Noční můra jménem laryngitida

zobrazeno 1021×

Vložil(a): Christie, 26. 10. 2014 12.14

Pouhé slovo laryngitida vyvolává v rodičích, kteří s ní u svých dětí měli už tu čest, paniku. Přestože zánět hrtanu vypadá hrozivěji, než skutečně je, nepodceňujte jej a sledujte jeho varovné signály. U této nemoci hraje významnou roli čas, proto buďte pohotoví! Otevřete okno a volejte lékaře.

Útočí nečekaně, zejména v noci

Může se to stát i vašemu dítku, zánět hrtanu neboli laryngitida. Nejvíce ohroženy jsou děti v batolecím věku mezi druhým a třetím rokem. U starších dětí se vyskytuje toto onemocnění zřídka a bez vážnějších komplikací. Laryngitida je zejména virové onemocnění, ale v některých případech vzniká také přetěžováním hlasových vazů křikem či dlouhým mluvením. Tváří se jako běžné nachlazení a nemusí být ani provázena teplotou. S jistotou ji ale poznáte dle kokrhavého či štěkavého kašle, doprovázeného dušností a potíži s dýcháním. Přes den nejsou tyto komplikace příliš znatelné, viditelné zhoršení ale přichází večer. Ještě ráno běžný kašel se postupem dne změní v bolestivý štěkavý kašel, doprovázený pláčem, protože dítě zažívá úzkost z nedostatku vzduchu v plicích. Člověka neznalého v tu chvíli napadne, že jde o záchvat podobný astmatickému. Je-li průběh natolik dramatický, že se dítě dusí a nemůže se nadechnout, zavolejte ihned lékařskou pohotovost. I když ve většině případů nedochází k vážnějšímu ohrožení na životě, už teplota nad 39,5 stupně, vytékání slin z úst, potíže s polykáním či zhoršená pohyblivost krku jsou alarmující a v ojedinělých případech mohou vést k udušení. Proto na nic nečekejte!

Jak mohu její průběh zmírnit?

Pokud má vaše dítko už od rána příznaky podobné laryngitidě, určitě navštivte svého pediatra. U zánětu hrtanu jsou antibiotika bezpředmětná. Lékař vás ale poučí o možném průběhu nemoci a předepíše kapky proti kašli, případně také kortikoidní čípky proti dušnosti, kterými lze v případě zhoršení stavu účinně zasáhnout. K hospitalizaci pacienta většinou nedochází, pouze v ojedinělých případech. Ta však netrvá déle než tři dny.

Řiďte se pravidly a zvládnete to

Obecně platí zásady, které mohou příznaky nemoci zmírnit a dětem zásadně ulevit. Stačí se jimi řídit:

  • Na nic nečekejte, oblečte dítě a vezměte jej na čerstvý vzduch, otevřete mu okno dokořán nebo postavte před otevřený mrazák. Čerstvý studený vzduch má na namáhané dýchací cesty blahodárný vliv a zklidní otok sliznic.

  • Topení obložte mokrými ručníky, zvlhčíte tak vzduch v místnosti. Pomoci si můžete také zvlhčovačem.

  • Připravte v průběhu dne dítěti Priessnitzův obklad, tj. studený mokrý zábal překryjte suchou vrstvou látky a přiložte na krk. Na noc vždy připravte další, protože ta bývá klíčová.

  • Důležitý je dostatečný přísun vlažných tekutin, které kašel zmírní. Dobrá je rovněž Vincentka.

  • Vypodložte dítěti záda do sedu nebo polosedu. Uvolníte tak dýchací cesty a ulevíte mu.

  • Pokud je to vaše první zkušenost a nemáte k dispozici účinné léky, ihned zavolejte rychlou lékařskou pomoc.

  • Nezapomeňte dítě neustále uklidňovat a sami zachovejte chladnou hlavu. Stres ničemu nepomůže, naopak může úzkost dítěte dále prohloubit. Zpívejte mu, vykládejte pohádky, neustále s ním komunikujte.

Mám nějakou možnost prevence?

Po prvním nepříjemném zážitku už víte, jak nemoc probíhá, co může způsobit a jak se můžete účinně bránit. Proti laryngitidě nejspíš není jednoznačná prevence. Je však na místě dítě pečlivě sledovat. Naučte se rozpoznat charakter kašle, mít připravenu lékárničku s osvědčenými léky, často větrat a zvlhčovat vzduch v místnostech, zejména v zimních měsících, kdy se topí. Na tomto onemocnění se podílí nejen oslabená imunita dítěte, ale i množství alergenů a škodlivých látek v ovzduší, zejména prach, kouř z cigaret.

Pokud tedy vaše dítě touto nemocí trpí, snažte se co nejvíce zmírnit prašnost v bytě, tj. luxujte bez přítomnosti dítěte, prach stírejte mokrým hadříkem, zbavte se peří, koberců s dlouhým vlasem, plyšové hračky nevystavujte prachu a také pokojové rostliny vybírejte pečlivě, popřípadě omezte.

Máte-li kuřáckou domácnost, choďte kouřit pouze ven a vždy si měňte zakouřený oděv. Rovněž nekuřte při jízdě automobilem.

„Navštívila“ také vaše dítě?

Určitě si nejedna z maminek po přečtení tohoto článku vybaví vlastní nepříjemný zážitek se zánětem hrtanu. Ani mému dítěti se bohužel laryngitida nevyhnula, dokonce dceru přepadla už dvakrát. Jednou v zimě a pak si to ještě zopakovala na jaře. Naštěstí u nás nebyl průběh až tak divoký, takže čípky s kortikoidy nebylo třeba použít a zůstaly uloženy „pro strýčka příhodu“ v lednici. Jako první pomoc se nám osvědčilo otevřené okno dokořán, dostatek tekutin a kapky, které noční štěkavý kašel zásadním způsobem utišily. Ale ty z vás, jejichž děti si prošly tím horším scénářem, kdy se vaše dítě nemůže nadechnout a lapá po vzduchu, si jistě vybaví onu bezesnou noc strávenou na pohotovosti, s hlavou v lednici nebo na noční pochůzce kolem domu.

Je jisté, že tato nemoc nejednoho rodiče staví do nezáviděníhodné situace. Poprvé vyděsí, podruhé překvapí a zneklidní, po třetí vás obrní. Jak se s ní naučit žít? Pokud mohu doporučit, zachovejte pevné nervy na uzdě, buďte velkou oporou dítěti a držte se doporučení, která nemoc zmírní. Pak jste na dobré cestě k uzdravení!

Podělte se s námi v komentáři a napište nám, jak jste se s nemocí poprala vy. Vaše názory a zkušenosti nás zajímají.

 

Použité zdroje:

  1. Behinová M., Kaiserová K.: Velká kniha o mateřství. Str. 302 – 303. Stran: 372. Mladá fronta, 2009.
  2. ona.idnes.cz/na-strasaka-jmenem-laryngitida-otevrete-okno-fac-/deti.aspx?c=A110113_170929_deti_job
  3. ​www.maminka.cz/clanek/deti-a-materstvi/nepodcenujte-laryngitidu

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Pojmy použité v článku:

Diskuze k této stránce (11 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Eliška Kozlova, 21. 11. 2016, 22.08

Ani nám se u dcery nevyhnula, ale nejprve jsem myslela ze se jedná o astma, jako u bratra, jenže Ventolin nezabral. Tak jsme jeli na pohotovost, dostala kortikoidovou injekci a inhaluje nějaký roztok s adrenalinem, dnes je tam třetí den a teprve teď se to začíná zlepšovat. Moc me to vystrasilo, nemohla pořádně dýchat a hlavně panikarila, jsou ji jen dva roky a čtvrt. Vůbec me nenapadlo, ze by to mohla být Laryngitida, teď uz budu obezretnejsi.

Zdeňka S., 20. 11. 2016, 21.07

Zrovna teď mají laryngitidu 2 neteře, je mi jich tak líto jak trpí......

Eliška Kozlova, 18. 11. 2016, 23.13

Syn trpěl na akutní bronchitidu (astma) párkrát jsme v nemocnici byli a bylo tam docela dost dětí s Laryngitidou, až me to překvapilo

jitka46

jitka46, 11. 8. 2016, 23.56

sousedi měli, u nás naštěstí nic takového neproběhlo

Topik2, 10. 8. 2016, 17.02

Tak tuto nemoc znám velice dobře u obou synů...naštěstí ji už poznam než se rozjede...u nás hodně pomohla koupě inhalátoru a vincentky...poté kapky na kašel a zvlhčovač vzduchu...plus v lékárnicce mám kortikoidi čípky...ale ty opravdu když už je jasné že bude špitál....od té doby co máme inhalátor jsme v nemocnici nebyly

lazna, 29. 5. 2016, 15.02

Naštěstí jsme to neměli.

kamca80, 31. 1. 2016, 19.40

Bohužel jsem si tuto nemoc vyzkoušela už s oběma dětma. Poprvé, když měla dcera dva roky, přislo to z ničeho nic v jedenáct večer. A přišla opravdu v hnusné podobě, kdy jsem musela volat záchranku. Naštěstí sem už o této nemoci dřív četla, tak jsem věděla co dělat, rychle obléknout a šup do okna. Ukazovala jsem malé hvězdičky, tak se uklidnila aspon, než přijel doktor. Samozřejmě si nás hned odvezli do nemocnice. V sanitce dostala čípek a jelo se. V nemocnici jsme strávily asi dvě hodky, než se jí udělalo líp a mohly jsme dom. Ještě jsme dostaly pro jistotu čípky, kdyby náhodou. Od té doby bohužel malá tuto nemoc stále prodělává, ale ne už v takové šílené formě jako poprvé.Už ji zvládáme jen s koukáním z okna. No a abych toho neměla málo, tak sem si to prožila i se synem, asi před dvouma měsícama poprvé, zajely jsme si na pohotovost, vyfasovaly další čípky a jelo se dom. Zrovna byl víkend a ráno se vůbec nelepšil , tak jsem volala naší dětské dr, že vypadá strašně, tak jsme daly další čípek a asi za dvě hodky konečně začal pěkně vykašlávat, uf to bylo zase strachu no před týdnem jsme si toto prožily s malým zase. Nesnáším tuto hnusnou nemoc

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 23.32

Musíme zaklepat, že nám se tyhle onemocnění vyhýbají

mckvak, 24. 6. 2015, 6.16

Tohle ma ted moje mala neter, dva roky. nic prijemneho pro tak male deti

altere, 31. 3. 2015, 18.06

Laryngitida se již za 1. republiky léčila homeopatickou trojkombinací Aconitum, Spongia tosta a Hepar sulphur. Z vlastní praxe vím, že to funguje naprosto skvěle a vždy. Mám to odzkoušeno na vlastních dětech i na mnoha dalších, které chodí ke mě do poradny.

Naši partneři

© 2013 - 2016 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight