Pálení čarodějnic.. jak vysvětlit?

zobrazeno 855×

Vložil(a): Alexandra, 30. 4. 2016 23.31

Maminky, tak nevím, jestli jsem moc velká citlivka, ale dnes mi bylo celkem nepříjemné vidět za přítomnosti mých dvou dětí čarodejnici, jak hoří na hranici.. Dělá to s vámi také něco? 3,5 roku stará dcera mi pokládala dost důkladné dotazy typu: "Proč ta čarodejnice musí shořet, mami?" "A ona byla zlá?" "A ten pán, co to zapálil, nebyl hodnej, mami?" Jak takhle velkému dítěti vysvětlit pálení čarodějnic, když ten pohled mě samotné není nijak příjemný..? Navíc čarodějnice, kterou jsme my celkem neplánovaně viděli, byla dost "věrohodná"... Dceři to vrtalo hlavou pěkně dlouho. Podělíte se se svou zkušeností? Jak vnímáte pálení vy a jak to vysvětlujete dětem?

Sdílejte:   | 
0

Nenašli jste diskuzi, kterou jste hledali? Přidejte ji

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 4. 12. 2016, 7.26

jestli je to ta z obrázku, tak je to docela síla. Ale takto malé dítě nepochopí řeči o náboženství a nespravedlivých procesech. Zkusila bych něco o nespravedlnosti, která se ale už dnes neděje a je to jen připomínka toho, aby se lidé neupalovali... Ale je to težké

LenickaB, 16. 5. 2016, 0.18

Pro někoho je to jenom zábava, pro někoho tradice, nebo sranda, či jenom akce pro zaplnění volného času. Ale pro naše zvídavé a přemýšlivé děti je to věc k nepochopení - pro nic a za nic se tady upalovali na hranicích nevinní lidé. A upalovala je především církev, která hlásá dobro a lásku k bližnímu. A my dětem ještě říkáme - nepálily se jenom lidé, ale i naučné a krásné knihy.

Zuzka Čtvrtečková, 3. 5. 2016, 22.41

My jsme měli vyrobenou, ale ta byla na ozdobu. A tu , co byla na hranici jsme vysvětlili jako oslavu jara. Že čarodějnice odlétá... Malý má čarodějnice zafixované jako negativní postavy z pohádek a třeba v Perníkové chaloupce je hozená do pece, takže to pochopil takto.

Mahdalka, 2. 5. 2016, 14.13

2,5 letýmu jsem řekla,že je to takový zvyk,že se zapálí čarodějnice,která je jen hadrová,že není živá a když shoří,stane se z ní v nebi hvězdička - taky chudák natahoval,když jí viděl hořet

k.o.r.i.n.e.k, 2. 5. 2016, 8.55

Já bych s dítětem doma čarodějnici vyrobila a pak mu řekla, že ta na hranici je prostě také vyrobená aby pochopil, že se nemusí bát ...

Alexandra, 3. 5. 2016, 10.44

Tak to dělá sousedka.. s dětmi vyrábí čarodějnici sami.. vycpou tričko slámou, na karton namalují zamračený obliček (jako symbol zla) a to pak nikomu ani nepřijde, že by měla nějakou souvislost s "živou" osobou.. zkrátka je to symbol. To se mi zdá v pohodě. Ale ta, ke které jsme se dostali my, měla vytvarované nohy (je vidět z fotky), na nohou tenisky, kabelku přes ruku... no fakt hodně věrná a bylo to nepříjemné. Příště nepůjdu někam, kde nevím, co můžu čekat.

snany, 1. 5. 2016, 23.28

Naše děti to taky nijak netraumatizovalo. Syn který se ptá pořád a na vše neměl žádné otázky, bral to jako zábavu, je zvyklý na oheň a ví, že spálena byla neživá věc. Třeba později to začne řešit. Každé dítě je jiné a taky záleží na momentálním psychickém rozpoložení.

Minnie, 1. 5. 2016, 18.58

Nic to se mnou nedělá a ani s dcerou (4 roky) ve školce taky měli Čarodějnický týden, v pátek rej v převlečení za čarodějnice, líbilo se jí to. Na čarodějnice jezdíme každý rok k mé babičce na vesnici, letos tam poprvé byly i dvouletá dvojčata od tety a v pohodě. Jsou tam soutěže pro děti, a dcera těšila se hlavně na opékání špekáčku že zapálili hranici to byl taky zážitek, velký oheň, to že shořela baba byl jako doprovodný zážitek. Všechny děti poznaly že je jen vyrobená. Nějakým upalováním v minulosti si fakt hlavu nezatěžuju a ani dceři nevyprávím.

Alexandra, 3. 5. 2016, 10.46

Souhlasím. Když je to součást víc aktivit, je to v pohodě. Jak jsem psala v odpovědi pro k.o.r.i.n.e.k., tahle byla až moc realistická a sešlo se asi víc věcí dohromady. Příště budu chytřejší.

benca, 1. 5. 2016, 15.22

cudny zvyk, tiez sme dnes v telke pozerali morenu hadzali do vody a malicka, ze mami preco tu babiku hadzu do vody

nocken, 1. 5. 2016, 8.52

Dcery byly i u výroby toho strašáka, "čarodejnice", která pomůže držet zlo dál od vesnice. Ještě se chodilo kolem ohně a říkala se k tomu říkanka. Děti nejsou svázané minulostí a ani je nenapadlo, že by tam byl skutečný člověk. Byl to strašák vycpaný slámou, takže věc, a toho nic nebolí, není to žádný živý tvor.

dáša, 1. 5. 2016, 16.30

Já nevim no, náš syn je hodně zvídavý a empatický, takže bych řekla, když je ta čarodejnice dost realistická, že dítě napadne, že je to jako člověk a proč tam je? A aby neupálili i jeho. Také beru podle sebe a toho co se mi honilo v hlavě. Sice děti nejsou svázané minulostí a naše myšlení je dost ovlivňuje. Ale děti zase nedokážou od sebe oddělit realitu a smyšlené věci.

Katka, 1. 5. 2016, 8.12

Původně měly ohně chránit před démony, také je to oslava jara a plodnosti. Naše děti upálení zaujalo, nic negativního v tom neviděly a ani se neptaly.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight