Délka rodičovské dovolené a nástup do zaměstnání

sledováno 1× zobrazeno 3623×

Vložil(a): navji, 27. 7. 2017 13.57

Maminky, prosím Vám, nevíte některá, jak to je: dávám si rodičovskou dovolenou na 2 roky, tedy k datu synových druhých narozenin nastoupím zpět do zaměstnání nebo mu budou 2 a něco až nastoupím? počítá se to ode data nástupu na rodičovskou dovolenou (tedy až po období mateřeské dovolené) nebo ode data narození dítěte? nejsem schopná to pochopit z netu ani na úřadu :-/ .....abych věděla, jak formulovat žádost zaměstnavateli, a kolik synovi bude, až půjdu zpět do práce...

Sdílejte:   | 
0

Nenašli jste diskuzi, kterou jste hledali? Přidejte ji

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

lucie25987, 10. 12. 2023, 21.00

Až budou synovi dva roky a jeden den, tak půjdeš poprvé do práce. Já jsem v tom taky měla bordel, ale můj bývalý zaměstnavatel měl fajn účetní, která mi to všechno vysvětlila a ještě mě upozornila, když mi mateřská končila . Já jsem ale v tu dobu už řešila Založení OSVČ s https://sidlofirmypraha5.cz/sluzby/zalozeni-osvc , takže jsem dala akorát výpověď dohodou a do práce jsem se už nevrátila .

LenkaKozlova

LenkaKozlova, 11. 8. 2017, 17.11

Pletou se tady 2 věci dohromady - rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek. Rodičovská dovolená se nahlašuje v zaměstnání a ze zákona může být maximálně do 3 let dítěte (pak se nastoupí zpět do práce den po třetích narozeninách). Rodičovskou dovolenou je možné nahlásit i na kratší dobu a pak kdykoliv prodloužit (zaměstnavatel musí žádosti vyhovět). Naopak nemusí vyhovět se zkrácením nahlášené RD. Pokud do žádosti neuvedete jinou délku trvání RD, má se za to, že trvá do tří let dítěte. Rodičovský příspěvek je na rodičovské dovolené nezávislý. Lze pobírat RP a nebýt na RD a naopak být na RD a nepobírat RP. O rodičovský příspěvek se žádá na úřadu práce a nevolí se jeho délka, ale jeho měsíční výše. Počet měsíců pobírání příspěvku se pak rovná 220 tis. Kč děleno zvolená měsíční výše.

vendy.z, 8. 8. 2017, 13.19

Já žádala do doby než bude malému 3 roky a dle toho formulovala.

Mygara

Mygara, 28. 7. 2017, 20.27

je jedno jestli si řeknete, že do dvou let či dvou let a kousek, do práce můžete nastoupit kdykoliv a brát při tom i RP

Petra Schoberová, 28. 7. 2017, 12.45

ja mám rodicak na dva roky + materškou ale vše sem resila osobně s pani na pracaku nějak zuby nehty jsme se domluvili

Fuga

Fuga, 28. 7. 2017, 10.56

záleží jen na vás, do kdy si řeknete, a případně to můžete prodloužit, zkrátit jen se souhlasem zaměstnavatele a jinak můžete pracovat a brát i RP

Žofinka

Žofinka, 28. 7. 2017, 10.43

můžete pobírat RP i být v práci, takže je jedno kdy nastoupíte do práce

patricia077

patricia077, 28. 7. 2017, 9.44

Já si u dcery taky dala na dva roky do jejích dvou let, ale nakonec jsem se nevrátila, teda vrátila o měsíc dřív jen na dohodu, abych zjistila, že to prostě nejde dojíždět atd pak jsem otěhotněla a navázala na druhou mateřskou tu už mám do tří let věku plus prázdniny syn je prvního července je to na vás jak si to dáte

Kamila Pecharová, 28. 7. 2017, 8.27

Řekla bych, že to záleží na vás a rozložení si té částky od státu.. Já měla RD u prvního syna na 2 roky (neřešila jsem, co jak do kdy bude, věděla jsem, že chceme druhé dítě do té doby). Potom vím, že syn měl narozeniny v březnu a RD mi měl chodit ještě do května a já o něj kvůli druhému synovi který se narodil v únoru přišla..

Leňulka, 27. 7. 2017, 22.23

tak do práce můžete jít klidně když bude mít rok,můžete normálně pracovat a přitom brát rodičák. To záleží čistě na vás jak si to v práci dohodnete

navji, 28. 7. 2017, 6.30

To vše vím, ale když žádám zaměstnavatele, musíte uvést prvně pevnou dobu, kdy chce být doma, pak se s ním můžete libovolně (pokud bude k tomu vůbec svolný) domlouvat na zkrácení či prodloužení. Alespoň tak mi to uvedla paní na úřadě.

Leňulka, 28. 7. 2017, 7.55

ano tam je to čistě na dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem na jaké pevné datum se dohodnete

patricia077

patricia077, 28. 7. 2017, 9.46

já teď zaměstnavateli napsala dobu, kdy končím rodičák plus mínu a tedy návrat do práce ale jak to bude..

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů