Růstový spurt a růstové bolesti

zobrazeno 4989×

Vložil(a): Adrianita, 3. 10. 2018 11.21

Je vaše klidné miminko náhle neklidné a jakoby hladové? Zachovejte klid, zřejmě vaše děťátko prochází růstovým spurtem. Během prvního roku vašeho dítěte jich zažijete několik a kolem jednoho roku nejspíš zmizí. I později ale vaše dítě mohou trápit růstové bolesti. Poradíme, jak je poznáte a jak dítěti od bolesti ulevit.

Co je růstový spurt?

Růstový spurt je období, kdy miminko prochází náhlým zrychlením růstu, tudíž potřebuje více energie ve formě mateřského mléka. Při růstovém spurtu je miminko více neklidné a plačtivé, častěji se budí v noci, ale i denní spánek se zkracuje. Miminko se však může “vztekat” i při samotném kojení - mléko totiž neteče tak rychle, jak potřebuje. Růstový spurt se samozřejmě netýká jen kojených dětí, ale i dětí na umělém mléce. Po ukončeném 4. měsíci je vhodnější umělé mléko postupně zcela nahradit pestrou stravou. I období hladu v tomto případě spíše řešte zeleninou či jiným pokrmem, než-li zvýšením mléčné dávky.

U některých dětí je tohle období velice bouřlivé, u jiných jej sotva postřehnete. Nejčastěji růstový spurt trvá kolem 3 dnů až týden, ale může trvat i déle. Růstových spurtů však můžete v prvním roce dítěte zažít několik. Nejčastěji můžete růstový spurt očekávat po skončení šestinedělí, poté kolem 3. a 6. týdne, ve 3. měsíci, 4. měsíci, 6. měsíci a 9. měsíci. Růstový spurt však nekončí po 1. roce života. Většina maminek pozoruje tyto změny každých pár měsíců i v batolecím období a dále pak v pravidelných intervalech během dospívání.

Spurt však nesouvisí pouze s fyzickým růstem dítěte, avšak plně závisí i na psychomotorickém vývoji. V době, kdy kojenec získává novou dovednost, začne se plazit, lézt, sedět, přetáčet se apod., se také růstový spurt často projeví. 

Růstový spurt je pro maminky i miminka náročným obdobím. Pokud ale včas rozpoznáte, že se vaše miminko jen vyvíjí a roste, budete klidnější. Přikládejte miminko k prsu podle jeho potřeb, nejlépe kůži na kůži, a to hlavně v noci. Dbejte na dostatek živin ve svém jídelníčku, hodně pijte a odpočívejte. Stejně jako třeba růst zoubků nebo dětská kolika, ani tohle období netrvá věčně. Někdy jsou maminky zoufalé a sáhnou po umělém mléce, což není správná volba. Miminko hlady neumře, není třeba jej přikrmovat. Opravdu mu stačí pouze mateřské mléko, jen chvíli trvá než se jeho množství ustálí.

Růstové bolesti u starších dětí

Předškoláka již sice netrápí růstový spurt, ale může se potýkat s tzv. růstovými bolestmi. Velmi zjednodušeně řečeno dítě bolí, když roste. Nejčastěji trpí růstovými bolestmi předškolní děti mezi 3.-5. rokem. Bolest však netrápí všechny děti, pouze některé a bolest je různě intenzivní. Nejčastěji se bolesti objevují večer nebo v noci, ale většinou do 30 minut pominou. Dítě v noci pláče, svíjí se bolestí, při snaze o pohyb se jim dokonce mohou podlomit nohy. Nejčastěji si děti stěžují na bolesti dolních končetin, zejména v oblasti přední části stehen a pod koleny v holeních. Bolest je hluboko ve svalech, nikoliv v kloubech. Růstové bolesti trvají i několik dní, ale v různých cyklech. Nelze přesně určit do jakého věku budou růstové bolesti vaše dítě trápit. Můžou skončit již před nástupem do školy, ale mohou jej trápit klidně ještě na druhém stupni základní školy.

Příčina růstové bolesti

Část odborníků se přiklání k teorii, že příčinou růstových bolestí je nepoměr v růstu dlouhých kostí, svalů a šlach. Kosti rostou v největší míře právě v noci během spánku, proto ta noční bolest. Nemyslete si ale, že by bolely samotné rostoucí kosti. Velmi citlivé jsou nervové zakončení v okolních měkkých tkáních, které jsou napjaté.

Přes různé teorie není jasná přesná příčina růstových bolestí.

Co na bolest pomáhá a lze ji předcházet?

Bolesti v období růstu trápí až polovinu děti, nelze jim ale předcházet. Objevují se často v noci. Když dítě vzbudí bolest, můžete mu ulevit od bolesti teplým nebo naopak studeným obkladem. I taková masáž může být ulevující. Léky na bolest raději vynechejte, neměly by se užívat pravidelně. Můžete však zkusit homeopatický lék, poradit se můžete například s odborníky v naší Homeopatické poradně.

V případě silné nepřetrvávající bolesti se raději obraťte na lékaře, který vyloučí závažnější příčinu bolesti. V každém případě je lepší nedělat ukvapené závěry bez porady s lékařem, pokud se jedná o pravidelné a intenzivní bolesti. Lékař by měl vyloučit infekci či jiné onemocnění.

Někdy může bolest ovlivnit i vhodná nebo naopak nevhodná obuv. Pokud se bolesti objevily po koupi nových nebo dokonce prvních botiček, je na místě zkusit boty vyměnit.

Je vhodné také děti nepřetěžovat, a pokud si dlouhodobě stěžují na bolest nožiček při chůzi, neberte je na lehkou váhu. Dítě by však mělo mít dostatek pravidelného pohybu, proto bez výčitek choďte na procházky a nechte děti dostatečně proběhnout několikrát denně.

Dbejte u dětí na vyvážený zdravý jídelníček a v zimních měsících jim můžete podávat i vhodný vitamín D.

 

Postřehla jste u vašeho miminka růstový spurt, nebo vaše dítě trápí růstové bolesti? Jak jste je překonali? Podělte se s ostatními o vaše zkušenosti v diskuzi pod článkem.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (34 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

michaelanavrc, 17. 5. 2019, 11.40

Holky rustove bolesti nam ted docela zavaruji. Mala si porad stezuje na bolesti svalu a i kolen, je pravda ze se docela vytahla během kratke doby. Jen ji nechci cpat leky, tak je třeba nejaka masticka na ty svaly a klouby ze by se ji alespon trochu ulevilo? diky

kamila.336, 20. 5. 2019, 12.34

Hele mrkni na tenhle super prirodni krem : http://www.nej-lekarna.cz/perozin-krem-100ml~z3548485.html mazat 3x denne a je pro deti od 3 let.

michaelanavrc, 21. 5. 2019, 9.14

Super tak jsem se na to divala a dokonce to i chladi a to je presne něco co potrebujeme, dekuji moc!!

Žofinka

Žofinka, 22. 11. 2018, 17.14

zatím jsem to nepozorovala

DB, 7. 11. 2018, 15.27

U dcery jsem spurty zažila asi 4 během prvního roku. U prvního jsem nechápala, že má pořád hlad a myslela jsem si, že mám málo mléka. Pak se naštěstí vše dalo rychle do normálu. Bolesti si myslím, že neměla.

Lusesita25, 6. 11. 2018, 3.50

Tohle zazil manzel jako dite. U syna jsem si toho zatim nevsimla.

Mygara

Mygara, 3. 11. 2018, 7.50

osobně jsem růstové bolesti u dětí nezažila, ale v mém okolí ano a v té době se o tom příliš nemluvilo

Zdeňka S., 22. 10. 2018, 18.08

Neteř strašně bolí kolena už asi 2 roky , hodně rychle vyrostla , někdy nemůže skoro ani chodit. ..

Ketris

Ketris, 14. 10. 2018, 13.41

Jojo, i my si timto prochazime..

Leňulka, 13. 10. 2018, 21.50

tak hladová byla naše stále a vyžadovala pozornost, skoro nespala max. 20min každé 2hod. trvalo to do 6měsíců. Nevím jestli teda nemá růstové bolesti třeba teď protože v noci začne řvát a kopat a jakoby se vztéká a křičí né. Ale je to otázka chvilečky a spí dál. tak netuším

Kikinka30, 12. 10. 2018, 7.09

Jo hlad zname,to byla opakujici se obdobi,po 1.5 roce se to ustálilo,uffff

Jarka mmm

Jarka mmm, 11. 10. 2018, 16.52

Doufám,že děti nebudou mít růstový bolesti jako já,bylo to dost děsný.

patricia077

patricia077, 11. 10. 2018, 19.14

Já si osobně svoje nepamatuji asi jsem nerostla

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací