Když vaše dítě trápí opakovaně horečky

zobrazeno 5350×

Vložil(a): Dana Kantorová, 21. 5. 2018 13.02

Recidivující (opakující se) horečky u dětí mohou být i pro zkušeného dětského lékaře hádankou a těžkou diagnostickou záhadou. Na pátou či šestou nemoc jsme si už celkem zvykli. Nově se teď do popředí zájmu o zdraví dětí v rámci oboru pediatrie dostává problematika PFAPA syndromu, neboli periodické horečky u dítěte.

Název syndromu vznikl z prvních písmen nejčastějších příznaků: Periodic Fever (periodická horečka), Aftosní stomatitida (zánět v ústech s afty), Pharyngitida (zánět hltanu), Adentitida (zánět krčních uzlin). Toto onemocnění bylo poprvé popsáno v roce 1987 lékařem Gary Marshallem, a proto se tomuto onemocnění říká taky Marshallův syndrom. Nemoc spadá do skupiny onemocnění autoinflamatorních, jelikož se vyznačuje poruchou mechanizmů vrozené imunity. Jedná se tudíž o onemocnění imunitního systému, které vede k abnormální regulaci a aktivaci zánětlivého procesu v těle dítěte. PFAPA syndrom není ničím výjimečný a specifický, a právě proto dovede potrápit nejen dětského lékaře co se týče správného určení diagnózy, ale především nás, rodiče a naše nemocné dítě.

Projevy

PFAPA syndrom je charakterizován periodickou (vracející se, opakovanou) vysokou horečkou nad 39°C. Objevuje se mezi 2 až 5 lety věku dítěte a projevuje se velmi nespecifickými příznaky. V dutině ústní dítěte jsou přítomny afty a zánět sliznice, zánět nosohltanu, zduření či infekce krčních uzlin. Hrdlo nemocného dítěte je téměř k nerozeznání od typické angíny. Dítě je unavené, malátné, leckdy nemá chuť k jídlu, stěžuje si, že ho bolí břicho, svaly, klouby, hlava. Tedy docela běžný úkaz virózy, se kterým dnes a denně starostlivé maminky navštěvují dětskou ordinaci. Ovšem až na tu všudypřítomnou několikadenní vysokou horečku nad 39°. V tom se syndrom PFAPA liší od běžných viróz.

Ataky tohoto onemocnění přicházejí zhruba1x měsíčně a trápí dítě zhruba týden. Poté nastává pro změnu zase zdravé, klidné bezpříznakové období.

Co je lékařům záhadou…

Při standardním výtěru z krku, který je bolestivý ze zduřených mandlí, laboratorně lékař nenachází přítomnost bakterií, které by zánět vyvolaly. Naproti tomu u typické angíny se laboratorně ozřejmí druh bakterií, které angínu způsobily. U PFAPA syndromu je nález negativní, čili výtěr z krku je čistý. Navíc často tato nemoc nereaguje na běžné léky proti horečce (antipyretika) typu paralen, ibuprofen či na klasickou léčbu antibiotiky. Neexistuje také žádný konkrétní laboratorní test k potvrzení této diagnózy. Klasické zánětlivé parametry, které se testují z krve a svědčí pro zánět v těle dítěte, bývají sice během ataky zvýšené, ale nijak dramaticky. Nic nenasvědčuje tomu, že by lékař byl nucen doporučit na základě těchto odběrů léčbu antibiotiky. Možná to poprvé lékař po domluvě se zoufalými rodiči zkusí, ovšem bez efektu. Za měsíc má dítě ataku periodické horečky se známkami zánětu zpátky. A vše se točí pořád d dokola.

Je nutno ovšem podotknout, že v souvislosti s periodickou horečkou dítě často pozitivně zareaguje na jednorázové či velmi krátkodobé podání kortikoidů. Používá se lék Prednison, který vede k rychlému poklesu horečky, další epizodě periodické horečky však nezabrání. To plně nasvědčuje tomu, že se jedná o poruchu v imunitním (obranném) systému dítěte. Každopádně frekvence horečnatých epizod se s věkem snižuje a nemoc postupně vymizí přibližně kolem 8. - 10. roku života dítěte.

Při léčbě syndromu PFAPA lze využít rovněž i alternativní terapii, např. homeopatii. O konkrétních homeopatických přípravcích se poraďte se svým homeopatem. nebo se obraťte na naše odborníky v Homeopatické poradně.

U některých dětí pomáhá (jako způsob léčby) vytržení krčních mandlí.

Hledání příčiny

Příčina vzniku tohoto syndromu není zcela jasná. Některé teorie tvrdí, že se jedná o nadměrnou aktivitu imunitního systému, který se snaží v boji proti nemocem použít prostředky jako horečku a zánět. V tomto kontextu ovšem pro nás, rodiče, nastává zásadní dilema, zdali máme tyto nástroje obrany jako je horečka a zánět potlačit, působit proti nim anebo za bedlivého a přísného sledování podporovat organismus dítěte v jeho obranném počínání? Pravdou je, že tím, jak dítě roste, syndrom periodické horečky ustupuje do pozadí a děti s tímto onemocněním zcela normálně rostou, spontánně a bez následků se uzdraví.

Infekční vyvolavatel, jako třeba nějaká konkrétní bakterie, není prokázán.

Prognóza tohoto onemocnění je dobrá. I když onemocnění nezanechává žádné dlouhodobé následky, může trvat po dobu několika let a pěkně znepříjemnit vaše rodičovství a dětství vašeho miláčka.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (18 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Chechtalka, 5. 7. 2019, 0.36

Ahoj moje dcerka 2,9 měsíců má asi tuto horečku začlo to kašlem zvracení průjem a teď se jí vrací horečka vždy má 39,2 teď nás čeká spoustu vyšetření

Mildret, 4. 7. 2018, 6.53

To je hrozný . Doufám že nás nic takového nepotká.

editak, 2. 6. 2018, 20.07

člověk si nedokáže ani představit, co se všechno může objevit...

Leňulka, 30. 5. 2018, 14.13

už jsem o tom četla ale nesetkala jsem se s tím. Dcera měla horečku snad jen 2x za tu dobu co je na světě, a to je jí 28měsíců

Fuga

Fuga, 29. 5. 2018, 5.08

alespon, že nejsou následky

Cherrynka, 28. 5. 2018, 20.47

To lsyším poprvé.... musí to být pro rodiče děs se s tím trápit roky

Žofinka

Žofinka, 28. 5. 2018, 13.45

Musí to být hrozné a taky ta doba než se na to přijde

Janako

Janako, 27. 5. 2018, 21.52

Tak o tom jsem vůbec nevěděla.

Katka

Katka, 25. 5. 2018, 20.51

A dospělí to nemívají? Jedna příbuzná bude mít 40 a občas takové nevysvětlitelne horečky mívá.

jkubeso, 24. 5. 2018, 14.00

Slyším poprvé, doufám, že nás to mine velkým obloukem

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací