Nepovinná očkování pro nejmenší

zobrazeno 748×

Vložil(a): Petra P, 16. 7. 2015 9.45

Která nepovinná očkování jsou pro dítě vhodná? Všechny rodiče se snaží, aby dítě neonemocnělo, očkování proti nemoci ochrání. Z tohoto pohledu jsou všechna očkování vhodná. Samozřejmě ale záleží na věku dítěte, takže se spíše jedná o vhodné načasování nepovinných očkování. Nelze samozřejmě očkovat proti všem nemocem najednou.

Rotaviry

Prvním očkováním, které je možné aplikovat, je očkování proti rotavirové gastroenteritidě. Ta se projeví nejčastěji horečkou, zvracením a průjmem. Očkování se podává od šesti týdnů věku ve dvou nebo třech dávkách podle druhu vybrané vakcíny. Nejedná se o injekční formu očkování, ale o sirup podávaný ústy.

Rotaviry jsou nejčastější příčinou průjmu u dětí do pěti let věku. Jejich specifikem je jejich vysoká nakažlivost. Stačí několik virových částic a onemocnění propukne. Rotaviry přežívají dlouho a jsou odolné proti běžným hygienickým opatřením. Proto se nezřídka během několika dní nakazí celá rodina.

Rotaviry velmi snadno způsobí odvodnění organismu. Stačí malá epizoda zvracení a průjmu a dítě se může dostat do stavu vyžadujícího zavodnění pomocí infuzních roztoků za hospitalizace. Očkování účinkuje proti těžkému průběhu infekce po dobu nejméně tří let. Překlene se tak období, kdy dítě nelze přemluvit, aby dostatečně pilo v době, kdy mu není dobře, zvrací a má průjem.

Vakcína je bezpečná a celosvětově používaná. Podává se ústy, je tedy pro dítě šetrná. První dávku je vhodné aplikovat už v šesti týdnech věku, očkování musí být ukončeno do 24., respektive 32. týdne věku dítěte podle zvolené vakcíny.

Pneumokoky

Očkování proti pneumokokovým nákazám je nepovinné, ale plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny si uvědomují závažnost tohoto onemocnění a jeho případné trvalé následky, proto je pro kojence bezplatné. Vakcíny se podávají nejčastěji společně s povinnou hexavakcínou ve dvou, třech a čtyřech měsících věku s přeočkováním v jednom roce. Vakcína chrání proti invazivním typům onemocnění a částečně proti zánětům středního ucha způsobeným pneumokoky.

Invazivním onemocněním je např. pneumokoková meningitida (zánět mozkových blan), která může mít velmi závažné trvalé následky ve smyslu poškození mozku a psychomotorické retardace nebo hluchoty, může dojít i k úmrtí. Invazivní onemocnění se po zavedení očkování naštěstí vyskytují vzácně. 

Zánět středního ucha je naopak velmi časté a bolestivé onemocnění, které často vyžaduje léčbu antibiotiky. Pneumokokové vakcíny umí zabránit až polovině případů zánětů středního ucha způsobených pneumokoky.

Meningokoky

Své dítě můžete chránit proti meningokokovým onemocněním způsobeným typem A, C, Y, W135 a B. Meningokoková onemocnění se naštěstí nevyskytují často, ale tato onemocnění jsou rychlá, zákeřná a velice nebezpečná. Velmi často zanechávají trvalé následky, mohou způsobit i úmrtí. Šancí na úspěch může být velmi rychlé podání antibiotik za pobytu v nemocnici, pokud je onemocnění včas rozpoznáno. Rychlost průběhu onemocnění toto často znemožní. 

Nejohroženější skupinou jsou děti do čtyř let věku a pak adolescenti, proto se očkování doporučuje právě těmto věkovým skupinám.
Očkování se podává v jedné dávce.

Chřipka

Očkování proti chřipce je dostupné pro děti od půl roku věku. Chřipka se nejvíce šíří právě v dětských kolektivech, a následně  mezi dospělé. Vakcína se aplikuje vždy před každou chřipkovou sezonou. První očkování proti chřipce by mělo být podáno ve dvou dávkách, každé další už pouze jednodávkově.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Diskuze k této stránce (5 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 9. 2. 2017, 18.40

chřipku a rotaviry jsme nedávali

Rulficka48

Rulficka48, 30. 10. 2016, 12.40

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 23.48

Nedávali jsme nic z nepovinných ani doktorka nám to nedoporučovala

mckvak, 22. 7. 2015, 9.11

Super napsane - zvazuju akorat pro malou Prevenar 13 - jinak asi zadny jine nepovinne ockovani.

Estrela113, 29. 7. 2015, 21.43

Také jsem dávala Prevenar 13, proti Rotavirům jsme očkovat nenechávala a kdybych se rozhodovala znovu, opět bych nenechala. Rotavirovou virozu jsme si prošli, dcera měla 9 měsíců, syn 2 roky. U syna úplně v pohodě, za 3-4 dny byl klid. Dceře se ale přidala nějaké virová paréza v obličeji a s tou jsme skončili v nemocnici na neuroinfekčním oddělení. Nebýt obrny, vzládli bychom to také doma. Meningokoka zvažuji, ale nová vakcína je na trhu příliš krátkou dobu a naše dětská lékařka zatím aplikovala jen dvěma dětem, takže vyčkáváme a pravděpodobně očkovat nebudeme.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight