Průvodce očkováním - část I

sledováno 1× zobrazeno 442×

Vložil(a): Petra P, 14. 9. 2015 22.08

Komerční článek: Jaká jsou povinná a nepovinná očkování v prvním roce života dítěte? Proč je očkování nejúspěšnější prevencí před nemocemi? Jak chrání hexavakcína? Tyto otázky a nejen ty zodpoví průvodce očkováním - část I.

Komerční článek společnosti GlaxoSmithKline:

 

Máme doma Tomáška ...

Preventivní péče v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost

Tomáškovi byl před nedávnem rok. Dosud se naučil chodit, slyší na své jméno, umí ukázat, kde má oči. Stále ještě saje mateřské mléko, ale už umí kousat banán nebo rohlík. Narostlo mu sedm zubů. Když přijde jeho tatínek domů z práce, vesele volá „táta“. Byl už i nemocný – měl kašel a zvýšenou teplotu. Maminka ho vzala na vyšetření k paní doktorce. Protože u ní předtím už několikrát byli na preventivních prohlídkách, Tomášek se vůbec nebál a vesele se na ni smál… Prevence v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost má ovšem primárně jiné důvody než jen zmírnění strachu dítěte z vyšetření…

CO JE SOUČÁSTÍ PREVENTIVNÍCH PROHLÍDEK U PRAKTICKÉHO DĚTSKÉHO LÉKAŘE?

Prevence je vlastně snaha o bezproblémový vývoj. V rukou pediatra znamená pravidelné kontroly růstu, sledování psychomotorického vývoje, pravidelná celková vyšetření, doporučení vhodné stravy a v neposlední řadě očkování. Cílem je včas odhalit a zabývat se odchylkami ve vývoji dítěte a pokud možno zabránit vzniku onemocnění, případně již vzniklou nemoc včas diagnostikovat. 

Péče o dítě je velmi intuitivní. Zcela přirozeně pečujeme o děti tak, abychom je uchránili před nebezpečím a nemocemi. Odstraňujeme z jejich dosahu nebezpečné předměty, dbáme o správnou výživu, chráníme je před prochladnutím, jako ochranu před sluncem používáme opalovací krémy. Toto vše je pro nás rodiče z valné části zcela přirozené. Pochopitelně chceme také zabránit infekčním onemocněním. Hledáme rady, jak se jich vyvarovat. Ne všechna doporučení lze v běžném životě dobře realizovat – to někdy pozná každá matka. Kontakt s ostatními dětmi například pro dítě neznamená jen nové hry, slova a nápady, ale může znamenat i rýmu, kašel a nebezpečí jiných infekcí. To ovšem k dětským kolektivům přirozeně patří a musíme se s tím jako rodiče smířit.

Před některými závažnými infekčními chorobami však můžeme své děti účinně chránit. Existuje proti nim ochrana v podobě očkováním. V poslední době se mnozí rodiče o očkování hodně zajímají. Často chtějí znát jeho reálný přínos, ale i možná rizika, radí se, jakou vakcínu a kdy pro své dítě zvolit.

OČKOVÁNÍ – NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ PREVENCE

Podobné materiály na tomto místě začínají obvykle historií, např. kdy a jak vznikla první očkovací látka. Víme, že čas maminek je drahocenný, proto zde uvádíme jen ty nejpodstatnější a nejdůležitější informace. Tou první je to, že již šest týdnů po narození může být vaše děťátko prvně očkováno a od devátého týdne by mělo dostat první povinné očkování. Někteří pediatři na přání rodičů očkování o několik týdnů či měsíců odkládají a čekají na moment, kdy je dítě starší, aby očkování lépe snášelo.

V České republice se očkování dělí do tří kategorií:
– povinné,
– nepovinné, hrazené ze zdravotního pojištění,
– nepovinné, hrazené rodiči.

PRVNÍ NEPOVINNÉ OČKOVÁNÍ – PROTI ROTAVIRŮM

První očkování v ordinaci praktického dětského lékaře je možné už v šesti týdnech věku dítěte (i když někteří pediaři jsou ochotni na přání rodičů očkování odložit o několik týdnů či měsíců). Jedná se o dobrovolné očkování proti rotavirové gastroenteritidě (infekčnímu průjmu způsobenému rotaviry).

Má smysl očkovat dítě „proti průjmu“? Průjem přece potrápí někdy každého. Proč se bránit zrovna tomuto? Rotaviry se vyskytují po celém světě, bez ohledu na hygienický standard. Odolávají běžným dezinfekcím a velmi dlouho přežívají na předmětech. V podstatě si na člověka vždycky někde počíhají. Je velmi pravděpodobné, že se s nimi každé dítě někdy setká. Navíc stačí velmi malý počet virů k tomu, aby vzniklo onemocnění v plném rozsahu. Při kontaktu s nemocným jedincem se nákaze téměř nedá zabránit. Infekce se velmi snadno šíří například v rodině.

Onemocnění většinou provází horečka, průjem a zvracení. Viry ve střevě ničí sliznici, která není schopna vstřebávat vodu ze střeva, dochází k průjmu, který může způsobit rychlé odvodnění organismu. Odvodnění neboli dehydratace je relativně vážnou komplikací,
u nejmenších dětí často znamená nutnost infuzní léčby za hospitalizace.

Očkování pomáhá chránit před těžkým průběhem onemocnění. V praxi to znamená, že když očkované dítě přijde do kontaktu s rotaviry, může mít mírné příznaky nemoci, například průjmovitou stolici jeden nebo dva dny. Mělo by však být chráněno před odvodněním a následnými komplikacemi. Proto má očkování smysl hlavně u nejmenších dětí, které jsou na dehydrataci nejcitlivější a které nejvíc ohrožuje.

Toto očkování se aplikuje formou suspenze do úst. Většina maminek potvrdí, že miminkům chutná. Lékaři samozřejmě upozorňují rodiče na možné nežádoucí účinky, jako je řidší stolice po dobu sedmi dnů po očkování. Většina dětí ale žádnou reakci po tomto očkování nemá.
Pokud je první dávka podána dítěti v šesti týdnech věku, může být již v deseti týdnech, respektive ve čtrnácti týdnech podle druhu zvolené vakcíny, kompletně očkováno, a tedy chráněno.

Příběh malého Tomáška

Tomáška nechali rodiče proti rotavirům očkovat. Dostal první dávku hned v šesti týdnech. Když mu byly tři měsíce, měl starší bratr gastroenteritidu – zvracel, měl průjem. Další den měli obdobné problémy prarodiče a Tomáškův tatínek. Opakoval se přesně stejný scénář, jak to u rotavirů bývá – onemocněli všichni členové domácnosti. Ani při velké snaze nelze u rotavirů zcela vyloučit přenos na další členy rodiny, běžná hygienická opatření selhávají. U Tomáška se ale vůbec žádné příznaky neobjevily. Očkování ho před nemocí zcela ochránilo. Rodiče byli moc rádi, že jejich malé miminko zůstalo zdravé a veselé.

PRVNÍ POVINNÉ OČKOVÁNÍ – HEXAVAKCÍNA

Od devátého týdne věku by dítě mělo být očkováno hexavakcínou. První dávka se podává obvykle v devátém týdnu, druhá a třetí následují vždy po měsíci a okolo dvanáctého měsíce se podává čtvrtá, posilovací dávka. Moderní technologie umožňují pomocí jedné vakcíny ochranu proti více nemocem. Vakcína je šetrná, pro imunitní systém dobře zpracovatelná. V ČR se hexavakcína používá plošně od roku 2007, jedná se o osvědčenou a v praxi prověřenou vakcínu, která byla aplikována milionům dětí po celém světě.

Název napovídá, že se jedná o očkování proti šesti nemocem: záškrtu, tetanu, černému kašli, Haemophilus influenzae typu b, žloutence typu B a dětské obrně. Vzhledem k tomu, že je očkování proti těmto nemocem u nás povinné, vyskytují se buď minimálně, nebo vůbec.
Pokud by se od povinného očkování upustilo, tyto nemoci by se znovu objevily. V minulosti se to v různých zemích již několikrát potvrdilo. V níže uvedené tabulce jsou uvedeny možné následky těchto nemocí.

Příběh malého Tomáška

Kdyby se Tomášek narodil o deset let dříve, dostal by v rámci povinnného očkování v prvním roce 12 injekcí. Nyní dostal pouze 4 dávky hexavakcíny a navíc byl chráněn o několik týdnů dřív.

Například časná ochrana proti černému kašli je velmi důležitá. Dospělé jedince již většinou očkování nechrání, a tak mohou být pro miminko s ještě nezralým imunitním systémem zdrojem infekce. Černý kašel může být pro kojence velmi nepříjemný a nebezpečný.

Rodiče se často ptají, zda není takové očkování pro tak malé dítě příliš velká zátěž. V současnosti se sice očkuje proti více nemocem najednou, ale mnohem šetrnějšími vakcínami než v minulosti. Zjednodušeně řečeno, používají se přesnější struktury k vytvoření ochrany, tzv. antigeny. Porovnáme-li počet antigenů ve vakcínách používaných k povinnému očkování před deseti lety s počtem antigenů v hexavakcíně, dostáváme se na řádově nižší čísla – z tisíců na desítky antigenů.

Přestože očkujeme proti více nemocem, používáme k tomu méně antigenů. Vakcíny jsou pro imunitní systém přesněji připravené, proto nelze mluvit o přetěžování. Imunitní systém navíc denně zpracovává velmi mnoho podnětů: odlišuje vlastní od cizího, prospěšné od škodlivého.

Zpracovat očkování je jen část jeho práce. A očkování mu následně případný boj s nemocí
usnadní. Naopak rozložení nebo oddalování očkování je pro dítě nešetrné, vystavuje je delšímu
časovému intervalu, kdy není proti nemocem chráněno, dostává mnohem více vpichů
a je častěji vystaveno nežádoucím reakcím.

Zdroj: komerční článek společnosti GlaxoSmithKline

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (3 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

DenisaC, 21. 11. 2015, 22.08

Dobre napsano!

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 23.51

Musím zaklepat, že syn očkování snášel dobře, bez horeček, bez nálad

mckvak, 6. 10. 2015, 17.49

Zatim nase mala snasi ockovani dobre tak snad nam to vydrzi

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight