > Šibeňák > Libosad - lodžie (kontrola, čaj, tvůrčí dílna) > Zebín u koní > U Bílého mlýna (samokontrola) > skautský srub (kontrola) > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

 

Trasy pro dospělé:

15 km: Valdštejnovo náměstí > Ostružno > Prachov, parkoviště (kontrola) > Holín > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

25 km: Valdštejnovo náměstí > Vokšice > Podhradí > Loreta > Dolní Lochov > Hotel Pod Šikmou věží > Prachov, vstup do skal > autokemp Jinolice (kontrola) > Horní Podůlší > Dílce (nelze projít obcí Brada-Rybníček, ani okolními polními a lesními cestami kvůli stavbě kanalizační sítě; držte se vyznačeného směru pochodu!) > Kbelnice > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

38 km: Valdštejnovo náměstí > Čejkovice > Veliš > Chyjice > Údrnice > Libáň, náměstí (kontrola) > Staré Hrady > Nadslav > Ostružno > Březina > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

50 km: Valdštejnovo náměstí > Čejkovice > Veliš > Chyjice > Údrnice > Libáň, náměstí (kontrola) > Staré Hrady > Nadslav > kaple Nejsvětější Trojice (samokontrola) > Ohařice  > Hubojedy > Mladějov (kontrola) > Pařez  > Parkhotel Skalní město > Prachov, parkoviště (kontrola) > Holín > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

 

Trasy pro cyklisty:

37 km: Valdštejnovo náměstí > Vokšice > Podhradí > Veliš > Chyjice > Kostelec (samokontrola) > Dolany > Chyjice > Střevač > Nadslav > Štidla > kaple Nejsvětější Trojice (samokontrola) > Ostružno > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

54 km: Valdštejnovo náměstí > Vokšice > Podhradí > Veliš > Chyjice > Kostelec (samokontrola) > Dolany > Keteň > Údrnice > Libáň, náměstí (kontrola) > Zelenecká Lhota > Skuřina > Mrkvojedy > Markvartice > Příchvoj > kaple Nejsvětější Trojice (samokontrola) > > Ostružno > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

64 km Valdštejnovo náměstí > Vokšice > Podhradí > Veliš > Chyjice > Kostelec (samokontrola) > Dolany > Keteň > Údrnice > Libáň, náměstí (kontrola) > Zelenecká Lhota > Skuřina > Mrkvojedy > Markvartice > Příchvoj > Šalanda > Hubojedy > Mladějov (kontrola) > Střeleč > Pařezská Lhota > Prachov, parkoviště (kontrola) > Holín > Valdštejnovo náměstí (čaj v cíli).

Historie pochodu

V roce 1966 v Jičíně vznikl 1. ročník dálkového Pochodu Českým rájem - Putování za Rumcajsem. V klubové kronice je první zmínka o pochodu až ze VII. ročníku (1973). Společný start na trasy 55 a 30 km byl u Husova pomníku a účastnilo se 1258 pochodníků. Vzácným hostem pochodu se stal spisovatel Václav Čtvrtek. V závěru byli vyhlášeni Mr. Rumcajs a Mrs. Manka.

 

Tradice společných startů pokračovala až do roku 1978. Nevýhodou však byl velký pohyb účastníků přírodou ve stejnou dobu. Jak stoupala obliba dálkových pochodů, narůstal počet účastníků, a proto byly společné starty nahrazeny starty průběžnými. Pochod se zařadil mezi nejnavštěvovanější turistické akce v Československu. Proto byly postupně přidávány i kratší trasy, včetně dětských. Využívána byla bohatá síť turistického značení, vedoucí z Jičína všemi směry a propojující okolí Jičína. Dnes je, bohužel, tato síť neúplná, proto je pochod veden i po neznačených cestách, doplněn vlastním značením trasy pochodu.

 

V roce 1977 byl požádán ilustrátor pohádek o Rumcajsovi Radek Pilař o návrh na pamětní list pochodu. Od té doby se vydávají barevné účastnické listy s postavičkami Rumcajse, Manky a Cipíska, každý rok nově malířem navrhované.

 

Po smrti Václava Čtvrtka nesl pochod podtitul Memoriál spisovatele Václava Čtvrtka, po smrti výtvarníka Radka Pilaře se ustálil typ diplomu s variacemi postaviček pohádek o Rumcajsovi.

 

Klub českých turistů - odbor Jičín při pořádání pochodu spolupracuje s Městem Jičínem, který se podílí finanční dotací a na propagaci pochodu. Dále spolupracuje s občanským sdružením Lodžie a správcem Libosadu a s jičínskými skauty, kteří prověřují sportovní zdatnost malých turistů soutěžemi u skautského srubu.

Nejvíce účastníků (10 831) přišlo v roce 1982. V dalších letech počet kolísal v závislosti na počasí a na pohyblivosti velikonočních svátků. V roce 2001 byl pochod rozšířen i o trasy pro cyklisty. Po "hubených" letech je v posledních dvou letech patrná vzestupná tendence počtu účastníků. V tabulce pod textem je zachycen počet platících účastníků v jednotlivých letech, nicméně účastníků je mnohem více, zvláště těch, kteří jsou doprovodem svých malých ratolestí.

Sdílejte:   | 
0

Podívejte se i na další akce s dětmi v regionu Královéhradecký kraj.
Nenašli jste akci s dětmi, kterou jste hledali? Přidejte ji

Diskuze k této stránce (3 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zdeňka S., 24. 3. 2018, 20.52

Tak to muselo být parádní

Aliisha

Aliisha, 23. 3. 2018, 20.14

Super akce pro celou rodinu. Být to blíž, tak se tam vydáme.

patricia077

patricia077, 23. 3. 2018, 16.09

Fajn akce

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací