Vyšetření kyčlí

zobrazeno 487×

Vložil(a): Jana V., 28. 11. 2015 20.27

Kyčle se začínají vyvíjet již v prvních měsících života, v děloze matky. Jestli je bude mít vaše miminko v pořádku, záleží jak na genetické výbavě, tak ale i na stravě a chování matky během těhotenství. A maminky, nezapomínejte, v prvních měsících života miminka je detailní kontrola kyčlí velice důležitá.

Kyčelní kloub a jeho vývoj

Kyčelní kloub je poměrně jednoduchý – je složený pouze ze dvou částí. Je to spojení kosti stehenní a pánve. Jedná se o párový kloub, což znamená, že každá noha má svůj vlastní kloub. V lidském těle se jedná o druhý největší kloub (největší kloub je kolenní). Kyčelní klouby umožňují pohyb organismu, jsou nosnými klouby trupu a také klouby balančními – udržují rovnováhu vzpřímeného trupu.

Vývoj kyčelního kloubu začíná mezi 3. a 6. týdnem nitroděložního života. Pokračuje ovšem i po narození. V prvních měsících po porodu dochází k postupné osifikaci původních chrupavčitých jadérek a postupné úpravě úhlu krčku, která se ještě upravuje v průběhu dalších let. Zároveň se započetím chůze dochází k postupné fyziologické rotaci krčku stehenní kosti a tím k vytvoření optimálních podmínek pro naléhání do jamky při zátěži.

Pro správný vývoj tohoto kloubu je důležité, aby maminka a posléze i narozené miminko přijímalo dostatek nutričních složek jako je vápník, fosfor, vitamín A a D.

Preventivní vyšetření

Preventivní vyšetření kyčelního kloubu u čerstvě narozených dětí je vyšetření povinné. Provádí se především proto, aby se včas zachytila vada zvaná Vrozená dysplazie kyčelního kloubu, se kterou se v naší zemi rodí ročně zhruba 5 000 dětí.

Samotné vyšetření probíhá ve třech fázích:

 1. zhruba 3. – 5. den po narození, nejpozději do 3. týdnů věku dítěte

 2. mezi 6. a 9. týdnem života

 3. mezi 12. – 16. týdnem života

Tzv. zdravý nález znamená, že na ultrazvuku pan doktor (ortoped) vidí normální uložení hlavice, správně formovanou jamku a postupný vývoj osifikačních jader hlavic stehenních kostí.

Tomu, aby mělo dítko zdravé kyčelní klouby, můžeme my jako maminky napomoci i preventivním širokým balením novorozenců. Je dobré začít hned po narození, neboť dítěti tak zajistíme správné postavení hlavice stehenní kosti a jamky kyčelního kloubu. Tím se postaráme o správný vývoj kyčle. Co je však důležité, aby široké balení bylo opravdu správně indikováno. Tedy, aby se zbytečně nedoporučovalo u dětí, které široké balení nepotřebují.

Nejběžnější problémy u miminek

Opožděný vývoj jadérek – při preventivní kontrole kyčlí se sleduje vývoj osifikačních jader v hlavici kosti stehenní. Jedná se o přeměnu chrupavky v kost, tato jádra jsou tedy základem pro vznik kosti. Objevují se v rozmezí 1. – 10. měsíce věku dítěte, nejčastěji okolo 3. měsíce. Pokud se vývoj těchto jadérek zpozdí nebo jadérka úplně chybí, dítě musí podstoupit podrobnější ortopedické vyšetření. 

Kyčelní dysplazie – jedná se o vývojovou poruchu, při které dochází k chybnému vývoji jamky a hlavice v kyčelním kloubu. Hlavice jakoby nezapadá do jamky.

 

Léčba kyčelní dysplazie

V momentě, kdy je při preventivích vyšetřeních diagnostikována vrozená dysplazie kloubu, začíná se s terapií. Čím dříve, tím samozřejmě lépe. Ortoped se snaží o správnou centraci hlavice kyčelního kloubu do jamky.

Pokud je dysplazie v lehké formě, používá se tzv. Frejkova peřinka, která se velice snadno (pomocí suchého zipu) aplikuje a dítě ji velice dobře snáší. Nosí se většinou 24 hodin denně. Je to většinou velice efektivní a v krátké době vyřeší problém.

U pokročilých nálezů se používají Pavlíkovy třmínky. Převážně tedy u větších dětí asi od 6 - 8 týdnů. Třmeny se nosí také po celý den a snímají se pouze na koupání. Lékař na ambulanci třmeny nasadí a adaptuje tak, aby ideálně plnily účel. Průměrná doba léčby trvá tři až čtyři měsíce. Třmínky plní svůj účel maximálně do 9 měsíců věku dítěte.

Při zjištění tzv. luxace – totálního ale i částečného vykloubení kyčelního kloubu, je dítě s matkou hospitalizováno a prvotní snahou je pomocí tahu a zavěšení miminka za nohy zajistit správné postavení stehenní hlavice proti kyčelní jamce. Tato léčba trvá několik týdnů. Pokud i ona je bez efektu, přistupuje se k operační léčbě.

Maminky, nezapomínejte tedy hlavně na preventivní vyšetření kyčelního kloubu již ve 3. – 5. dnu po narození vašeho miminka. Včasnou prevencí je možné předejít zbytečným komplikacím. Máte-li k tomuto tématu nějaké dotazy, obraťte se na naše odborníky v Pediatrické poradně.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Pojmy použité v článku:

 • dysplazie kyčelních kloubů

  vývojová porucha, při které dochází k chybnému vývoji jamky a hlavice v kyčelním kloubu; hlavice jako by nezapadá do jamky

 • luxace

  totální nebo částečné vykloubení kyčelního kloubu

 • osifikace

  kostnatění, tedy přeměna chrupavky či vaziva na kost; probíhá při vývoji kostí i např. při hojení zlomeniny

 • osifikace

  přeměna chrupavky v kost

Diskuze k této stránce (4 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 21. 3. 2017, 18.04

naštěstí jsme měli kyčle v pořádku a široké balení dávali jen preventivně

Fuga

Fuga, 12. 2. 2017, 16.42

měli jsme to v pořádku a u 1. mi radili i preventivně široké balení a u druhého už ne

Rulficka48

Rulficka48, 28. 10. 2016, 14.22

lazna, 7. 7. 2016, 15.20

Měli jsme to v pohodě

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight