Jak vybrat nejbezpečnější autosedačku pro miminko?

zobrazeno 161×

Vložil(a): Adrianita, 14. 8. 2020 8.37

Dětská autosedačka je nezbytnou základní výbavou. Pro miminka jsou obecně nejlepší autosedačky ve tvaru vajíčka. Sedačka samozřejmě musí odpovídat nejen věku a hmotnosti dítěte, ale splňovat také potřebné bezpečnostní standardy. Poradíme vám, na jaké normy a certifikáty se při výběru té pravé autosedačky zaměřit.

Normy a certifikáty, na kterých záleží

Při výběru autosedačky si vždy ověřte, zda výrobek prošel testy evropské normy a splňuje bezpečnostní standard normy ECE R44/04 či ECE R44/03. Tyto autosedačky na sobě mají oranžový štítek, na kterém je uvedeno, jak se sedačka správně upíná k autosedadlu a pro jak velké dítě je vhodná. Od roku 2013 jsou pak na trhu sedačky splňující nejnovější bezpečnostní normy, ty nesou označení i-Size a v budoucnu budou jediným platným standardem pro výrobce autosedaček. Při výběru se však nedívejte jen na certifikáty, ale zohledněte také nezávislé testy. Ty nejspolehlivější v současnosti provádí německá instituce ADAC, která výsledky každé čtvrtletí zveřejňuje.

Máte autosedačku správně umístěnou?

Sedačky pro nejmenší novorozence a batolata musí být vždy umístěné proti směru jízdy, tento systém je ale vhodný i pro starší děti. Přestože na dítě nevidíte ve zpětném zrcátku, tato poloha je mnohonásobně bezpečnější. Chrání krční páteř při prudkém nárazu i zabrzdění. Většina autosedaček se na sedadlo upevňuje tříbodovým pásem, nebo ještě bezpečnějším systémem IsoFix. Ten se totiž zaklapne pouze při správném uchycení sedačky k sedadlu auta a chybné uchycení je tak v podstatě vyloučené.

Povinné ručení zahrne do pojistky i autosedačku

Kvalitní autosedačka je nemalá investice, je proto dobré zvážit i její pojistku. Pokud jste měli k autu doposud sjednané nejlevnější povinné ručení, určitě se vám vyplatí ho rozšířit. Kromě běžného připojištění skel, totiž některé pojišťovny nabízí také připojištění autosedaček. V případě autonehody nebo krádeže, tak můžete dostat plnou náhradu škody.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (2 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Teryk92, 6. 9. 2020, 19.14

Prý se nedoporučuje kupovat sedačku z druhé ruky. 1 - může být již bouraná 2 - plasty ztrácí postupem času svou pevnost

Kateřina Fárová, 4. 9. 2020, 13.05

Tak to jsem nevěděla, že se dá pojistit i autosedačka, dobře vědět.

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací