Batole 17. - 18. měsíc

zobrazeno 1278×

Vložil(a): Martina Richterová, 3. 8. 2015 14.43

Také máte pocit, že vaše batole se doslova mění před očima? V období kolem roku a půl je dítě už hodně samostatné, snaží se dělat vše samo a zároveň se velmi rychle mění. Přichází nové, více rozvážné období. Dítě už začíná o věcech přemýšlet, pomalu mizí negativistické období a batole je ochotnější a vstřícnější. Dítě prochází velmi intenzívním rozvojem v oblasti motoriky, myšlení i řeči. Umí dobře chodit, běhat, zvládá také schody a dobře udrží rovnováhu.

Rozvoj psychiky a motoriky dítěte

Batole začíná být velmi šikovné, neustále rozvíjí motoriku i řeč. V tomto období dokáže pojmenovat některé věci. Slovní zásoba je u každého dítěte různá, skládá se jen z jednoduchých slov. Například ukáže na auto a pojmenuje jej, rádo říká ham, mňam, hají. Umí napodobňovat některá zvířátka, v knížce ukazovat obrázky, které mu říkáte.

Velkou zábavou pro dítě je malování, tedy v jeho podání „čmárání“. Velmi ho baví, když mu nakreslíte obrázek a ono se snaží ho napodobovat. Oblíbené jsou zejména vodovky, které se dají tak krásně „rozpatlat“. Moc dobře si pamatuji, jak se malování stalo oblíbenou zábavou, a to nejen na papíře, ale doslova po celém bytě. Netrestejte ho za to, že vám pomalovalo novou tapetu. Dítě tohle ještě nechápe. Na druhou stranu je potřeba se snažit vysvětlovat a učit, že malujeme pouze na papíře.

Velké pokroky pokračují v motorickém rozvoji. Pro vás to bude znamenat větší ostražitost. Dítě si umí vylézt na židli, rádo leze do výšek a zkoumá vše, co mu připadá zajímavé. Často přicházejí pády, protože ještě nedokáže odhadnout, co zvládne a často přecení své síly. Také z pádů se dítě učí a jsou pro něho velmi důležité. Samozřejmě se stále snažíme doma zabezpečit rohy a odklidit nebezpečné předměty.

Je čas vyrazit s dítětem na odrážedle, která jsou určena právě dětem od roku a půl. Některá batolata se umí odrážet hned, jiným to chvíli trvá. Každopádně jde o zábavu, která je pro dítě velmi přínosná.

Co vás čeká v tomto věku?

V 18. měsících budete pozváni na další preventivní prohlídku, na které bude lékař posuzovat celkový zdravotní stav dítěte včetně zraku, sluchu, vývoje řeči a samozřejmě také pohybové dovednosti. Pediatr musí zjistit, zda se dítě vyvíjí, jak má. Pokud je vše v pořádku, dítě dostane přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli.

Jaké hračky jsou pro dítě vhodné?

Všimla jste si, že nejraději dělá to, co vidí u vás? Rádo vaří, uklízí, holčičky si češou vlásky nebo se „malují“, kluci zase rádi něco vrtají a montují. Je to přirozené. Vy jako rodiče jste pro dítě vzor a příklad toho, jak to má vypadat. Ideálními hračkami jsou především věci, které dítěti něco dají. Skládání kostek, hračky na tahání, odrážedla, věci na písek a do vody. To vše jsou nezbytnosti, které dítě velmi dobře zabaví a zároveň pomohou rozvinout jeho představivost a tříbit motoriku. Obzvlášť hraní na pískovišti se pro dítě stává zábavou číslo jedna. Dítě se učí nabírat písek, dávat jej do kyblíku a snaží se udělat bábovku.

Jak můžete svému batoleti pomoci v rozvoji?

Hodně se dítěti věnujte, toto období je velmi důležité pro další rozvoj. Batole je jako houba, jeho mozek doslova nasává informace. Hodně na něho mluvte, ukazujte mu obrázky v knížkách a pojmenovávejte je. Dítě si tak pomalu dokáže spojovat určité věci, například „jdeme ven“, tak začne ukazovat na botičky nebo na kočárek.

Jak je to s jídlem?

V roce a půl je už mléčná strava dávno na „vedlejší koleji“. Většina dětí už v této době není kojena, i když pokud mléko maminka má a dítě o něho neztrácí zájem, mateřské mléko je stále velmi vhodné. Batole by mělo vypít přibližně dvě mléčné dávky denně. Do této dávky se započítává mléko nebo i kaše. Nezapomínejte také na jogurty, můžete už dávat také Pribináky a jiné mléčné výrobky.  

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (5 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Fuga

Fuga, 10. 2. 2017, 9.00

náš moc nemaloval, raději měl něco akčnějšího

Lenča Pešková, 10. 12. 2016, 21.32

Tak já se v tomhle článku vůbec nemůžu najít. Nechodí, nemluví. Chodit pomaličku začíná, kojená z 80%.

luciusmius, 13. 11. 2016, 21.05

Nás se to týká zrovna teď a koukám, že ten popis sedí celkem jen s tou řečí jsme na tom hůř a mám pocit, že není umírněnější naopak si myslím, že vzdor ještě vzrostl.

Katka, 27. 5. 2016, 9.07

Pribináky? To snad ne ;o) Moc tuku a přidaných látek. Naše děti jedly bílou Holandii ;o)

Zuzka Čtvrtečková, 19. 11. 2015, 17.25

V téhle době jsme odbourali nočník, malý se začal rozmlouvat a vymýšlet svoje výrazy a přestal spát ve dne. A jak koukám na fotky, tak se hrozně rád fotil a dělal u toho různé obličeje

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight