Muzeum Magie

zobrazeno 445×

Vložil(a): patricia077, 20. 8. 2019 14.42

Region:
Královéhradecký kraj
Telefon:
+420 603 794 832
Web:
muzeummagie.cz/
Adresa:
Náchodská 432
551 01 Jaroměř
ČR (Muzeum magie nalezente na okraji Jaroměře, nedaleko koupaliště Na Úpě. Parkování je možné u koupaliště nebo u nedalekého hřbitova.)
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Muzeum magie je především o českých kouzelných divadlech a kouzelnickém „řemeslu“. Přesto je v úvodu expozice kladena otázka: Proč, kde a jak vznikla kouzla, čáry, nadpřirozeno a magie? Je to přirozená otázka a přirozené jsou i mnohé otazníky v odpovědích. Přesto se o tyto odpovědi pokusíme.

Autorem a kurátorem muzea je pan Jaroslav Zach, který se po zakončení své dráhy profesionálního kouzelníka začal věnovat historii a teorii kouzelnického umění. Završením této činnosti byl právě vznik muzea, které vybudoval na vlastní náklady na svém pozemku. 

Provozovatelem muzea je v současné době Magická lóže Michala Siloráda Patrčky, z.s. 

Úvodní část muzea vás zavede do prehistorie, kde již žije tvor Homo Sapiens, který se však bojí, nechápe a základním cílem je přežít. Proto se snaží komunikovat s neznámem, prosí, děkuje, provádí různé obřady, přináší oběti, vznikají obřady a kouzla. Prolínají se zde poznání, víra, nemoci i drogy. Objevují se čarodějové, hadači, medicinmani a s nimi i alchymie, čarodějnictví, spiritismus. Dokládají to tvrdá odmítnutí v Bibli, medijní kresby, grafika či okultní literatura. Současná doba předkládá nejen záhady z minulosti, ale i současnosti jako například piktogramy, UFO, proutkaři a další. Toto vše uzavírá myšlenka Alberta Einsteina: „To nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. Stálo u kolébky každého umění a vědy.“ 

Druhá část muzea mapuje historii vzniku kouzelníků (13. století), kteří pomocí triků bavili obecenstvo a vzniku kouzelných divadel. Maringotky zajížděly i do malých vesniček, kam do těžkého života v chudobě a tvrdé dřiny přivážely zábavu, vzrušení a kulturu i například pojízdné kinematografy. Kouzelná divadla měla často jeviště právě v upravené maringotce, ale později hrály své představení i v místních sálech. Historie českých kouzelných divadel začíná Michalem Siloradem Patrčkou, který vyjel roku 1820 právě z Jaroměře. Dalšími známými jmény jejichž plakáty a příběhy můžete v muzeu spatřit jsou například 2,1 metru vysoký Longmark, pozdější provozovatel prvního bigrafu v Praze Viktor Ponrepo a dále Kellner, Ishy Tomo, Pasparth, Karliny či E.J. Hanusen. 

Třetí část muzea patří současnosti, kdy již klasická éra kouzelných divadel skončila. Vynikající kouzelníci s mezinárodním úspěchem jsou zde však stále. Ať již jde o kouzelnou show s baletem, kterou postavil Karel Bušina, pražské Divadlo kouzel Pavla Kožíška, Duo Carlos a mnoho dalších vynikajících sólistů. Dozvíte se i o činnostech Českého magického svazu, který sdružuje české kouzelníky a Magické Lóži M. S. Patrčky, která je provozovatelem Muzea magie.

Muzeum magie má širší myšlenkovou náplň. Jde o magický areál v lůnu přírody. U vstupu vás tak vítá dřevořezba „Pojídač hříchů“ a sto let stará maringotka, ukázka středověkého popraviště i umělecká výstava zahradní keramiky. Pro pravidelně pořádané kouzelnické pořady slouží zastřešená pergola s posezením a jevištěm. 

Dílčí hodnocení: (průměr ze 2 hodnocení)

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ano
Doprovodný program
ano
Přístupnost s kočárkem
ano
Zázemí pro kojení, přebalování
?
Občerstvení
?
Parkování
ano
Klimatizace
?
Sezóna
od května do září o víkendech a svátcích 10 - 16 hodin

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (2)

Janna, 10. 4. 2020, 20.41

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Pro deti uplne super. Mame to kousek a minimalne jednou za rok muzeum magie a kouzel navstivime. Vzdy spokojenost. Libi se mne, ze tam poradaji nejruznejsi kouzelnicka predstaveni a vystoupeni deti. Ta zapalenost pana Zacha je krasna 🙂

Klady:

  • Poradani predstaveni
  • Prostredi

Zápory:

  • Nic
patricia077

patricia077, 20. 8. 2019, 14.42

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Náš kamarád, který je taky kouzelník, tam občas provádí, pořádají různá představení atd. Moc hezké prostředí, okolí, vyžití pro děti, venkovní bludiště a spousta dalšího, doporučuji!

Klady:

  • zábava, prostředí, venku bludiště s pohádkami

Zápory:

  • nic

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací