Jak vařit příkrmy pro batolata?

zobrazeno 106×

Vložil(a): Adrianita, 30. 6. 2020 22.48

Správný čas, kdy začít s příkrmy, je u každého dítěte jiný. Sestavení jídelníčku pro batole není nic složitého, stačí se držet pár pravidel. Poradíme vám, jak miminko připravit na nové chutě i kdy do příkrmů přidat alergeny.

Dobré jídlo začíná nákupem

Zdravé jídlo by se mělo skládat především z dobrých surovin. Na trhu je sice bohatá nabídka příkrmů ze skleniček v bio kvalitě, avšak obzvlášť maminkám, pro něž je rodičovský příspěvek hlavním příjmem, se tato varianta opravdu prodraží. Domácí příkrmy vás vyjdou levněji, můžete si je připravit do zásoby a hlavně znáte jejich obsah. Veškeré suroviny do nich kupujte nejlépe v bio kvalitě, ideálně od lokálních farmářů nebo z vlastní zahrádky.

Z čeho připravit první příkrm?

Pro začátek jsou nejlepší jemná pyré z jednoho druhu zeleniny, jako je mrkev, dýně nebo batát. Obecně platí, že kojencům v prvních příkrmech chutná nejvíce sladká zelenina. Zhruba po dvou až třech dnech můžete přidávat nové chutě a příkrm připravit i z více druhů zeleniny. Ovoce přidávejte až ve chvíli, kdy je dítě zvyklé na zeleninovou stravu.

Tip: Končí vám mateřská dovolená? Spočítejte si výši rodičovského příspěvku a naplánujte si rodinný rozpočet dopředu.

Do příkrmu patří i ryby

Jakmile si dítě zvykne na zeleninové příkrmy, můžete do nich přidat maso. Je to plnohodnotný zdroj bílkovin, vitaminů B a také železa, které miminko potřebuje hlavně kolem 6. měsíce. Vhodné je maso drůbeží, králičí, jehněčí nebo telecí. Příkrmy pravidelně připravujte i z bílých ryb, jako je halibut nebo treska.

Imunologické okénko

S prvními příkrmy by se mělo dítě postupně setkat i se všemi potravinovými alergeny. Nejvhodnější dobou pro prevenci alergií je období mezi 4. a 6. měsícem (tzv. imunologické okénko), kdy je dítě ještě z větší části kojeno. Zhruba po 2 týdnech proto začněte do příkrmů přidávat malé množství základních alergenů, jako jsou vejce, ryby, lepek, exotické ovoce a další. Vždy dítě seznamujte jen s jedním novým alergenem a pozorně sledujte, jak na něj vaše malé já reaguje.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (2 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

dadinkamaminka, 3. 8. 2020, 14.31

Přesně takhle jsem postupovala u obou dětí. Ale žádné imunologicke okénko jsem neřešila. V 8 měsících dostali děti i piškoty, které obsahují celé vejce, ovocné příkrmy s tvarohem a jogurtem dávám také od 8 měsíců. Oboum dětem jsem příkrmy kupovala, od roka už dceři dávám to, co jíme m, když je to fakt nevhodné, dám jí ještě skleničku ☺️ Ale je fakt, že skleničky jsou hodně drahé no a leze to do peněz.

Janna, 30. 7. 2020, 22.05

Ja zacala prikrmovat, az od ukonceneho sesteho mesice. Maso az od osmeho mesice a pokud vim, tak je pro prikrm deti nejvhodnejsi maso cervene (cca 60:40). Vejce ano, ale do roku jen zloutek. A ty ryby... Urcite bych nevolila ty morske, my na to nejsme. Ale co clovek, to nazor.

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací