usko, 21. 9. 2015, 18.55

Pokud měla v oušku po ránu náhle nějaký sekret, někdy laik těžko hodnotí, zda se jedná o maz nebo jinou tekutinu- ouško mohlo prasknout, mohla vytéci tzv serozní - průhledná tekutina nebo i trocha již zkaleného sekretu .... Podle toho, jak to popisujete, se mohlo jednat o zánět středního ucha, byť nehnisavý -zkontrolovala bych ORL lékařem.

Výplach nosu u dětí, 8. 9. 2015, 17.41

V případě častých rým mohu určitě doporučit spreje s mořskou vodou - oplachují sekret mechanicky, dítě jej pak i lépe vysmrkává, zklidňují sliznice v nose i v nosohltanu. Můžete užívat mnohokrát denně, jak si vzpomenete nebo potřebujete.Nějaké velké výplachy ( konvičky apod.) bych u malého dítěte nezkoušela a předpokládám, že by to ani neakceptovalo.

Odsávání hlenu, 13. 4. 2015, 8.06

A co to je "časté odsávání"? :-) Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Pokud např. odsáváte co hodinu a ještě u toho hadičkou dráždíte a traumatizujete nosní sliznici, tak to určitě dobře není... Opatrně bez kontaktu se sliznicí, 3-5x denně by vadit nemělo. Záleží, jak je kdo šikovný. Zaměřila bych se opravdu na to smrkání, učit trpělivě, např. formou hry (" ježeček na zahradě - funí, dupe, něco hledá" :-)) - mně osobně se u vlastních dětí osvědčilo.

Odsávání hlenu, 12. 4. 2015, 17.27

2,5 leté dítě bych už rozhodně učila smrkat....Spreje s mořskou vodou případně Vincentkou doporučuji, sekret se lépe uvolní a sliznice zklidní. U miminka odsávat s rozumem, když vidíte, že má opravdu plný nos a špatně se mu dýchá. I u něj můžete použít zmiňované spreje.

Ano, použila bych už anemizující nosní kapky, které mají větší efekt na "splasknutí" sliznic nejen nosu, ale i nosohltanu, kam ústí tzv. sluchové trubice, které vedou do středního ucha. V nosohltanu bývá také často tzv nosní mandle, která může ústí sluchových trubic blokovat a také může působit jako tzv. fokus, čili " zdroj infekce" - proto se taky při opakovaných středoušních zánětech (ale i z jiných důvodů) zvažuje její odstranění.

Dobrý den, zánět středního ucha u dětí bývá obvykle doprovázen či předcházen rýmou. Kapat preventivně do uší při rýmě Audiron či cokoliv jiného nemá smysl - zaměřte se na samotnou rýmu - nosní kapky, spreje s mořskou vodou, smrkat. Pokud ouško začne bolet, je vhodné prokapat nos anemizujícími nosními kapkami či sprejem ( Nasivin, Olynth atp.), podat lék proti bolesti- např. Nurofen, máte-li ušní kapky typu Otobacid ((jsou na recept), určitě můžete do ucha použít. Pokud ouško bude dál bolet, určitě s návštěvou ORL neváhejte. Co se týče propíchnutí uší: Obecně se dá říci, že je indikované při zánětlivých změnách na bubínku a zároveň při jeho vyklenutí- hodně ale záleží na zvyklostech pracoviště i samotného lékaře, jak situaci zhodnotí.