Sladkosti a sůl? Od kdy a v jaké míře?

zobrazeno 1009×

Vložil(a): Martina Richterová, 15. 9. 2015 20.00

Pro své děti chceme jen to nejlepší. Ke zdárnému vývoji patří také vhodná skladba jídelníčku. Do jednoho roku není tak složité dítě držet stranou od všech „nezdravých“ lákadel, ale co potom? Také řešíte otázku, kdy začít přisolovat dítěti jídlo a kdy mu dopřát nějakou tu sladkost?

O tom, jak správně a zdravě poskládat jídelníček, se můžete dočíst v článku Jak bychom měly jíst my a naše děti, který je inspirován návštěvou besedy s PharmDr. Margit Slimákovou.

Nyní se zaměříme na to, jak se popasovat se sladkostmi a solí v jídelníčku dětí.

Se solí opatrně

Sůl je trochu kontroverzní potravina, protože se bez ní prakticky neobejdeme (každý z nás si jistě vybaví pohádku „Sůl nad zlato“), ale na druhou stranu ve větším množství může být zdraví škodlivá. Se solí bychom měli být opatrní i v dospělosti, jak ale postupovat u malých dětí? Obecně platí, že do jednoho roku nesolíme dítěti jídlo vůbec. Je vhodnější dát přednost bylinkám, které dodají pokrmům příjemnou chuť a vůni. Dokud dítě sůl nepozná, nebude mu připadat jídlo „bez chuti“, jak se to může zdát nám dospělým.

To se tedy netýká jen samotného přisolování, ale také výběru potravin. Dítěti do jednoho roku nedávejte uzeniny (s výjimkou kvalitní šunky, kterou můžeme podat jen občas, podobně jako sýry). Nadbytek soli v jídelníčku zvyšuje rizika spojená se zvýšeným krevním tlakem a přetěžováním ledvin. Dítě by se mělo postupně od jednoho roku naučit konzumovat běžná jídla, ale opět všeho s mírou. Jídlo můžeme už trochu osolit, ale opravdu jen velmi malinko a nepatrně. Se solí opravdu šetřete, a to platí nejen u dětí, ale také u dospělých. Lékaři totiž stále upozorňují na to, že konzumace vyššího množství soli vede nejen ke zdravotním problémům, ale také k nárůstu hmotnosti.

Jaká je ideální spotřeba soli?

Ideální spotřeba soli u dospělého člověka by měla být přibližně 3 až 4 gramy denně. Z fyziologického hlediska není přisolování vůbec nutné, protože naše tělo už tak přijímá dost soli v běžných potravinách, které pravidelně konzumujeme. Pro děti není slaná chuť příliš atraktivní přibližně do dvou let. Jakmile dítě přejde na běžnou stravu a jí to samé, co vy, naučte se vařit s menším množstvím koření a soli. Raději používejte bylinky. Prospěje to celé rodině.

Sladkosti děti tolik milují

A jak je to se sladkostmi? Dokud dítě neochutná čokoládu, tak o ni nebude mít zájem. Jakmile však pozná chuť sladkého, bude pro vás mnohem náročnější dítě od sladkostí uchránit. Obecně se tedy doporučuje minimálně do roka sladkosti dítěti nedávat vůbec, pokud to jen trochu jde, tak i déle. Obvykle se tyto zásady lépe dodržují u prvního dítěte. Ti mladší to vidí u svých sourozenců a samozřejmě chtějí také.

Sladká chuť je pro dítě velmi příjemná. Proto se doporučuje začínat se zeleninovými příkrmy, a teprve poté přidat ovoce, které je sladké. A kterými sladkostmi začít? Rodiče obvykle připraví dítěti k prvním narozeninám dort, který dítě může ochutnat a také pěkně rozpatlat.

Jak to vidí odborníci?

Dítě od sladkostí neuchráníte, a pokud ano, tak jen velmi těžko. Obecně lze říci, že čokoláda a bonbóny by neměly patřit do každodenního jídelníčku vašeho dítěte, ale ani by neměly být něčím zakázaným. Zde zkrátka platí zlatá střední cesta. Pokud dítěti občas koupíte lízátko nebo mu dáte kousek čokolády, ničemu to nevadí. Nemělo by to být ovšem denně (zejména u dětí do dvou let) a už vůbec ne ve velkém množství.

Navíc existuje také zdravé mlsání. Stačí vybírat takové pochutiny, které jsou vyrobené z kvalitních surovin. Malým dětem kupujte, místo tatranky, sušenky, které jsou jim určeny. Vybírejte přesnídávky, jogurty a kaše, které neobsahují velké množství cukru. Snažte se naučit dítě jíst zdravé sladkosti, tedy kousek jablíčka nebo kuličkového vína, na kterém si pochutná stejně, jako na sušence. Velmi oblíbené jsou, i u starších dětí, kukuřičné či pohankové křupky, občas kupte třeba müsli tyčinku nebo corn flakes lupínky a podobně. 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Diskuze k této stránce (12 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 22. 3. 2017, 16.37

se solí je to myslím u nás celkem v pořádku, ale ty sladkosti jsou naše zkáza

Fuga

Fuga, 10. 2. 2017, 16.15

plány poprvé zhatila babička, ale snažím se, aby to bylo v únosné míře

Aliisha

Aliisha, 3. 12. 2016, 20.30

Dítěti nesolím a ani nedávám žádné sladkosti. Je to zbytečné!

Marta Korinkova, 5. 10. 2016, 15.37

Vše, co někdy žilo (chleba, maso, mléko, zelenina, ovoce,...), sůl obsahuje. Netřeba ji přidávat. Když nebudete vařit z vody, ale z kvalitních surovin, možná pro vás bude překvapivé, že jídlo není bez chuti. Přisolovat by se nemělo žádné jídlo dětem do 5 let, u nás se uvádíže do 1 roku. Sůl nad zlato platilo z toho důvodu, že dříve byla jediným zdrojem jódu a ti bohatší, kteří ji konzumovali, netrpěli nemocemi štítné žlázy, nelezly jim oči z důlků a neměli mentálně postižené děti v důsledku poruch štítné žlázy. A to ...nad zlato: ona sůl stála více než zlato, pro v domácnostech vydržela miska soli 10 lidem třeba rok, jídla se nesolila během přípravy, ale pouze špetkou na talíři. Teď koupíme v supermarketu kilo soli za pětikorunu . Sůl dětem nedávejte vůbec - v pečivu a sýrech jí je dost. Jód je např. v mořských rybách.

vivianr, 8. 9. 2016, 20.17

Pěkně napsané

Petra Schoberová, 28. 2. 2016, 3.25

pěkný článek

Katka, 27. 2. 2016, 18.55

Pár dnů zpět jsem rodinu zapojila do celorepublikové kampaně, solme s rozumem a včera se tělo ozvalo a mělo chuť na slané brambůrky ;o)) No nekoupila jsem je, vydržela jsem, ale je vidět, že tělo i tu menší změnu zaregistrovalo.

Martina Richterová, 24. 1. 2016, 11.09

děkuji maminky za vaše reakce a souhlasím se všemi!

Jana V., 23. 1. 2016, 21.22

minimalne solime

lazna, 21. 1. 2016, 15.32

Taky málo solíme. Lízátka nekupujeme

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight